plakát seriálu

Lost in Austen

(Lost in Austen)

Názory uživatelů

Lost in Austen

Seriál Lost in Austen má zajímavý námět, který v sobě skrývá hodně potenciálu – dívka z 21. století se ocitne ve světě Jane Austenové. To samo skýtá velké množství komediálních situací. Bohužel tvůrcům se nepodařilo tento potenciál plně rozvinout. Scénář je chabý, jedna absurdní situace střídá druhou, konec působí až moc prvoplánově. Postavy jsou nesympatické a celkově je to takové nedotažené. V celém seriálu mě pobavily pouze 2 scény – Amanda zpívající u Bingleyho Downtown od Petuly Clark a Missák mokrá košile Darcy koupající se v rybníku.
Na mě je toto moderní pojetí Pýchy a předsudku až příliš inovativní. Hlavním důvodem mojí nespokojenosti je nesympatická hlavní hrdinka Amanda, do které se postupně zamiluje celé mužské osazenstvo seriálu. Je to nepříliš inteligentní dívka žijící v Londýně, která objeví u sebe v koupelně kouzelná dvířka vedoucí přímo do Longbournu. Je spíše obdivovatelkou kultu Colina Firtha hrajícího Darcyho v minisérii z roku 1995 než samotného románu Pýcha a předsudek. Celou dobu pobíhá sem a tam a říká románovým postavám, co kdo má zrovna teď dělat a kdo si koho má vzít, protože to tak přece četla v knize. Je naprosto jasné, že celou situaci ještě mnohem víc zamotá.
U ostatních postav dochází ke značnému pozměnění charakterových vlastností oproti knize. Pan Darcy z této adaptace vychází jako prvotřídní blb a totéž by se dalo říci i o Bingleym. Jedinou skutečně zábavnou postavou tak zůstává Wickham, jehož představitel Tom Riley si pro sebe ukradl každou scénu, kdy se na obrazovce objevil. Také Gemma Arterton je v roli Elizabeth, která projde oněmi dvířky v koupelně do současnosti, okouzlující. Nicméně Elizabeth v této verzi ztratila svoji osobitost a kouzlo, které ji dělalo tak výjimečnou. Tuto výjimečnost má zřejmě představovat Amanda, která ale působí spíše výstředně a vulgárně.
"Slyšíš ten zvuk, Georgi? Zzzzz. To se Jane Austenová obrací v hrobě jako kočka zapomenutá v sušičce." Asi tak by se dal slovy Amandy charakterizovat celý seriál.

40 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

60 %

S velkým nadšením jsem do toho nešla, ale o to víc jsem byla příjemně překvapená, jak jsem se u toho nasmála (a to myslím v tom dobrém slova smyslu). Jo, Austenová by asi hleděla, co z jejího veledíla stvořili, hlavní hrdinka nesympatická až běda, ale u mě to jako oddechovka na pochmurné odpoledne prošlo. :-)

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Same story different centuries

Lost in Austen je tak trochu netradičným spracovaním starej známej klasiky. Dobre viac než netradičným.

Spočiatku počas prvej časti som mala pocit, že to je niečo bláznivé, niečo čo nedáva ani trochu zmysel. No postupne som si zvykla a užívala si to. Aj keď sa nedá povedať, že spracovanie bolo ktovieako excelentné. Postavy prechádzali zmenou charakteru oproti knihám a vyznievali možno nakoniec úplne inak.

Seriálová hrdinka, veľká fanúšička sa zrazu ocitne vo svete, ktorý tak miluje a ktorý pozná ako svoje nohy. Stret 21 st. a knižného sveta môže pôsobiť zábavne a poskytuje mnoho možností na vtipné a trápne situácie. No chybička sa vlúdili a ono to tak vôbec nepôsobí. Jemma ako Amanda nebola zlá, len stále sa držala knihy, nič nemohlo byť inak, všetko muselo byť presne podľa nej a tým pár veci aj zhoršila. Plus sa do nej zamiloval asi každý kto mohol.
Chémia medzi ňou a pánom Darcym, tu možno bola. Ale len malinká. Proste sa hádali, hádali až prišli na to,že sa majú radi.

Summa sumárum Lost in Austen nie je zlým spracovaním. Dá sa považovať za milé a svieže dielko. Ako pohladenie romantickej duše môže v určitej miere fungovať a na jedno škaredé popoludnie je ako stvorený.

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Jane Austenová

Mám ji fakt ráda, takže se dá předpokládat, že tahle adaptace mě zaujala. Je fajn, že to bylo jen krátké.
Trochu mi nesedla hl. hrdinka, ale jinak mi všechny postavy vyhovovaly. Hlavně Darcy :)

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk