Sňatky z rozumu

Sňatky z rozumu (Sňatky z rozumu) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
Dahllia

9. prosince 2012

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Asi tak...

Ze seriálu by se dala sestříhat kompaktní dramata, z nichž to úplně nejsilnější by bylo to rodiny Váchů, v němž životně exceluje Miloš Nedbal. Jinak mi přijde, že málokdo postřehl, že seriál je to do velké míry (v souladu s knižní předlohou) kritický k agresivnímu ekonomickému liberalismu (téměř ve všech negativních vlastnostech koncentrován do postavy Nedobyla - i když ta samozřejmě jako všechny postavy měla reálný předobraz v předcích páně Neffových) v souladu s Masarykovým (jehož postavu v díle ovšem hledejme marně) postojem. Stejně pak bychom neměli zapomenout na filozofii českých dějin, která se celým dílem proplétá ve svých jednotlivých názorových a politických liniích (starorakouský konzervativismus, staročeštví, mladočeštví, realismus Masarykův, spřízněný socialismus). Domnívám se, že pro studenty historie a české literatury by mělo být sledování seriálu povinné.

Avatar uživatele
arthurcz

1. listopadu 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Prastará pecka

Tady budu objektivní jen těžko, tenhle seriál je tak trochu srdcovka z dětství, společně s F.L.Věkem to bylo skoro až seriálové zjevení, protože obvyklou kvalitu tehdejší produkce přelomu 70./80. let (a že se konkrétně v té době točily strašný paskvily) tyhle seriály neuvěřitelně válcovaly a ukazovaly, že češi prostě natočit kvalitní seriál uměli.

Milej starej seriál na téma vrchol národního obrození z pohledu několika rodin, primárně se jedná o rodiny (skoro až fanatického) obrozence a idealisty Jana Borna a naopak praktického podnikatele Martina Nedobyla. Prostě soukromá dramata, která se různě prolínají a to celé v kontextu tehdejších událostí doby a že to nebyla doba jednoduchá.

Seriál vychází z prvních knih série pana Neffa Sňatky z rozumu a Císařské fialky. Kdysi dávno jsem sérii četl a už tehdy jsem musel ocenit, jak kvalitně je předloha v seriálu zachycena. Jako samozřejmě, že jak romány, tak seriál je poplatný době a podává trochu té ideologie, někdy jen v náznacích, ale když se to pak začne rozjíždět (to platí v plné síle pro knihy a seriál volně navazující), tak to už je místy docela síla. A bylo jedině dobře, že se ke sfilmování nedostala kniha pátá, mám jakési záblesky, že to už byla ideologie koncentrovaná (ale mohu se mýlit, je to fakt několik dekád, co jsem to četl).

Ovšem neduhy jsou většinou odpuštěny a to z několika důvodů. Způsob natočení je skvělý, ikdyž černobílé a staré, pořád se dá příjemně sledovat i dnes. Seriál se vyrovnal elegantně s rozdílem sta let, které od událostí v době natočení uběhly, často studia, která ale působí přirozeně a semtam si vypomůže třeba starou fotografií, ale z dnešního pohledu jsou i pohledy na tu tehdejší Prahu úžasné. Sice by to mohlo být 10 dílů při dnešní obvyklé stopáži, ale to je drobnost, díly utečou jako nic. A herecké obsazení? Geniální herci jako Vala, Rář, Jirásková, Voska a mnoho mnoho dalších (i ve vedlejších až drobných rolích viz. třeba Medřická, Hrušinský, Menšík atd) prostě excelují.

Seriál se v naší tvorbě řadí rozhodně k tomu lepšímu, možná nejlepšímu, co naše tvorba kdy nabídla.

Avatar uživatele
This is madness

9. května 2012

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

...

Mám ráda staré české seriály tohoto typu. Stejně jako i staré české filmy. Mají takovou zvláštní atmosféru a navíc v nich excelují čeští herci a většinou ti nejlepší své doby. Tento seriál doporučuji stejným nadšencům jako jsme já.