Plakát

Seriál o seriálu

V době "Pražského jara" došlo ke značnému uvolnění komunistické cenzury, které vydrželo ještě nějakou dobu po okupaci Československa našimi "sovětskými bratry". Projevilo se to nejen svobodnější tvorbou a možnostmi našich autorú, ale také tím, že se na knižní trh, do kin a... [více]

1968 | Československo | Naučný | 0 epizod | status: právě se nevysílá

Seriál o seriálu – O čem to je

V době "Pražského jara" došlo ke značnému uvolnění komunistické cenzury, které vydrželo ještě nějakou dobu po okupaci Československa našimi "sovětskými bratry". Projevilo se to nejen svobodnější tvorbou a možnostmi našich autorú, ale také tím, že se na knižní trh, do kin a v neposlední řadě do televize dostala aktuální díla západních tvůrců.

Výrazně zasažena byla oblast televizní tvorby. (Dobové reálie - televizní přijímače byly černobílé, disponovala jimi maximálně polovina domácností , program byl jen jeden a byl do Pražského jara plný všudypřítomné bolševické propagandy. Místní tvorba seriálů byla v plenkách, západní seriály prakticky nikdo neznal.) Když v roce 1968 vznikl a byl vysílán "Seriál o seriálu" (de facto dřevní předchůdce Serialzone), tak to byl pro československou populaci malý zázrak, který ovlivnil nejednu generaci. Kdyby se tehdy měřila sledovanost, tak by trhala rekordy.

V rámci seriálu bylo předvedeno několik desítek seriálů, vždy tak, aby reprezentovaly nějaký žánr. Ukázkám vždy předcházel úvodní komentář F. Filipovského. Divákům, kteří do té doby znali ze seriálové produkce jen domácí tvorbu (Rodinu Bláhovu, nebo Tři chlapi v chalupě, Elišku a její rod...) se tak vlastně poprvé otevřelo okno do světa Sci-Fi, mohli se seznámit se slavnámi soap operami, westerny a horory. Některé ukázky byly z nadčasových děl typu Twilight Zone, Adams Family, Munsters - v jednom případě byl odvysílán celý seriál najednou, takže došlo v Československu k rekordnímu prvnímu sledování seriálu "v maratonu".

Popis _-0-_

Info box
Žánr

Naučný

Země původu

Československo

Roky vysílání

1968