plakát seriálu

Generation Kill

(Generation Kill)

Názory uživatelů

Hitman Two One, We're Oscar Mike.

Generation Kill je 7 dílná série z produkce HBO, která sleduje reportéra Evana Wrighta. Ten se přidal k jednotce 1st Reconnaissance Battalion (1. průzkumný prapor) a s vojáky prožije prvních 40 dní invaze do Iráku v roce 2003.

Velmi zajímavý seriál natočený podle skutečných událostí. Děj byl pravděpodobně zdramatizován a přizpůsoben seriálu, ale jedná se o vyprávění dojmů skutečného reportéra Evana Wrighta. Během cesty z Campu Matilda v Kuwaitu až do Bagdádu se vojáci potýkají se sebevražednými atentátníky, silnému odporu, republikánské gardě i neschopnosti ve vlastních řadách.

I když se jedná o americký seriál, tak z něj není cítit nějaký patriotismus či amerikanismus. Nejde o ódu na téma "Jak je US Army nejlepší". V seriálu jsou ukázány chyby, kterých se Američané dopustili, kritika vlády a další.

Spousta lidí vytýká seriálu málo akce a srovnává třeba s Band of Brothers. Avšak je třeba si uvědomit, že způsob vedení válek se za tu dobu celkem změnil. V Generation Kill akční scény samozřejmě jsou, ale velká část se soustředí také na konverzace mezi vojáky, popsání jejich problémů, pocitů atd.

Jedná se o skvělý a realisticky natočený seriál. Mimo probírání vážných otázek obsahuje také spoustu vtipných sekvencí, kdy například vojáci "przní" známé songy. Dále bych vyzdvihl sympatické hlavní postavy, solidní audiovizuální zpracování (až na některé scény s vrtulníky Apache) a velké množství vojenských termínů, sprostých slov a občasné celkem explicitní násilné scény. Vše dohromady dokresluje atmosféru seriálu. Některé role zahráli skuteční mariňáci a hráli tak v podstatě sami sebe.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Né pro každého...

Tento seriál není typický americký vojenský/válečný seriál. Kde byste viděli, samou akci, přehnané krveprolití, dokonalost vojáků a skvěle promyšlené taktiky boje. Právě naopak. Seriál ukazuje jak to ve skutečnosti všechno "asi" vypadalo. Spíš než právě ty skvělé promyšlené přestřelky a všemožné napínavé akce proti padouchům, které povětšinou vždy dopadnou ve prospěch armády, vás děj zatáhne mezi samotné vojáky, kteří spolu musí trávit všechen ten čas, od vyjetí z Campu Matilda v Kuwaitu až po Bagdád, kde uvidíte, co vlastně vojáci dělají na cestě, jaké problémy mají, pocity co sdílejí, také zažijete jejich neotřelou zábavu, kdy zpívají známé songy, sem tam nějaká ta vtipná hláška a samotnou rivalitu mezi vojáky.
V seriálu uvidíte asi to, co neuvidíte jen tak v nějakém americké seriálu, a to, že i Amerika dokáže ukázat své chyby. Není to jak si každý představuje, že voják potřebuje to a ono, a šup armáda se o něj hned postará. To ne, stejně jako všude, potřeby většiny převyšují potřeby jednoho.
Někdo řekne, že "seriál je suchý a bez akce". Jenže tento 7-dílný seriál z produkce HBO je natočen podle skutečných událostí, je bez zkrášlení, bez cenzury....prostě jako byste tam zrovna byly.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

"Peace sucks a hairy asshole, Freddy. War is the motherfucking answer. "

Tvorcovia The Wire sa nezaprú, ich vplyv je tu ozaj badateľný. Tak ako po TW mi každá ďalšia kriminálka pripadala ako nedeľné predstavenie pre deti, tak sa obávam, že po GK podobne dopadnú všetky vojnové filmy, minimálne tie z blízkovýchodného prostredia. Spočiatku som sa nevedela vysomáriť, aký postoj k tomu mám zaujať, ale veľmi rýchlo som podľahla. Nesmierne chytľavé. Vojnový žáner síce patrí k mojim obľúbeným, ale tieto „moderné“ konflikty USA s Irakom a Afganistanom idú tak trochu mimo mňa, filmy z tohto prostredia ma z nejakých zvláštnych dôvodov nezaujímajú, výnimkou je len tvorba Kathryn Bigellow /Hurt Locker, Zero Dark Thirty/. Preto som naozaj nečakala, že ma Generation Kill bude tak baviť.
Leví podiel má na tom skvelá postava ultrasympaťáka Brada „Iceman“ Colberta (Alexander Skarsgard), nemenej sympatický Lee Tergesen ako „Reportér“ a samozrejme hláškar Ray, ktorému sa huba nezavrie (btw. práve si dávam repete The Wire a jak kukám, tak kukám, "Ray" je "Ziggy Sobotka" z druhej série TW...Tak ako mi tam liezol na nervy, tak je tuná geniálny) . Neskutočné hefty, smiala som sa nahlas.
Dialógy a hlášky – to je najväčšia zbraň GK. Žiadne spomalené zábery na hrdinných supermariňákov na pozadí podmanivej hudby. Keď chalani chceli muziku, museli si zaspievať sami. (A tieto ich „spievajúce“ scény úplne milujem, najviac ma dostali s Tainted Love). Až sa čudujem, že si to natočili samotní Američania.

