plakát seriálu

Sňatky z rozumu

(Sňatky z rozumu)

Epizoda 1×04 – 4. díl
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Born vydělává na prodeji šicích strojů. Náprstek přichází s další novinkou a mladé vlastenky skládají zkoušky z účetnictví. Born jednu z nich, Bětuši Váchovou přijímá do firmy.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

S její sestrou Hanou se stále více sbližuje, a přestože ví, že Váchovi nemají peníze, požádá ji o ruku. Na jaře 1870 odjíždí pár do Paříže, kde poznávají rub i líc bohaté pařížské společnosti. Manželé si stále více rozumí, Hana má stejně jako její manžel dravost a touhu po zisku.

Z vězení se vrací kočí Pecold. Jeho rodina žije nuzně na Preclíkářce. Pecold prosí u Nedobyla, ale je odmítnut. Probíhající prusko-francouzská válka dá Bornovi opět vydělat. Born kupuje ženě Haně klavír a za učitele najímá mladého komponistu Antonína Dvořáka. V Bornově pražském salónu se schází pražská smetánka, včetně mladé harfenice Marie Schoenfeldové. Její otec přijde po krachu vídeňské burzy o peníze a prodává svůj majetek na Preclíkářce Nedobylovi. Tomu se líbí Marie Schoenfeldová, ale zatím si netroufne. Po koupi Preclíkářky Nedobyl zbytek rodiny Pecoldových nevyžene.

Hlavní postavy
vypravěč
Martin Nedobyl
otec Nedobyl
matka Nedobylová
císař Franz Josef I.
dr. Šerlich
dr. Legát
Smolíková
Vedlejší postavy
dr. Vácha
Vojtěch Náprstek
dr. Schönfeld
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizodě
Český název4. díl
Původní název4. díl
Rok natočení1968
Premiéra13. listopadu 1968
Česká premiéra13. listopadu 1968
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka89 minut
Autoři profilu epizody