plakát seriálu

Arrow

(Arrow)

Epizoda 1×14 – Odysea (The Odyssey)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Po nečekaném zvratu během Moiřina výslechu se Oliver obrátí s žádostí o pomoc na Felicity. Mezi životem a smrtí vzpomíná na jedny z nejdůležitějších okamžiků na ostrově, a to když se novým přítelem Sladem Wilsonem pokusili o odvážný útěk z Lian Yu.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Starling City
Moira odpřísáhne, že netuší, kde je Walter a nečekaně začne střílet. Felicity ve svém autě objeví postřeleného Olivera v obleku Arrowa. Než upadne do bezvědomí, nařídí jí, aby ho odvezla do otcovy továrny. John díky lékařskému výcviku z armády vyndá Oliverovi kulku a zašije ho. Felicity přizná, že to celou dobu trochu tušila.

Lian Yu
Slade ukáže Oliverovi satelitní snímky ASIS; oblast kolem přistávací dráhy střeží 10 chlapů, problémem je ten ve věži za neprůstřelným sklem, může bleskově informovat Edwarda a pak skončili. Bude na Oliverovi, aby ho sundal. Pokud zítra neodletí, zemřou, další zásobovací letadlo přilétá za 3 měsíce. Oliver šlápne na minu; naneštěstí přijdou vojáci. Oliver si nasadí kuklu a Slade se vypaří. Pak nenápadně vyskočí a všechny tři pozabíjí; jedním tělem přikryje minu, aby nevybouchla. Poví Oliverovi, že to jeho parťák Billy Wintergreen ho mučil, měli spolu osvobodit Yaa a zjistit, proč se o něj zajímá Edward. Avšak jejich letadlo sestřelili, Edward je zajal a Billy, kmotřenec jeho syna, se k němu připojil. Slade ostřelovačskou puškou zabije stráže a Oliver vnikne do věže. Stojí tváří v tvář ozbrojenému muži, kterého Slade propíchne.

Starling City
Oliverovi se zastaví srdce; Felicity spraví defibrilátor a John Olivera zachrání.

Lian Yu
Slade omrkne okolí, zatímco Oliver hlídá věž. Neodolá a vytočí číslo Laurel. Když to zvedne, nedokáže vydat ani hlásku. Slade telefon vyrve, protože hovory můžou být monitorované. Ozve se letadlo s výzvou ke kódu ověřujícího identitu. Oliver si vzpomene, že jde o výňatek z Odyssey, kterou četl na vysoké. Poté mu Slade řekne, že na ostrov přivolá letecký útok. Oliver nehodlá Yaa opustit, zachránil mu život, takže za ním doběhne do tábora.

Starling City
Felicity zajímá, zda Johnovi nevadí, že Oliver zabíjí lidi. John začne vyprávět o Afghánistánu, kde jeho jednotka bránila místního válečného pána prodávajícího opium a děti. Jejich konvoj přepadli a John zabil jednoho přibližně 18letého vzbouřence. To, co dělá s Oliverem, ho po dlouhé době opět naplňuje pocitem, že dělá něco správného.

Lian Yu
Yao nemůže odejít, Edward drží někoho jemu blízkého. V tom přijde Edward a Yao Olivera omráčí. Edward ho postaví do boje s Deathstrokem/Billym. Když se blíží smrtící konec, ozvou se v táboře výbuchy; Slade přišel s Billym srovnat účty. Na konci vyrovnaného boje Slade Billyho zabije. Je postřelen Edwardem a Oliver ho dostane do jejich úkrytu, kde mu vytáhne kulku. Nepřežil by hlupák, kterého trénoval, ale i když nenastoupili do letadla, tenhle „nový“ Oliver má alespoň šanci. Edward za vydání Olivera nechá Yaovi 5 minut s jeho dcerou.

Starling City
Oliver se probere. Felicity se nabourá do policejní databáze a nařídí zničení jeho vzorku krve. Připojí se k nim, ale jen do doby, než vypátrají Waltera. Když odejde na toaletu, Oliver řekne Johnovi, že sejmul mnoho padouchů, ale nikdo z nich si nevzpomněl na své děti jako Moira. Oliver má na zádech stejné dračí tetování jako Yaova dcera.

Promo k epizodě
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Když jde Felicity v garážích ke svému autu, má na nohou tmavé lodičky s podpatky, ale když pomáhá Diglovi zachránit Oliverovi život, má boty světlé, zelenošedé s klínkem.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Slade Wilson: Ne... Tohle mám odsud... Vzpomínáš, jak jsem povídal o parťákovy?
Oliver: Jo.
Slade Wilson: A na chlapa co tě mučil?
Oliver: Cože, ten kretén byl tvůj parťák?
Slade Wilson: Jsi ještě blbější, než jsem si myslel a to už je vážně co říct.
Oliver: Jo... no nevypadáš jako někdo, kdo by uměl příjmat omluvy, takže...
(Oliver krvácí u Felicity v autě.)
Felicity: Něco mi říká, že krvavé skvrny v podmínkách smlouvy nemám.
Hlavní postavy
Slade Wilson / Deathstroke
Oliver Queen / Green Arrow
John Diggle / Spartan
Laurel Lance / Black Canary
Felicity Smoak / Overwatch
Quentin Lance
Moira Queen
Thea Queen / Speedy
Hostující hvězdy
Billy Wintergreen
Vedlejší postavy
voják u nášlapné miny
Yao Fei
Edward Fyers
Režie
Scénář
Informace k epizoděIMDb
Český názevOdysea
Původní názevThe Odyssey
Rok natočení2013
Premiéra13. února 2013
Česká premiéra15. prosince 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry3 290 000 diváků
Autoři profilu epizody