plakát seriálu

Wolf Hall

(Wolf Hall)

Názory uživatelů

Those who´ve been made can be unmade

To, že si Briti svojich dejín vážia svedčí nespočetne množstvo seriálov či minisérii z rôznych období, o rôznych postavách či rôznych udalostí. Samozrejme vždy ide len o vynikajúce a skvelé diela. Inak tomu nebolo ani v prípade Wolf Hall. Však keď sa toho k tomu chytila BBC, nemohlo tomu byť ani inak. Historické drámy jej jednoznačne idú.

Wolf Hall sa asi u mnohých nevyhne porovnávaniu s Tudorovcami. Obidve diela sú zasadené do toho istého obdobia a do tých istých udalostí. Zatiaľ čo v Tudorovcoch sme ich mohli vidieť z pohľadu hlavného aktéra toho obdobia a to z pohľadu Henricha VIII, Wolf Hall rozpráva tie isté udalosti ale z iného uhľu pohľadu. V strede záujmu rozprávania príbehu sa tak ocitá samotný Tomas Cromwell, ktorý svojím pričinením tiež prispel do celkového diania tej doby. Znalci britských dejín, to budú mať o niečo ľahšie a rýchlejšie sa vyznajú vo všetkých tých postavách (ktorý nie je málo) a v jednotlivých udalostiach. WH stavia predovšetkým na komornej atmosfére, dialógoch a rade scén, ktoré sa zaobídu aj bez slov. K vypovedaniu príbehu nepotrebuje žiadnu veľkú výpravu, vystačí si aj s malom a dosiahne rovnaký efekt. WF plynie skôr pomalším tempom, nevsádza na nijakú prehnanú akciu. No aj tak toto pomalé, takmer intímne rozprávanie tomu sedí a byť to inak, tak už to nemá to svoje čaro. Okrem atmosféry či rozprávania čaro príbehu tvoria aj hudba či kostnými. Z toho všetkého dýcha tá správna atmosféra danej doby, až sa zatúžite na chvíľu sa ocitnúť medzi nimi.

Rovnako vynikajúci boli aj samotný herci. Každý z nich je rovnako skvelý a len ťažko by sa vyberal z nich ten najlepší. Každý z nich vdýchol svojej postave život. Mark Ryllance sa asi pre rolu Cromwella narodil. Či už niečo hovoril alebo len mlčky stál z jeho postavy išiel rešpekt. Lepšie ani vybrať nemohli.

Niekomu pomalšie a komornejšie rozprávanie sadnúť nemusí, ale netreba sa toho báť a dať tomu šancu. Tých pár hodín pre jeho sledovaní sa nedá ľutovať. Pre nadšencov histórie či britskej tvorby ako stvorené. Kto ešte váha, tak nech prestane a ide do toho.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Cromwell

Výpravu televizní inscenace bych přešel. Neznámé herce prakticky ve všech rolích bych taky zvládl. Žádné tempo, inu i takovým filmům jsem už dal slušné hodnocení. Wolf Hall ale disponuje nulovým až záporným dramatickým pojetím, ať se rozhoduje o osudech království nebo někdo umírá nebo někdo pase husy, hrdinové zcela nezúčastněně přikyvují, něco mumlají, nikdo nezvýší hlas, nikdo neudělá rychlý pohyb. Mark Rylance je ztělesněním zenu, což je pro postavu hybatele anglických dějin dosti se nehodící přístup.

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Prvotřídní historická podívaná

Jo. Legendy opět nelhaly a Briti mi naservírovali další seriálovou jízdu, která mi neskutečně sedla. Historická pecka od BBC plná fantastických hereckých výkonů, strhující zápletky a vynikající atmosféry... a víc vlastně asi není ani potřeba říkat. Ale mě takhle krátký komentář nestačí. Wolf Hall rozhodně patří k vrcholné britské tvorbě posledních (doslova) pár let. Ačkoliv by se mohlo zdát, že tahle série patří do kategorie seriálů „natahované a místy nudící“, není se čeho bát. Tak předně, je to minisérie, je to minisérie se strhujícími dialogy (nejen) a je to o Tudorovcích, takže už z principu to prostě nudit nemůže, i kdyby to nudit chtělo (a navíc Britové nenudí). A k tomu jsou v hlavních rolích Mark Rylance a Damian Lewis. A Claire Foy. A občas se objeví Gattis. A je to historie. Anglická historie. Hold další famózní záležitost, na kterou ale přecijen musíte mít trochu náladu a kterou si budete hodně dlouho pamatovat, prototže je poměrně silná i po stránce emocionální. 100%:

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Mě se líbí

Vzhledem ke znalosti vynikajicí knižní předlohy se mi to moc líbí,ale jedno velké ale je,že neznalým anglických historických souvislostí muže seriál připadat nepřehledný.Neustále se objevující postavy bez vysvetlení jejich role jsou matoucí.Ve srovnání s Tudorovci jde o dílo spíše komornější což mu neubírá na kvalitě.Z herců musim vyzdvihnout mé oblíbence Claire Foy a Damiena Lewise.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Lepší než Tudorovci

Komornější a na perfektním výkonu shakespearovského herce Marka Rylance (držitele mnoha cen, včetně americké Tony) postavené vyprávění o vládě Jindřicha VIII. z pohledu jeho rádce Cromwella. Vzhledem k tomu, o jak známý příběh jde, není potřeba divákovi (především britskému), pro kterého je určen, vysvětlovat historické detaily. Skvělá adaptace literární předlohy.

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk