plakát seriálu

Emma

(Emma)

Názory uživatelů

Emma

Seriál je jednou z nejlepších adaptací Emmy, kterou znám. Tak jako v ostatních dílech Jane Austen se v podstatě nic neděje. Seriál se striktně nedrží knižní předlohy, což v tomto případě nevadí, protože to není na úkor děje. Klade se větší důraz na vztah Emmy a jejího otce či na její lásku k cestování.
Seriál se stejně jako všechny adaptace britské literární klasiky na BBC může chlubit vynikající výpravou, kostýmy, hudbou, dlouhými záběry anglického venkova – to všechno dohromady vytváří tu správnou starosvětskou atmosféru.
Emma je z austenovských hrdinek moje nejméně oblíbená, protože i když je ve svém dohazování vedena těmi nejlepšími úmysly, působí prostě jako povrchní, rozmazlená, znuděná husa.
Romola Garai je pro role v historických filmech a seriálech jako stvořená a její Emma pro mě překonává i Emmu Gwyneth Paltrow z roku 1996. Emma je v některých momentech seriálu příliš rozjařená a emotivní, že to ve srovnání s ostatními rezervovanými postavami extra vyniká. Jonny Lee Miller asi bude můj nejoblíbenější Knightley. Tohle je taky první adaptace, kde mám ráda i postavu Jane, protože tady konečně není jenom bezduché stvoření stojící někde v koutě, ale živá bytost. Překvapila mě i chemie mezi Frankem Churchillem a Emmou. Menší problém mám s Tamsin Greig - vždycky v ní budu vidět Fran z Black books.
Seriál má pro mě celou řadu nezapomenutelných momentů spojených především s interakcí mezi Emmou a Knightleym (hádka o Harriet, tanec na plese, piknik). Tvůrci nezapomněli ani na humornou stránku, kterou představuje hlavně Knighleyho bratr, který se za všech okolností tváří stejně nabručeně, a pan Elton.
I když to samozřejmě dopadlo tak, jak to dopadnout mělo, závěr se mi moc nelíbil. Zdál se mi takový uspěchaný. Nicméně pokud máte rádi příběhy Jane Austen, tak se vám tahle adaptace Emmy bude určitě líbit.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Pletichy a romantika

Příjemný výlet do prosluněného anglického venkova, ve kterém často znějí svatební zvony a středem všeho bývají pletichy. Muset někomu popsat příběh, pak nastane problém, protože hlavní zápletku to tak úplně nemá. Od začátku jsem měla podezření (knihu jsem nečetla), že něco bude mezi Emmou a panem Knightley, ale většinou jsem mezi nimi nezaznamenala příliš emocí nebo chemie, snad až na dvě hádky. Proto mi jejich láska nepřipadá úplně pravá, ale spíše vynucená okolnostmi. Nicméně Romola Garai jako Emma zářila, snad jen ve chvilkách vypjatých emocí se mohla mírnit. Ke komu nemám výtky, je Michael Gambon, tak roztomilého staříka jsem snad ještě neviděla. I přes mé pozitivní hodnocení mne trochu mrzí, že téměř celou dobu se jen řeší dohady "kdo s kým" a tuším, že o jeden díl méně by příběh také snesl; na druhou stranu poslední díl vše vynahradil. Snad až na ne příliš přesvědčivou postavu Harriet, která byla každou chvíli zamilovaná do někoho jiného a tak působila jako nerozhodná jednoduchá husička.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Zase ta Romola

Tuto adaptaci považuju za nejslabší, pokud ji srovnám s oběma Emmami z roku 1996. A stejně tak tuhle mini-sérii pokládám za jednu z nejméně povedených austenovských filmů či sérií vůbec (soupeří jen s Pýchou a předsudkem z roku 1995). Proč? Romola Garai. Romola Garai, která neumí hrát. Typově se snad na Emmu hodí a kdybych se měla dívat jen na její obrázky, fajn. Ale ona i mluví a hýbe se a to je kámen úrazu. Je mi trapně či se vztekám při každé scéně, kde se objeví (což je, pravda, velké množství scén). Jinak ani nemám výtek. Adekvátní rozdělení na čtyři díly je tak akorát. Michael Gambon je jako vždy výborný, zajímavá volba také v případě Jonnyho Lee Millera (nikdo ale nemůže být lepší než Jeremy Northam).

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Nepříliš sympatická Emma

Hlavní hrdinka mě moc nezaujala, což je u takovéto minisérie docela problém. Já jsem ji začala mít ráda až v posledním díle (kdy konečně dostala rozum) :), takže ty tři díly předtím mě sice nenudily, ale ani příliš nedostávaly. Zpracované je to ale hezky, herecké obsazení také ok. Vlastně to ani není moc romantické a po týdnu od shlédnutí už si ani nevzpomínám, co tam ty postavy pořád řeší.
Film Pýcha a předsudek patří k mým nejoblíbenějším, toto se mu zdaleka napřiblíží, což ale může být klidně předlohou (Emmu jsem nečetla).

60 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Nejlepší

Viděla jsem dvě adaptace na román Emma. Emmu s Gwyneth Paltrow a Toni Collette, která byla hodně nudná a celkově se mi to nelíbilo. Tato minisérie je opravdu povedená. Hezké prostředí, světlo a taky herci. Oba dva hlavni hrdinové (Romola Garai a Jonny Lee Miller) jsou velmi sympatičtí. Velmi příjemná minisérie, doporučuji milovníkům austenovských adaptací.

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé