Plakát

Tam někde

(Over There)

Tam někde je první televizní počin, který pojednává o jedné z nejpalčivějších událostí moderní historie - válce v Iráku. Válce, která začala invazí spojeneckých vojsk v březnu 2003, pokračovala obsazením Bagdádu v dubnu, svržením režimu Saddáma Hussajna v květnu a... [více]

2005 | USA | 44 minut | FX | Drama / Válečný / Akční | 13 epizod | status: ukončeno v roce 2005
Poslední odvysílaná

1×13 – Follow the Money

(premiéra 26. 10. 2005 – před 18 lety)
závěr seriálu

Tam někde – O čem to je

Tam někde je první televizní počin, který pojednává o jedné z nejpalčivějších událostí moderní historie - válce v Iráku. Válce, která začala invazí spojeneckých vojsk v březnu 2003, pokračovala obsazením Bagdádu v dubnu, svržením režimu Saddáma Hussajna v květnu a jeho dopadením v prosinci téhož roku. Přestože hlavní vojenské operace byly ukončeny skoro tak rychle, jako začaly, samotná rekonstrukce Iráku je procesem zdlouhavým a zřejmě nekonečným. V zemi se množí irácké radikální skupiny včetně tamní odnože Al-Káidy, denně se dozvídáme o úmrtích civilistů i stále přítomných vojáků západních armád. Irák je prostě stále ožehavým a hlavně citlivým tématem pro celý svět – takže natočit o něm seriál je více než troufalý čin.

Tam někde ovšem nemrhá čas řešením věčné otázky, zda má válka smysl či nemá, zdali byl vstup vojsk USA a jejich spojenců oprávněný nebo ne. Prostě a bez oklik diváka rovnou vhodí do děje a nechá jej brodit se v blátě a krvi spolu s jeho hlavními hrdiny. Těmi jsou seržant Scream (Erik Palladino) a jeho jednotka šesti „neposkvrněných panen“ – mladých a čerstvých rekrutů přidělených do jeho jednotky. Zároveň s osudy vojáků, které strhnou svou nepředvídatelností - jsme ve válce, takže každý den může být poslední i pro toho největšího hrdinu - seriál nabízí i druhý pohled: na životy rodin, tedy manželek, manželů, dětí a rodičů vojáků, kteří se vydali bojovat do daleké země.

Strhující seriál, který mnohdy nabízí momenty, při kterých diváci ztrácejí dech, zkoumá fyzické, emocionální i kulturní problémy, s nimiž se vojáci den co den setkávají.

Autory nápadu stvořit seriál o válce v Iráku jsou renomovaný seriálový autor a producent Steven Bochco, který se ujal režie, a Chris Gerolmo. Ten má na svém kontě několik prestižních scenáristických cen, mj. i nominaci na Zlatý glóbus za kriminálku Hořící Mississippi. Kromě psaní scénářů se ovšem věnuje i produkci, hraní a skládání hudby. Hlavní hudební motiv z Tam někde je právě jeho dílem a také mu vynesl nominaci na cenu Emmy.

Dohled nad vojenským protokolem, taktikou, zbraněmi a výcvikem herců měl seržant Thomas Bunch z amerických námořních sil. Konzultantem na otázky irácké kultury, životního stylu, náboženství a dialektů byl San Samo, který též spolupracoval s výtvarníky na arabském písmu.

Pfc. Bo Rider
Pvt. Frank 'Dim' Dumphy
Sgt. Chris 'Scream' Silas
Pvt. Avery 'Angel' King
Pvt. Maurice 'Smoke' Williams
Pfc. Esmeralda 'Doublewide' Del Rio
Vanessa Dumphy
Pvt. Brenda 'Mrs. B.' Mitchell
Terry Rider
Pfc. Tariq Nassiri
Info box
Stanice

FX

Délka

44 minut

Žánr

Drama
Válečný
Akční

Země původu

USA

Roky vysílání

2005

První vysílání

27. července 2005

Ukončení seriálu

26. října 2005

Dabing

CZ: existuje – detaily na DabingForum.cz

Tagy

válka, vojáci, zrušeno po první sérii

Odkazy

IMDb.com
Wikipedia (anglická)

Související