plakát seriálu

MacGyver

(MacGyver)

Zajímavosti ze seriálu
Dlouho trvalo, než se tvůrci seriálu rozhodli pro MacGyverovo křestní jméno. Nejprve ho Lee David Zlotoff pojmenoval jako Stace MacGyver. Později bylo ale změněno na James. Konečnou podobu dostal až v závěrečné sérii, kdy byl divákům poprvé představen jako Angus. Přímení je skotského původu.

Ačkoliv je MacGyver zásadně proti střelným zbraním (v mládí se totiž stal svědkem toho, jak mu zbraň vzala dobrého kamaráda), tak v Pilotním dílu střílí z pušky AK-47. Nemá rád výšky.

Richard Dean Anderson se narodil 23. ledna 1950 - tvůrci došli k názoru, že divákům nebudou plést hlavu a datum narození MacGyvera posunou o rok dopředu, tedy na 23. ledna 1951.

MacGyverův švýcarský armádní nůž prošel během celého natáčení několika změnami. Nejčastěji ale používal "Sparťan" což je model od Victorinox (nůž vyznačující se dvanácti funkcemi - čepel, menší čepel, vývrtka, průbojník, dva šroubováky s hranou, otvírák na láhve, odstraňovač izolace drátu, otvírák na konzervy, přívěškový kroužek, pinzeta, párátko a plastovou červenou střenkou opatřenou kovovým emblémem). Další nůž byl například Wenger.

Když Dana Elcara začal trápit glaukom neboli zelený zákal, přenesli tvůrci toto onemocnění i do samotného seriálu.

MacGyverovy výtvory, tzv. MacGyverismy, nebyly ve všech sériích přesně ukázány. Tím se předešlo tomu, aby se děti, kteří ho sledovaly, nemohly případně - při zkoušení nejrůznějších experimentů - zranit či způsobit si jinou újmu.

Kai Wulff hrál ve čtyřech různých epizodách čtyři různé postavy.

MacGyver, tak jako jeho přestavitel, vyrůstal v Minnesotě a oba také spojovala záliba v ledním hokeji.

Několik epizod (včetně Pilotu) režíroval Alan Smithee - tento pseudonym obvykle využívali lidé, kteří nechtěli, aby se jejich skutečné jméno nějakým způsobem spojovalo s jejich projektem.

V seriálu se mimo jiných osobností objevil například Christoper Judge, známý jako Teal’c ze Stargete. Michael Shanks (Daniel Jackson opět člen hvězdné SG-1) se prý na natáčení MacGyvera také podílel.

Mimo tohoto seriálu byly natočeny ještě dva celovečerní filmy, oba z roku 1994. První se jmenoval MacGyver: Ztracený poklad Atlantidy a druhý MacGyver: Cesta do zkázy.

Zajímavosti dodala Nikola9.
Dana Elcar v seriálu hraje jednu z hlavních postav Peta Thortona od 11. epizody první série. V pilotním díle si však zahrál postavu jinou, jménem Andy Colson. Zajímavé je, že i dabing postavy je stejný.
V této epizodě MacGyver prozrazuje, že pochází z Minnesoty. Odtud pochází také jeho představitel Richard Dean Anderson. V této chvíli má ještě MacGyver neutrální přízvuk. Později v seriálu získává opět svůj severní přízvuk.