plakát seriálu

Wataha

(Wataha)

Názory uživatelů

PŘÍSPĚVEK HBO K UTEČENECKÉ KRIZI

Hranice mezi Polskem a Ukrajinou je historicky "horkou" oblastí, v oblasti panuje tenze mezi pravoslavnými a katolíky, mezi Poláky a ukrajinskou menšinou (něco jako v Sudetech v 1. pol. 20. st.) Samotná hranice probíhá v horské oblasti, kde jsou v zimě drsné klimatické podmínky.

V současnosti je tato část hranic EU jednou z ilegálních vstupních bran, lákajících ke kriminálním aktivitám - pašování cigaret, alkoholu, drog, zbraní a k převádění běženců (většinou z postsovětských republik, ale i ze Středního východu), násilí a vraždy jsou jejich průvozím jevem.

Členové smečky (watagy) - oddílu pohraničníků, někteří z místních obyvatel, polské tajné služby, armáda, ministerstva a prokuratura jsou částečně zapleteni do kriminálních činů, proti nim stojí (po vražedném atentátu v prvním dílu) jeden z přeživších členů smečky a mladá prokurátorka. Vztahy a vazby mezi všemi postavami jsou dost komplikované a často vedou ke zvratům v ději, míra násilí a utrpení spolu s počtem vražd rostou...

Co se scénáristům nepovedlo, je osud jedné z hlavních postav, která mezi první a druhou řadou přežívá 4(!) roky v bedlivě střežené pustině příhraniční oblasti (na UK i PL straně), v zimně - v létě, obývá rozpadlá opuštěná stavení, bivakuje v přírodě a daří se jí vyhnout zatčení přesto, že je v policejním pátrání.

Zajímavá je jazyková věrnost dialogů - s Ukrajinci probíhají v ukrajinštině a s neukrajinskými běženci probíhají většinou v ruštině (což je s ohledem na národnosti běženců logické). HBO jako vždy nezapomnělo vyšperkovat děj mysteriózním prvkem, tentokráte použilo tajemného vlka jako znamení a sny na pomezí halucinací.

Na rozuzlení většiny událostí si počkáte do series finale druhé řady.

Velké množství postav a paralelních dějů předurčuje obě řady ke sledování v maratonu. Seriál nedosahuje obvyklé úrovně HBO (scénáristicky, ani hereckými výkony), ale i tak je nadprůměrný ve srovnání s tím, co se dnes běžně divákům předkládá.

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Smečka

Wataha alias smečka. Polský krimi-thriller který se odehrává na jihovýchodní hranici je zajímavým počinem polské pobočky HBO. Jistě zaujme aktuálnost tématu , zvlášt v souvislosti s děním na Ukrajině.Je sice obsazen méně známymi herci ale zato se odehrává v prostředí , krajině, která nutně zaujme svou přirozenou krásou. Děj od prvního okamžiku dává tušit, že se nebude jednat o lacinou selanku i když místy se jeví až příliš spletitý či překombinovaný nerad bych v komentáři prozrazoval víc. Určitě doporučuji ke shlédnutí a porovnání s naší současnou tvorbou v tomto žánru. Kdo má tu výhodu, že rozumí originální verzi,ten serial vychutná určitě víc, český dabing je slaboučký a neodráží dějové napětí ani atmosféru.

60 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Wataha

Námět mě nejdříve zaujal, ale po shlédnutí pilotního dílu jsem myslel, že odpadnu. Na jiné seriálové projekty od HBO to nemá.

20 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Mé očekávání splněno....

Za mne osobně od amatéra velice dobré,možná krapánek až moc komplikované.Dá se to.Když bych to bral podle toho, tak ale šrumec tam mají dobrej.Jako vždy se ale ukaže,že ryba smrdi od hlavy....Človek a funce je vražedná kombinace.Co naplat,takový je člověk.Ten sníh a přírodu jim zavidím.Méně to natáčení v té kose:-).Takže na krimi dobrý mohu doporučit.

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé