plakát seriálu

Pytel kostí

(Bag of Bones)

Názory uživatelů

Povedená adaptace Kinga

Nejprodávanější spisovatel poslední doby se dočkal velmi rozdílných zfilmování svých knih. Pytel kostí je podle mě jedna z jeho nejleších knih, skvělé vykreslení lidského dramatu se spojuje s gradující atmosférou neznámé i víceméně známé hrůzy. Že to dokáže King popsat, o tom pochybuje málokdo. Ale převést to na plátno nebo obrazovku je věc druhá. Myslím, že tentokrát se to ale tvůrcům televize A&E povedlo (hodnotím po prvním dílu). Minisérii dominuje překvapivě velmi dobrý Pierce Brosnan jako spisovatel Mike Noonan, pro kterého byl vlastně první díl sólem pro jediného hráče. Atmosféra hrůzy byla zatím decentně a velmi zdařile naznačena, doufám, že bude rovněž gradovat.
Tvůrci se nedrželi předlohy doslova, což ale není na škodu, odchylky od knihy nejsou na úkor překroucení děje.
Ke kladům prvního dílu bych kromě Brosnana přidal hudbu, která sice není taková, jakou jsem si podle knihy představoval, ale sedí, a také závěr, kdy z pohody a idylky přichází šok.
Co mě naopak nepřesvědčilo je ztvárnění "trojsnu" hlavního hrdiny, což mohla být vrcholná scéna prvního dílu (škoda, že seriál nenatáčelo HBO) a dále představitelka Mattie Devorové, kterou bych čekal svůdnější, nevinnější (uvědomuju si rozpor těch výrazů), na pohled mladší. Třeba to ale je tím, že dosud neměla dost prostoru.

Po prvním díle dávám 90%

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Bag of bones

Kdybych neznala knižní předlohu, byla bych asi nadšená, ale takhle bohužel. Seriál Bag of bones je hodně osekaný výcuc knihy, který se navíc i od té knihy docela odchyluje. Zaměnit syna za dceru nebo změnit charakter důležitých postav to by ještě šlo, ale vůbec nezmínit souvislosti s písmenem "K", značně okleštit závěrečnou část a vůbec se nezmínit o Smějící se Sáře, tak to teda ne. Těšila jsem se na Mattie vycházející z jezera a oni ji nechají vylézt z vany, boj mezi Jo a Sárou a oni na sebe jenom zakřičí.
Bag of bones je víc zaměřený na hororovou stránku než na rozvíjení vztahů Mikea s obyvateli městečka, které je klíčové pro jeho pochopení věcí dějících se kolem jezera. Ty hororové scény fungují tak, jak mají – kde se má divák leknout, tam se lekne, ale žádný pocit hrůzy nebo nebezpečí z toho prostě cítit není. Protože jsme opět v puritánské Americe, scéna toho, co se stane Sáře po jejím vystoupení, nevyzní tak děsivě a odpudivě, jak by měla.
Max a Rogette vypadají jako učebnicoví komixoví padouchové a Mattie jako sexy koketa. Popravdě se mi nelíbil ani Pierce Brosnan, přišel mi prostě na Mikea Noonana moc starý. Zajímavý výběr hudby pro jogging:-). Dokoupit si písmenka na ledničku, to taky zrovna nevyžaduje mozek Sheldona Coopera. Mikeova závěrečná scéna s Rogette, aneb nůžky vždy zachrání situaci, působí fakt směšně. Na druhou stranu bez něj by Bag of bones bylo asi ještě horší.
Logické nesmyslu typu, že podle seriálu mají být Mike a Kyra z jedné generace, už mě vážně nerozhodí. Ale ten konec, ten to vážně zabil:-) Mrtvoly všude okolo, ale jít se projet na kánoi je vážně geniální nápad.
Co se povedlo přenést, je kouzlo Sáry Tidwellové. Anika Noni Rose má vážně pěkný hlas a její zpívající scény z minulosti se mi líbily z celého seriálu nejvíc.
Kingova propracovanost jednotlivých postav, jeho navození atmosféry, pomalé objevování záhady, to je to, co Bag of bones postrádá nejvíc. Pro mě je to další důkaz toho, že Stephen King je lepší na papíru než na plátně.

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Bag of Bones

Po shlédnutí tohoto ... pokusu o seriál? se mi chtělo brečet ... Opravdu chtělo, a to hodně. Bag of Bones je vynikající knížka, ale TOHLE?! Nejen, že je děj seriálu naprosto překopaný, ale taky dost ubohý! Mattie vysmátá jako měsíček na hnoji i přes to, že mohla přijít o dceru?! Lance se pokusil utopit Kyru a Mattie ho zabila?! Mike během pěti minut zjistí, že je Jo duch a komunikuje s ním a hned na to pozná, že 'ten druhý duch' je Sara?! Mike Smějící se Sáru ZDĚDIL?! Mike je naprostý génius a okamžitě všechno odhalí, aniž by ho k tomu cokoliv dovedlo?! Sára je prokleje za to, co udělali?! ... Ne, ne, ne, ne NE!!!!! Tento seriál nemá s knížkou skoro vůbec nic společného!!! ... Nejen, že herecké výkony byly neuvěřitelně PŘÍŠERNÉ, dialogy jsou na úrovni dětí ve školce, kamera a režie nestojí ani za jedno procento, ale těch chyb ve filmu!! ... HNUS, HNUS, HNUS!! Příšerně lituju, že jsem se na to vůbec dívala ... Tento film mi dokonale znechutil Pierce a vytvořil dokonalý odpor k 'Mattie'-Melisse a té malé uřvané potvoře. Pokud chtěl režisér natočit film podle knižní předlohy, měl se jí držet a takto nechutně zprznit výborné dílo ... ODPAD VŠECH ODPADŮ!!!!!!!

0 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Povedené

King jako jeden z nejúspěšnějších spisovatelů Ameriky poslední doby, a taky jako jeden z nejméně filmovatelných. Buďme upřímní, jakmile se tohoto autora pokouší někdo zfilmovat tak je z toho buď absolutní děs, nebo mistrovské dílo. Toto naštěstí neplatí u seriálů, nebo spíše mini sérií na jeho knihy, ty většinou dopadnou překvapivě dobře. Pytel kostí není výjimkou, jedná se o velmi věrnou adaptaci knihy (sice fanouška zamrzí absence „hlášky“ která se táhne celou knihou jako červená nit, ale to může být jen v rozdílu překladu).

90 %
20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Nic moc

Nečítal som knihu, ale táto miniséria ma nejako vôbec neohúrila. Pri sledovaní som síce nezaspal, ale spracovanie nič-moc, kniha ako vo väčšine prípadov bude asi o veľa kvalitnejšia

60 %
20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

BoB

Táto miniséria ma zaujala. Nálakalo ma ako myslím veľa ľudí ktorý si to pozreli práve slávne meno autora predlohy Stephenovi Kingovi a možno i hlavnému hrdinovi ktorého hraje Pierce Brosnan. Nebola to až taká strata času ako by som očakával vzhľadom na kvality adaptácií iných kníh autora.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé