plakát seriálu

John Adams

(John Adams)

Názory uživatelů

Dějiny americké revoluce... bez pozlátka

Mé srdce historika jásá! Pějme 3x hurá, protože tu máme seriál, který ukazuje obraz doby, ale především ho ukazuje očima tehdy žijících lidí, nikoli nás. Není to popis toho, jak my si představujeme, že to vypadalo. Tak to bylo - určitě ne slovo od slova, ale čin od činu, motivace od motivace.
Puritánská protestantská morálka v amerických koloniích na konci 18. století - to jsem od Američanů nečekal! Dodržení jazyka, chování i přemýšlení (!), to se od hollywoodské produkce dočkáme opravdu zřídka, většinou totiž mají zvyk adorovat svoje předky a hrdiny dělat ještě většími hrdiny. A zde? Nešťastný Washington, absolutní liberál Jefferson a místy pyšný Adams. Trojice, která byla roky a roky nedotknutelná, nyní reálně popsána samotnými Američany. Člověk by nevěřil, že se toho kdy dožije.
Ale dost už bylo historie, vždyť o ní celý seriál je. Zmínit by se proto slušelo skvělé obsazení s velice přesvědčivým Giamattim, velice dobrou kameru, režii i výpravu, která dokázala navodit opravdovou atmosféru Bostonu v roce 1776 nebo Paříže jen pár let před brutální změnou v podobě Velké francouzské revoluce. A ten hudební podkres... dávkovaný opatrně, s citem a vkusně.
Doufám, že si Tom Hanks příště vybere zase nějakou známou, a přece méně ne tak propíranou osobnost (americké?) historie a přiměje HBO, aby udělalo další takto skvělou minisérii. Něco, co se dá použít v hodinách dějepisu a říct "Milí žáci, tak nějak to zřejmě vypadalo. Lepší obrázek už získáte jen ze studia mnoha svazků knih."

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

John Adams

Řemeslně dobře odvedená práce s perfektním Paulem Giamattim. Historii mám ráda a prostřednictvím této minisérie jsem se toho dozvěděla hodně.

Ale myslím si, že by to klidně mohlo být delší. Nemám ráda, když se v historických seriálech přeskakuje po rocích, protože potom ztrácím přehled. Tady kvůli tomu nebyli některé věci úplně dokresleny, například přátelství a později nepřátelství mezi Adamsem a Jeffersonem, a poslední díl mi přišel celý takový uspěchaný. Dávám tedy 80%.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk