Plakát

Spící

(Спящие)

Ruské špionážní drama popisuje dopady geopolitických zájmů USA na putinovské Rusko a boj ruské tajné policie FSB (nástupce KGB) s agenty CIA. Seriál překračuje hranice žánru - ne tím, že ukazuje americké tajné služby jako nepřítele, ale tím, že axiomaticky ukazuje jako příčinu všeho špatného... [více]

2017–2018 | Rusko | 53 minut | Первый канал | Drama / Thriller / Politický | 12 epizod | status: ukončeno v roce 2018
Poslední odvysílaná

2×04 – Episode 4

(premiéra 6. 3. 2018 – před 2 lety)
závěr seriálu

Spící – O čem to je

Ruské špionážní drama popisuje dopady geopolitických zájmů USA na putinovské Rusko a boj ruské tajné policie FSB (nástupce KGB) s agenty CIA. Seriál překračuje hranice žánru - ne tím, že ukazuje americké tajné služby jako nepřítele, ale tím, že axiomaticky ukazuje jako příčinu všeho špatného ve světě konspirace zlých Američanů (převrat na Ukrajině, nestabilitu na Středním východě, rozpad SSSR a postsovětské ekonomické problémy a pod.) Kromě toho relativizuje minulost a občas až adoruje bolševický režim (současní zaměstnanci FSB se nazývají čekisty, portrét vraha Dzeržinského visí šéfovi FSB na stěně...) Opozice je líčena jako bezcharakterní masa, nepřímo řízená ze zahraničí. V podstatě je v obou sériích poměrně věrohodně popsána technologie moci Ruské federace tak, jak funguje několik desetiletí. Seriál vyvolal u opozice v Rusku mnohé kontroverze a protesty, protože je to špičkový profesionální výtvor putinovské propagandy.

1. řada
První řada začíná v Libyi teroristickým útokem na tamní ruskou ambasádu, při kterém zemřou desítky zaměstnanců. Děj pokračuje v Moskvě, kam se z Libye vrátí protagonista seriálu plukovník FSB Rodinov po patnáctileté misi v Iráku a Libyi. Obtížně se adaptuje na změnu poměrů v postsovětském Rusku a k tomu řeší obnovený vztah se svojí bývalou partnerkou. Z počátku řeší poměrně jednoduchý případ vraždy (resp. únosu) aktivisty, ze kterého se postupně vyvine mimořádně komplikovaná záležitost, která zahrnuje terorismus a informační válku. Jeho protivníkem jsou agenti CIA a jejich síť spících agentů, kteří mají stejné cíle, jako měli v mnoha jiných zemích. Chtějí pomocí vražd, falešných nařčení z korupce a terorismu zdiskreditovat ruskou FSB a současně s pomocí medií a buněk trollů vytvořit masové občanské nepokoje, které destabilizují systém, a nakonec povedou ke státnímu převratu. Rodinov sice nakonec vlast zachrání, ale musí opustit Rusko a pokračovat ve své práci jako ilegál v zahraničí.

2. řada
Druhou řadu uvádí přípravy teroristů probíhající v uprchlickém táboře na mohutný teroristický útok v Moskvě. Tento fakt odhalí člen mise OSN (agent Jafar) a protože jej naverboval Rodinov, tak mu informaci předá. Rodinov se tak znovu dostává do hry.

Obsah: _-0-_

Andrey Rodinov
Další názvy, pod kterými můžete seriál znát

Spící agenti
Spyashchie

Info box
Stanice

Первый канал

Délka

53 minut

Žánr

Drama
Thriller
Politický
Špionážní

Země původu

Rusko

Roky vysílání

2017–2018

První vysílání

9. října 2017

Ukončení seriálu

6. března 2018

Odkazy

IMDb.com
Oficiální stránky