Diskuzní fórum

Graf procentuálního hodnocení uděleného uživatelem

Netrpíme sprostá slova.

V diskuzi netolerujeme nic, co odporuje platným zákonům ČR, tedy žádný warez a podobně!

Jeden vykřičník a jeden otazník je až dost. Nemusíš jich udělat deset za sebou. To samé platí o smajlících.

Čeština má nějaká pravidla, tak by bylo fajn je dodržovat.

CAPS LOCK je zlo.

avatar uživatele
_-0-_
Uživatel od první verze | Cool level: 36 | maj. Margaret 'Štabajzna' Houlihanová
27. 10. 2011 / 16:36:39 (před 12 roky)
off

Bylo by užitečné, kdyby se v profilu u "Hodnocení" a "Porovnání hodnocení" zobrazovaly grafy. Vedle sebe graf pro uživatele, ne kterého se dívám a vlastní na porovnání. Na ose x by byla %, která uživatel může udělit (0-100), na ose y četnost, s jakou příslušné hodnocení udělil.

Jde o to, abych zjistil, jaký rozptyl hodnocení má příslušný uživatel. Pokud je u někoho většina hodnocení např. 90% - 100%, potom mají jeho hodnocení velmi nízkou výpovědní hodnotu (kromě zjištění, že má rád jakékoliv seriály).

Cato (24.2.2022): "Cēterum um cēnseō RuSSia esse dēlendam."
Editováno: 4x | Naposledy: 31. 10. 2011 / 09:04:19
avatar uživatele
_-0-_
Uživatel od první verze | Cool level: 36 | maj. Margaret 'Štabajzna' Houlihanová
31. 10. 2011 / 09:06:21 (před 12 roky)
off

...mělo by to kladný efekt i na ty, kteří hodnocení dávají. Příklady:

1)Fanda seriálů, který si všimne na grafu, že většina jeho hodnocení má střed někde na 80% a jeho hodnocení sahají od 50% do 100% by si uvědomil, že by měl používat celou škálu a že 0%, stejně jako 100% jsou extremy.

2)Stejně tak by to mělo zafungovat na lidi, jejichž hodnocení by měly na grafu dvě lokální maxima - jedno okolo 20% a druhé okolo 80%.

Napadlo mě to, když jsem se podíval, jak nerovnoměrný rozptyl mají moje vlastní hodnocení (takže zjevně nehodnotím korektně). Netvrdím, že by to měla být přímka,rovnoběžná s osou x (to by byla samozřejmě blbost), ale při větším počtu hodnocení by se určitě nemělo stávat, že některá % hodnocení nejsou vůbec zastoupena, nebo zcela minimálně a lokální maxima by také neměla být přehnaně velká (natož prakticky osamocená).

Kdyby se ty grafy zobrazovaly automaticky bez možnosti volby vypnutí (v pravé části screenu vedle sloupce s vlastními hodnoceními je prázdný prostor, kde by se graf hezky vyjímal), tak by každého praštilo do očí jak hodnotí on sám.

Cato (24.2.2022): "Cēterum um cēnseō RuSSia esse dēlendam."
avatar uživatele
megawir
Co-boss | Cool level: 35 | Bartholomew JoJo 'Bart' Simpson
31. 10. 2011 / 09:41:56 (před 12 roky)
off
při větším počtu hodnocení by se určitě nemělo stávat, že některá % hodnocení nejsou vůbec zastoupena, nebo zcela minimálně

S tím nesouhlasím ;-) Mnoho uživatelů seriál hodnotí až po určité době, tzn. jej sledují, tzn. se jim zřejmě bude líbit. Nevidím důvod, proč by nutně měla být pak v hodnocení konkrétního člověka zastoupena celá škála. Dívá se jen na to, co se mu subjektivně líbí.

Každopádně to má vlastně v principu být funkce, která mi řekne, že hodnotím špatně? :-) Nejsem si jist, jak moc by to lidé ocenili.

Jde o to, abych zjistil, jaký rozptyl hodnocení má příslušný uživatel. Pokud je u někoho většina hodnocení např. 90% - 100%, potom mají jeho hodnocení velmi nízkou výpovědní hodnotu (kromě zjištění, že má rád jakékoliv seriály).

To také podle mého názoru není pravda. Vypovídací hodnota je taková, že uživatel pravděpodobně sleduje pouze seriály, které má rád (nebo minimálně ty, které se mu líbí, proto absence špatných hodnocení). Především jsou tohle všechno spekulace.

Problém je už v tom, jak každý vnímá celkové hodnocení. Někdo považuje za skvělé ty seriály, které mají průměr hodnocení nad 70%. Někdo tu hranici má nad 90% a podobně. Není reálné lidem říkat, podle jakých pravidel mají hodnotit a co mají zohledňovat (někdo hodnotí kvalitu zpracování, někdo se zabývá i výpravností, někdo hodnotí podle celkového dojmu, který v něm seriál zanechal). To je čistě jejich věc.

S návrhy na různá vylepšení by bylo rozumné počkat do vydání nové verze, možná se ti trefíme do noty v mnoha ohledech...

SerialZone.cz | KFILMU.net | co-boss
Editováno: 1x | Naposledy: 31. 10. 2011 / 09:42:23
avatar uživatele
_-0-_
Uživatel od první verze | Cool level: 36 | maj. Margaret 'Štabajzna' Houlihanová
31. 10. 2011 / 11:37:37 (před 12 roky)
off
Každopádně to má vlastně v principu být funkce, která mi řekne, že hodnotím špatně? :-)

Ne, má to být funkce, která mi řekne, JAK hodnotím. Vyhodnocení je jen na MNĚ.

Vypovídací hodnota je taková, že uživatel pravděpodobně sleduje pouze seriály, které má rád (nebo minimálně ty, které se mu líbí, proto absence špatných hodnocení).

Uživatel musí seriál (resp. alespoň pár dílů) napřed vidět, aby zjistil, jestli jej bude/nebude mít rád. Přece i u žánrů, na kterých "ujíždí", se vyskytne hodně seriálů, které jej otráví...

Není reálné lidem říkat, podle jakých pravidel mají hodnotit a co mají zohledňovat

To by jim přece graf neříkal, máš samozžejmě pravdu, že je to čistě jejich věc.

Ve sloupci napravo (ve stávající grafické úpravě) je volné místo. Dát tam graf (stejný, jako je v "Muži vs. ženy) není nic proti ničemu - jednoduše by vyplnil prázdné místo. Při zobrazení hodnocení jiného uživatele by to poskytlo zajímavé (a vypovídající) porovnání a odhad toho, jak ten druhý přistupuje k hodnocení.

Psal jsem o tom před uveřejněním nové ver. právě proto, že jsem si myslel, že by to případně šlo zapracovat před spuštěním. Na novou ver. jsem opravdu zvědavý - nakonec je to pro mě dárek (mám v ten den svátek), takže díky předem :-)

Cato (24.2.2022): "Cēterum um cēnseō RuSSia esse dēlendam."
avatar uživatele
megawir
Co-boss | Cool level: 35 | Bartholomew JoJo 'Bart' Simpson
31. 10. 2011 / 12:37:44 (před 12 roky)
off
Ne, má to být funkce, která mi řekne, JAK hodnotím. Vyhodnocení je jen na MNĚ.

Ale napsal jsi to tak, že tuto funkci považuješ za slibnou proto, že uživatele donutí k sebereflexi, aby viděli, jaký mají rozptyl. Předpokládám ale, že to dobře vědí ;-) Já tedy ano.

Uživatel musí seriál (resp. alespoň pár dílů) napřed vidět, aby zjistil, jestli jej bude/nebude mít rád. Přece i u žánrů, na kterých "ujíždí", se vyskytne hodně seriálů, které jej otráví...

To naprosto nesouvisí s tím, co jsem napsal a jak jsem to myslel. Proč bych se díval na seriál, co mě otráví, přestože je to žánr, co mám jinak rád? Nevidím jediný důvod. Když mě seriál nebaví, nesleduju. Pokud nesleduju, nehodnotím (tedy já osobně, nevím jak ostatní).

V nové verzi tam místo není :-/ Uvidíš příští pátek. Nachystáno je poměrně dost vylepšení, od drobných až po větší. Uvidíme, jak se to vám všem bude zamlouvat :)

Vývojem jsme strávili hromadu času, nápady půjdou ale samozřejmě zapracovat i později :) Ten tvůj minulý se Fruikovi líbil, takže se na něj časem dostane.

SerialZone.cz | KFILMU.net | co-boss
avatar uživatele
_-0-_
Uživatel od první verze | Cool level: 36 | maj. Margaret 'Štabajzna' Houlihanová
31. 10. 2011 / 15:34:26 (před 12 roky)
off
Není reálné lidem říkat, podle jakých pravidel mají hodnotit a co mají zohledňovat
...napsal jsi to tak, že tuto funkci považuješ za slibnou proto, že uživatele donutí k sebereflexi, aby viděli, jaký mají rozptyl.

Tak jsem to myslel. Sebereflexe není nucení!

Když mě seriál nebaví, nesleduju. Pokud nesleduju, nehodnotím (tedy já osobně, nevím jak ostatní).

Jistě, ale nějak musím zjistit že mě nebaví (sledováním alespoň části) a potom jej také ohodnotím, protože jsem část - pro představu dostatečnou - viděl.

Netřeba reakce, nejsme ve sporu, jen se neshodujeme :-)

Na novou ver. jsem doopravdy hodně zvědavý - ne na kabátek, ale na funkce (jejich změny a zejména rozšíření). Dovedu si představit, kolik práce to obnášelo - v poslední době jsem dělal (v několikařádově menším rozsahu a výrazně méně erudovaně) něco podobného. Ono se to pak snadno podívá na zdánlivě jednoduchou stránku a komentuje (když není vidět kód), ono se to snadno požaduje nějaké změny, když člověk nemá představu o tom, kolik práce se za nimi schovává.

Slušný (moderní atd.) design by načrtl grafik poměrně rychle - s tužkou a papírem - ale na WEBu jsou to stovky (ale spíše více) hodin - nemluvě o úpravách database, scriptů a pod.

Za sebe Vám děkuji za tu obrovskou práci, kterou jste odvedli (a stále odvádíte) - která přitom nebude z větší části vůbec vidět.

Cato (24.2.2022): "Cēterum um cēnseō RuSSia esse dēlendam."
Editováno: 3x | Naposledy: 31. 10. 2011 / 15:40:10
avatar uživatele
Hrus
Uživatel od první verze | Cool level: 11 | Morgan Guillermo Grimes
31. 10. 2011 / 16:13:42 (před 12 roky)
off

Já bych zrovna tohle ocenil taky. Samozřejmě že mnoho seriálů nehodnotím, protože jsem viděl pouze první díl a je mi blbý hodnotit podle něj, když další díly můžou být fakt dobrý. Na druhou stranu si myslím, že pouhá stupnice 100-90-80 toho hodně řekne o přísnosti hodnocení daného člověka - takže třeba pro většinu je 70= ohyzdný průměr, pro mě je to silně nadprůměrná známka. Já mám třeba pouze 4 seriály hodnocené stovkou (ze 137 hodnocených). Když vidím u někoho, že dal stovku, tak první se du podívat do jeho hodnocení, jestli nemá stovku u každého 3. seriálu.

avatar uživatele
megawir
Co-boss | Cool level: 35 | Bartholomew JoJo 'Bart' Simpson
31. 10. 2011 / 16:27:24 (před 12 roky)
off

Já vás oba chápu, ale předem říkám, že pokud by se tu ten graf objevil, ničeho tím nedosáhnete :) Každý škálu vnímá jinak, to nezměníte ničím podobným. V podstatě by lidé byli nucení přehodnotit polovinu věcí, které ve svých seznamech mají (pokud by chtěli svůj rozptyl poupravit).

Jistě, ale nějak musím zjistit že mě nebaví (sledováním alespoň části) a potom jej také ohodnotím, protože jsem část - pro představu dostatečnou - viděl.

Já si to nemyslím, protože pokud mě něco nebaví, mrknu na díl nebo dva a dál se nedívám. Pak ale také nehodnotím, protože osobně si po tak krátké době neumím udělat představu (tzn. dva díly nebo podobné číslo považuji za dostatečné k přerušení sledování, ale nedostatečné pro hodnocení). Nechci znehodnotit celková čísla tím, že to na mě udělalo špatný dojem, přičemž to může někdo další považovat za veledílo.

SerialZone.cz | KFILMU.net | co-boss
avatar uživatele
Hrus
Uživatel od první verze | Cool level: 11 | Morgan Guillermo Grimes
31. 10. 2011 / 16:38:23 (před 12 roky)
off

Mě to ale zajímá hlavně u cizích uživatelů. Chci vědět, jestli u daného člověka je 70% známka dobrá nebo podprůměrná. Chci odfiltrovat takový, co maj ohodnocených 50 seriálů, z toho 40 u nich má buď 90% nebo 100% a zbytek je 0% (u Esmeraldy a Ulice). Příklad Evinka96

Nepopírám, že by to v určitých případech mohlo vést k sebereflexi, ale pro sebe to nepotřebuju. Jen pro porovnání s ostatními.

A taky chápu, že teď je plno práce s něčím jiným, já jen, že sem se přesně nad tímhle nedávno zamýšlel třeba na ČSFD.

Editováno: 1x | Naposledy: 31. 10. 2011 / 16:40:44
avatar uživatele
ragelly
Boss přes články | Cool level: 128 | Ragnar Lothbrok
31. 10. 2011 / 19:00:43 (před 12 roky)
off

Souhlasím s megawirem, způsob hodnocení každého uživatele se výrazně liší, tento graf tedy nemůže mít žádnou výraznou výpovědní hodnotu.

Samozřejmě u těch, kteří dávají jen 100% a 0% je to výborná věc, ale většinou je to trošku složitější.

Schválně jsem se teď koukla na můj profil. 0% a 10% tam nemám vůbec, a to právě z toho důvodu, který uvedl megawir. Pokud kouknu na seriál, který mi vyloženě rve oči a uši, vydržím u něj max dvě episody. Zároveń si ale myslím, že abych mohla víceméně objektivně ohodnotit seriál (v mém případě porovnáním s ostatními, které jsem již viděla), potřebuji mít nakoukanou minimálně jednu sérii. Takže logicky daný seriál nehodnotím.
20% - 50% mám jen minimálně. Většinou se jedná o seriály zrušené hned po první sérii, které neměly šanci zlepšit svou reputaci. K těm se většina uživatelů po mém ohodnocení už moc nedostane (jelikož na ně koukám týdny až měsíce po odvysílání posledního dílu, kdy seriál 'dávno' ztratil svou aktuálnost).
zbývá mi tedy 60% - 100%, které dávám zbylým seriálům, u kterých už jde hlouběji rozebrat vývoj děje, herecké výkony atd. + tím, že mají více sezón, se do hodnocení dostává i sentimentalita, přece když u seriálu vydržím tak dlouho, musím si k němu logicky vytvořit nějaký vztah. Kvůli tomu většinou opravdu nemůžu sáhnout k hodnocení nižsímu než 60%.

Jak ale říkám, tohle je jen rozbor mého hodnotícího systému. Kdybych to nepopsala, někdo by kouknul na můj graf, viděl převahu hodnocení 70% - 90% a řekl by si, že můj názor se nedá počítat, protože jsem moc mírná. A každý uživatel má svůj vlastní systém, podle kterého ty procenta dává.

Na druhou stranu proč ne, mohlo by to být když už nic tak zábavné sledovat tyto grafy u mě a mých přátel, jako bych už takhle na SZ netrávila podstatnou část dne :D

1/2
12