plakát seriálu

Dexter

(Dexter)

Zajímavosti ze seriálu
V roce 2008 byl Dexter v Empire magazine označen jako 30. nejlepší seriál všech dob.
Seriál se v mnoha ohledech liší od knihy. Autoři neváhají dávat sériím jiný konec a po druhé řadě už jde seriál víceméně svou vlastní cestou.
Dexter několikrát použije krycí jméno Dr. Patrick Bateman. To je hrdina knihy (a později filmu) Americké psycho.
V úvodních titulcích si Dexter připravuje odrůdu pomeranče, která se jmenuje "Krvavý pomeranč".
Michael C. Hall a Jennifer Carpenter, kteří v seriálu hrají sourozence, se 31. prosince 2008 vzali.
Dextera prý miloval i norský sériový vrah Breivik.
Dexterova loď, kterou používá ke zbavování se "předmětů doličných", nese název "Slice of Life".
V Austrálii zvedla vlnu nesouhlasu televizní reklama na seriál. Na tamní televizní stanici chodila upoutávka, ve které představitel Dextera, Michael C. Hall čeká na letišti. Vedle sedící muž se s ním dá do řeči. -"Kam letíte?" -"Do Adelaide." -"Co v Adelaide?" "Prý tam mají více sériových vrahů, než-li v kterémkoli jiném městě v Austrálii." Důvod nevole Australanů, obvzláště těch z tohoto města, je tedy více než-li zřejmá...
V knižní předloze Dextera děsí pohled na krev, narozdíl od seriálu, kde jej krev uklidňuje.
Manželství mezi seriálovými sourozenci Dexterem a Debrou se po dvou letech rozpadlo.
Oběti Dextera Morgana:

1. série - 11
2. série - 9
3. série - 9
4. série - 4
V rámci uvedení seriálu v České republice rozjela televizní stanice Prima Cool, která seriál vysílala, propagační akci, při které roztroušila po Praze stopy krve, v pytlích zabalená falešná lidská těla apod.
Při udělování Zlatých glóbu v roce 2010 Michael C. Hall všechny přítomné šokoval sdělením o svém boji s rakovinou. Tuto nemoc naštěstí v témže roce překonal.
Michael C. Hall zvolil pro svojí přípravu na roli Dextera poněkud svérázný způsob - pronásledoval lidi na ulici.
Michael C. Hall přiznal, že se mu často stává, že při žádosti fanoušků o fotografii ho prosí, aby dělal, že je vraždí.
Dexter se s více než 3,6 mil. stažení stal bezkonkurenčně nejoblíbenějším seriálem.
Názvy epizod jsou noční můrou překladatelů při uvedení v neanglicky mluvících zemích. Názvy jsou totiž mnohdy parafrází na nějaké známé dílo. Krom toho mají vždy minimálně dvě významové roviny, které lze i vysledovat vždy v dané epizodě, a často si navíc pohrávají se slangovými výrazy.
Roli malého Codyho hrají dva herci. Daniel Goldman odehrál jako Cody jedenáct epizod, Preston Bailey dvanáct.
Ačkoliv se seriál DEXTER odehrává v Miami na Floridě, ne všechny scény se tam natáčejí. Dost z míst, která v seriálu vidíme bychom našli spíše v Kalifornii. Například Dextrův skromný byt se sice opravdu nachází v Miami (Florida), ale cesta k jeho přítelkyni Ritě by mu zabrala mnohem více času. Ritin dům je totiž ve skutečnosti na Long Beach (Kalifornie). Long Beach je také místem, kde se odehrávají všechny scény z Dextrova mládí. Na Floridě se ještě natáčelo například ve Fort Lauderdale. V Kalifornii to pak byla místa jako Marina Del Rey, Los Angeles, Sun Valley nebo San Pedro.
Televize Showtime si při uvedení premiéry druhé série "Dextera" počínala vskutku originálně. Ve 14 velkoměstech po Spojených státech si pronajala 14 fontán. Voda byla obarvená na červeno, aby znázorňovala krev, a samotné fontány obehnány policejní páskou s upoutávkou na datum vysílání.
Ve třetí sérii Dextra používá Miguel Prado notebook od Allienware.
Poslední díl Dextera vysílaný v neděli 19. listopadu roku 2006 v devět hodin večer přilákal k obrazovkám 1,23 milionů diváků a stal se tak nejúspěšnější seriálovou epizodou, jaká kdy na Showtime běžela.
Jeden ze zapálených kanadských fanoušků Dextera, amaterský režiser Mark Twitchell, byl v Edmondu obviněn policií z vraždy, která byla vykonána na Halloweena. Vražda byla údajně inspirována seriálem Dexter.
V knižní předloze není Angel Batista detektivem, ale lékařským forenzním analytikem.
V knižní předloze zemře LaGuertová potom, co ji Braien Moser pobodá.
1/2
12