plakát seriálu

Komisař Rex

(Kommissar Rex)

Zajímavosti ze seriálu
Gedeon Burkhard si mimo postavy komisaře Alexe Brandtnera (4.-6. řada) zahrál i roli mnohonásobného vraha Stefana Lanze, a to v epizodě "Amok" (1x09).
První představitel Rexe, ovčák Reginald von Ravenhorst, odmítal slyšet na jméno Rex, a tak jej všichni herci oslovovali Reginalde. Vše pak museli upravit zvukoví technici.
Natáčení seriálu probíhalo v letech 1994 až 2004. Původně mělo být jeho natáčení ukončeno na jaře 2004, avšak ještě na podzim 2004 vznikly už s částečně jinými producenty další tři díly. Poté se spekulovalo i o samostatných filmech, ale nakonec se v roce 2007 začaly filmovat nové epizody v Itálii.
Speciálním psím tréninkem prošli všichni představitelé policejního psa u hollywoodských cvičitelů z Los Angeles Teresy Ann Millerové a jejího otce Karla Lewise Millera. Jejich psí škola Accurate Animal Action byla založena roku 1978 a specializuje se na výcvik zvířat pro filmařské účely.
Majitelé Reginalda Von Ravenhorsta, představitele Rexe, si v přepočtu přišli až na 100 000 Kč za den.
Při výběru vhodného psího hrdiny si tvůrci pozvali specialisty na trénink psů z Los Angeles. Ti přijeli do Německa, vybrali si z útulku vhodné tříměsíční štěně a půl roku jej trénovali.
Elke Winkens, představitelka Niki Herzog, si v seriálu zahrála ještě dříve, než získala hlavní roli, a to v 6. epizodě 6. série s názvem "V poslední vteřině", ve kterém ztvárnila roli zdravotní sestřičky.
Představitel Alexe Brandtnera, Gedeon Burkhard, byl do seriálu vybrán přibližně ze čtyřiceti uchazečů celkem jednoduše. Pes k němu při konkurzu jednoduše přišel a ihned si "padli do oka".
Gedeon Burkhard, který ztvárnil komisaře Alexe Brandtnera, nedodržel smlouvu na další sérii a nedostavil se na plánované natáčení. Aniž by dal komukoli vědet, odjel za štěstím do USA. Tvůrci proto museli na rychlo sepsat nový scénář a vypsat konkurz na nového komisaře. Díky Burkhardově nezodpovědnosti tak není vysvětlen odchod jeho postavy ze seriálu.
Hodnota seriálového Rexe byla odhadnuta na plných 700 000 šilinků.
Dvojice rakouských scenáristů Peter Hajek a Peter Moser nabídla společnosti Mungo-film námět na kriminální seriál s hlavním hrdinou psem již v roce 1991.
Seriál byl původně plánovaný jen na třináct epizod s pilotním filmem.
Konkurzem na prvního představitele Rexe prošlo více než 40 německých ovčáků.
Prvním Rexem se stal Santo von Ziegelmayer (uvádí se i B.J.), ale často je zmiňováno jméno Reginald von Ravenhorst, toto vznešené jméno si ale vymysleli jen scénáristé. Postupem času odešel Santo do psího důchodu a nahradil ho Rhett Butler – ten si zahrál štěně ve filmu Komisař Rex: Mladá léta. V seriálu si ale zahrálo více německých ovčáků.
V nejnovějších dílech, které se odehrávají v Itálii, hraje Rexe německý ovčák, pravým jménem Henry. Ten prošel zhruba půlročním výcvikem, než se začalo se samotným natáčením.
Při natáčení nových dílů z italského prostředí mluvil nový představitel, komisař Lorenzo Fabri (Kaspar Capparoni) italsky, všechno se ale poté díky synchronizaci a dabingu muselo přenést do němčiny.
Elke Winkens, představitelka komisařky Niki Herzogové, byla vybrána ze 120 uchazeček.
Údaje o celkovém počtu natočených dílů se velmi liší. Oficiálně je známo 119 dílů natočených ve Vídni a 8 dílů v Itálii.
Gedeon Burkhard (komisař Brandtner) se v seriálu objevil již v první řadě, v díle nazvaném "Amok", tehdy ovšem zabil muže a ženu a další ženu postřelil.
Představitel třetího komisaře, Alexander Pschill (Marc Hoffmann), si v seriálu zahrál již dříve. Ve druhé řadě seriálu se objevil v díle nazvaném "Stopy po krvi", kde si zahrál automechanika Seidela, který se pokusí vydírat vraha a požaduje po něm finanční hotovost.
Tobias Moretti coby komisař Richard Moser si zahrál celkem ve 45 dílech, jeho smrt přišla ve 4. díle 4. řady.
Prvním "odpadlíkem" byl Karl Markovics coby Ernst "Stocki" Stockinger. Ze seriálu odešel po dvou sezonách, jeho postava hrála ve 29 dílech.
Rexe v seriálu ztvárnili 2 psy: Reginald von Ravenhorst po boku komisaře Richarda Mosera a komisaře Alexa Brandtnera a Rhett Butler po boku komisaře Alexa Brandtnera a komisaře Marca Hoffmanna.