Nekompromisné, nezaujaté, chladné, cynické, absurdné...

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

kill

Vůbec nejsem na takové tipy seriálů nebo filmů,ale tohle mě dostalo a všech sedm dílů jsem hltala jedním dechem,asi to mělo co dočinění s Alexanderem Skarsgardem,protože on byl fantastický a ostatní herci mu skvěle sekundovali.Přiznám se,že všechny díly mám v počítači a určitě na ně v dohledné době budu zase koukat,skvělá podívaná a mohu jen doporučit

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Get some!

Jsem holka, nikdy jsem si nehrála s vojáčkama a nikdy mě válečná tématika moc nebavila. Ani do tohohle seriálu se mi moc nechtělo a nakonec mě přesvědčily dvě věci - jednak to, že je to seriál z produkce HBO a druhak (trochu holčičkovsky trapně) fakt, že tam hraje Skarsgard.

Přeskočím pár týdnů a moje skóre je takové, že na Generation kill koukám potřetí. Velkou roli hraje to, že jsem byla fakt dlouho nemocná a měla dost času, ale...

Poprvé jsem totiž byla řádně zmatená, neměla jsem tušení, jak jdou po sobě hodnosti, kdo tam komu velí, navíc je docela náročný se mezi všema chlapama vyznat. Když už jsem je začala poznávat, tak si oholili knírky nebo tak něco. Navíc všechny ty zkratky a specifický slang... Takže když jsem dokoukala poslední díl, měla jsem pocit, že mi toho hrozně moc uniklo a nedalo mi to za pár dní si to pustila znovu. A ono fakt! To, že na to teď s přítelem koukám potřetí a stále se bavím, je asi nejpřesvědčivější co můžu říct.

Autentičnost, o kterou se postarali reální vojáci hrající v seriálu i sami sebe, vynikající humor, "správná" vulgárnost, výborné herecké výkony (Ray Person je prostě boží) a hlavně - tenhle seriál má hodně co říct.

100 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Stay frosty

Jsem na tom podobně jako missB. Musela jsem seriál vidět 2x abych pořádně pochopila kdo je kdo a co si to vlastně říkají. Dost mi pomohly titulky, ve kterých byly některé vojenské zkratky a podobné vyrazy alespoň jednou vysvětleny.
Strašně oceňuju to, že v dílech není žádná hudba na podkreslení. Všechno je tak realističtější, zvlášť když si vojáci sami začnou zpívat. Kdo to nedělá, že?
Akce sama mi nechyběla, naopak se mi líbilo, že se tvůrci spíše zaměřili na jednotlivé vojáky a "sondu" do jejich života při akci Iraqi Freedom.
Jen doufám, že takových jako Trombley není většina. :D

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Válka mě nikdy moc neoslovovala

Povedený válečný seriál z Iráku. Hlavnim plusem je obsazení Alexandera Skarsgarda. Veřim, že takhle nějak to tak fakt vypadalo. Nikdy bych nemohl být v armadě, už jen pro tu buzeraci při oblékání, holení a tak.

60 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Let the hadjis hit the floor.

Válečný seriál, kde si aktéři brousí spíše své jazýčky než bodáky, ale je to pojatý stylově. Bavil jsem se při každé jízdě Hamveem a jen se zaujetím sledoval, o čem si to dnešní američtí vojáci povídají v boji. V The Pacific, když přišel na řadu díl, kde se jen povídalo (3 a 8) jsem se vážně nudil, tady se to nekonalo. Opravdové akce je zde poskromnu, zvláštní ale je, že mi to nevadilo. Mnohem lepší záležitost než Mariňák.

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé