Městečko Twin Peaks

Městečko Twin Peaks (Twin Peaks) — 3. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
novoten

14. listopadu 2017

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Welcome to...

1. série - 85% - Zavítat do Twin Peaks v době vzniku musela být slast, jaké nebylo rovno. Takhle komplexní zážitek na samém začátku devadesátek, kdy se ještě na pečlivě provázané seriály zdaleka nehrálo, působil po zásluze jako zjevení a přestože jsme se ve zlatém i stříbrném seriálovém věku dočkali lecčeho, nezaměnitelná atmosféra funguje na výbornou i v roce 2017, kdy agenta Coopera poprvé potkávám i já. Vyšetřovací, vztahová i společenská stránka vyprávění mě zajímá na maximum, po nenápadných náznacích rozšíření místní mytologie také pokukuji zvědavě a navíc mi přijdou snad jen ony charakteristické lynchoviny (trpaslík), které z celkového obrazu vystupují až příliš nápadně. Díky perfektně napsaným a zahraným charakterům (zatím vede Dale, Norma a Shelly) jdu do místních lesů bloudit s čím dál větší radostí a rozechvěním.

2. série - 65% - Už dlouho jsem neměl v hlavě takový otazník, jakým je pro mě alespoň trochu vypovídající procentuální hodnocení druhé sezóny příhod a nehod z nenápadného města s lesy a vodopádem. Když se totiž v centru dění pohybuje Cooper, dokončuje vyšetřování Lauřiny vraždy a obklopuje se bezchybnými vedlejšími postavami (Denise, Gordon a Annie by si zasloužili minimálně jednou tolik prostoru), jedná se stále o takřka bezchybný seriál plný skvělých scén. Zároveň se tu ale dá narazit na hromadu charakterů, kterým nemůžu přijít na chuť a většinu času mě nehorázně otravují. A vzhledem k tomu, že Ben, Jerry, Leo, Bobby, James, Hank, Nadine a kvůli nešikovnému hereckému výkonu Jacka Nanceho i Pete mají linek nepočítaně, nebyl jsem daleko od nižšího hodnocení. Spásou Twin Peaks jsou naštěstí milostné i přátelské vztahy těch lepších postav. Dale + Audrey, Dale + Annie nebo Shelly + Gordon jsou během okamžiku vytvořená pouta, kterým fandím a díky Badalamentiho nezprotivitelnému soundtracku se u nich i pravidelně dojímám. O to víc pak bojuji se změnami jednotlivých nálad, nemožnými vedlejšími příběhy (James a tajemná neznámá, katarze Josie, Nadine zápasnice, ďábelské dítě Nicky) a s (ne)vývojem populární mysteriózní linky. Všechny možné sovy, Bob, jeskyně a tajné vchody a místnosti totiž dlouho zdánlivě nevedou nikam a když se ve finále přece jen do oněch míst podíváme, krotím jen těžko zklamání z toho, co tam nacházím. Lynch mě sice stále svým přístupem baví, ale používat ony nicneříkající výjevy jako pointy vyprávění je snad až příliš. Slavný poslední záběr bych při sledování v devadesátkách bral jako slušnou kudlu do zad, takhle se ho těsně před čtvrtstoletí dlouhým skokem jenom bojím.

Fire Walk with Me - 80% - David Lynch a celé jeho milované městečko přesně v té formě, v jaké ho mám nejraději. Vrací se ke kořenům, vypráví, co bylo před začátkem, přesto mi po příjemných troškách dávkuje agenta Coopera a od nejvyššího hodnocení ho zdržuje jen příliš velké množství scén s Trpaslíkem a jeho partou. K němu sice chtě nechtě zůstávám zhypnotizovaně přikovaný, ale onou pointou plnou zadostiučinění pro mě stále není. V první řadě je ale výzva ohni tragickým příběhem nejslavnější místní antihrdinky, jejíž osud tak konečně poznávám z první osoby a můžu po jejím zmařeném životě truchlit o to víc, že nejde jen o kolektivní smutek.

The Return - 80% - Spousta ticha, spousta paniku-spouštějícího hluku, spousta výjevů, jejichž význam nemám šanci pochytit, spousta slepých uliček a spousta okamžiků, kdy si nejsem jistý, jestli právě sleduji zásadní pointu celého vyprávění nebo jen Lynchův vtípek, roztažený na několik desítek minut. Nejnovější kapitola je starým epizodám podobná jen v náznacích, nikdy nedovoluje divákovi úplné pochopení viděného a přesto dokáže přikovat obrovskou silou, abych mohl žasnout nad famózní trojrolí, kterou vystřihl Kyle MacLachlan v životní formě, nad dojemnými chvílemi, které překvapují nejvíc tím, že je v daný moment vůbec nečekám, nad každou cameo roličkou kohokoli ze známých tváří. Aura Městečka Twin Peaks tak nemizí, naopak houstne do netušených rozměrů a i když nám není souzeno se dočkat finálního rozuzlení se zodpovězením zbývajících otazníků, já zůstávám spokojen. A vím, že se sem budu chtít vrátit, i když si teď po pozvolném zhlédnutí celého seriálu během čtyř měsíců budu potřebovat dopřát dlouhý nádech. Jen by nemusel trvat pětadvacet let.

Avatar uživatele
lukascoolarik

29. srpna 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Uvidíme se zase za 25 let

Nebýt letošního návratu Twin Peaks na obrazovky Showtime, která velkolepý revival zaštítila, tak se ke sledování Twin Peaks snad ani nedostanu. A ať už se vám seriál zalíbí nebo ne, není pochyb o tom, že pánové Lynch a Frost vytvořili velmi specifické dílo, které nenávratně ovlivnilo televizní průmysl.

Twin Peaks je divný, ať už je řeč o postavách, samotném ději nebo mixu žánrů. Mysteriózní soap opera zní jako něco, co bych si nikdy nepustil, ale překvapivě to funguje, byť ne dokonale. Většinu bizarních zápletek jsem si užíval, ale někdy to bylo až moc jako vystřižené z telenovely. Nejvíc to lze cítit po deváté epizodě druhé série, kdy byl Lynch nucen odhalit totožnost vraha Laury Palmerové, čímž byl shozen středobod všeho tajemna. Seriál začal ve své druhé půlce druhého roku trpět jakousi krizí identity, kdy se scenáristé marně snažili udržet Twin Peaks naživu, když se o něj Lynch přestal aktivně zajímat. Najednou se rozjela řada naprosto zbytečných zápletek, které pro mě bylo skoro utrpením sledovat, ale naštěstí to ke konci opět začalo být zajímavé a druhá sezóna skončila silným cliffhangerem, na jehož rozuzlení fanoušci čekali skoro tři desetiletí.

Než se pustím do svého názoru na The Return, musím zmínit výborné herecké výkony, a to hlavně na straně herce jménem Kyle MacLachlan, který držel seriál nad vodou i v jeho nejnudnějších momentech. Bravurní byl i Ray Wise jakožto Leland Palmer a i sám David Lynch se předvedl jako jedna z ikonických postav, spolu s Miguelem Ferrerem a dalšími. I původní soundtrack jsem si zamiloval a Angelo Badalamenti si za něj zaslouží obrovský potlesk, protože svým dílem pomohl vytvořit atmosféru, pro kterou je Twin Peaks celosvětově znám.

Ohledně návratu Twin Peaks jsem byl skeptický. Po tolika slabých epizodách jsem měl obavy z toho, že seriál bude pokračovat na stejné vlně nebo že nebude mít co nabídnout. A po prvních epizodách revivalu jsem s otevřenou pusou zíral na to, co Lynch a Frost vymysleli. Mnohé fanoušky tento novátorský přístup vyprávění děje odradil, ale já byl ze seriálu nadšen ještě víc než z jeho prvních dvou řad. Mnohem rozsáhlejší a zajímavější děj, vyvážené míchání nových i starých postav a oživení mysteriózního nádechu, to vše a mnohem víc vytvořilo jedinečnou letní událost, během které se tvůrci skutečně vyřádili. Díl za dílem duo Lynch-Frost testovalo trpělivost diváků a bořila všechna pravidla, která se od konce jejich seriálu v 90. letech vytvořila. Není to pro každého a fanoušci zaběhlých formátů budou naštvaně bušit do klávesnice, kam se původní seriál poděl. Já The Return vidím jako evoluci, kterou Twin Peaks potřeboval, aniž by o tom věděl, a z dosavadního vývoje jsem nadšen.

Suma sumárum, Twin Peaks se nezapsal do televizních dějin pro nic za nic. Kdo ví, o kolik lepší mohl původní seriál být, kdyby ABC Lynche kreativně neomezovala. Každopádně za to, že Showtime něco tak nekonvenčního odvysílala, aniž by Lynche s Frostem nutila cokoliv měnit nebo ubírat na bizarnosti, si stanice zaslouží cooperovský palec nahoru.

Původní seriál: 70 %
The Return: 90 %

Avatar uživatele
ArchitectOfLight

29. srpna 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Skvelé

Twin Peaks som sa rozhodla dať šancu až keď už príliš veľa ľudí hovorilo o revivali a neľutujem to. Prvú epizódu som si pozeral na dvakrát a chvíľu mi aj trvalo kým som si seriál obľúbila, ale na prelome 1. a 2. série som si už bola istá, že je to jeden z najlepších seriálov aké som kedy videla!
Nebolo to síce moje prvé stretnutie s Lynchovou tvorbou ale aj tak ma tá zvláštna a tajomná atmosféra celého seriálu obzvlášť zaujala. Špeciálnu zmienku si zaslúži aj Dale Cooper ktorého bez pochyby považujem za jednu z najsympatickejších postáv vôbec.
Ale spomenula by som aj negatíva - podľa mňa sa seriál niekedy až príliš zameriaval na vzťahy a druhá vec ktorú by som skritizovala, je 3. séria. Všetci ju zbožňujú, ale mne príde až príliš chaotická. Chápem, že je to Lynch ale takýto štýl sa skôr hodí na filmy, ktoré sú kratšie, nie na takmer 20-dielovú sériu seriálu.
Ale tak či tak by som odporučila seriál všetkým, nezáleží na tom, či máte radi romantiku alebo horory. Aspoň to skúste. Aj napriek kritike dám seriálu 90%.

Avatar uživatele
DoctorQQ

30. června 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Já nerosumět, co vy myslet ...

Tak po bouřlivé diskuzi v rubrice „S lupou do historie“, kde se trhaly občanky a vyráběly voodoo figurky a kde jsem i já byl součástí dění, musím, ač nerad prohlásit, že 3. série NEMÁ s původními Twin Peaks moc společného. Nevím, možná je to tím, že si vodní dýmku dopřávám toliko v létě, jinak mě OPL fakt nebere, nebo prostě svým IQ D. Lynchovi nestačím… Po prvních dvou dílech jsem si říkal "jasně, má to 18 dílů, rozjezd může být pomalejší". Přišel 3 díl a lehce jsem znejistěl, protože ten jsem nepobral. Po 7 díle jsem jásal, protože to vypadalo, že přeci jenom to pro mě dostává nějaký uchopitelný tvar, ale to jsem netušil, že může být hůř. A taky bylo, protože po 8 dílu jsem došel k závěru, že buď jsem tupé, deprimované hovado, které absolutně nerozumí umění, nebo je hovado někdo úplně jiný, a vzhledem k tomu, že žije z předchozího renomé (které mělo své opodstatnění), úplně zničilo, nebo alespoň do aktuálně odvysílaného dílu ničí jeden z kultovních seriálů… Zklamáním je pro mne i hudba, protože kromě úvodních Chromatics je to nuda. Úvodní znělku nepočítám, protože ta je od první série stejná a články, že Badalamenti skládá hudbu pro třetí sérii považuji už jen za reklamní tah.

30%, a to jsem hodně, ale hodně hodný, asi nostalgie.

Avatar uživatele
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Nic v Twin Peaks není tím, jak to vypadá

Geniální seriál a zároveň asi největší bizár, který jsem v životě viděl a u jehož sledování jsem se mnohokrát přistihl, jak se sám sebe ptám, proč sakra na tu nelogickou zvláštnost koukám (jako asi všichni). Nicméně, Twin Peaks je tak originální, neobvyklé a zajímavé, že skutečně nemá konkurenci (kterou by díky své divnosti nemělo stejně). Je výborně napsané, plné vynikajících postav, nádherných holek (jedno z největších pozitiv tohoto města), naprosto geniálních hereckých výkonů (hlavně MacLachlan a Ray Wise) a podivností, že to prostě musíte vidět - a já jsem vlastně docela rád, že jsem se tomu tak dlouho vyhýbal a podíval se na to až teď - s jedním z nejlepších českých dabingů vůbec. První polovina seriálu, naštěstí o něco delší, ve které se řeší vraždy Laury Palmerové, je naprosto dokonalá, bezchybná, plná nápadů (a podivností) a fakt mě nesmírně bavila. Potom bylo pár dílů trošku slabších - a pak přišel excelentní Wyndom Earle a opět to nabere neskutečné grády až do bizarního finále, které by mě ještě před pár lety (natož v roce 1991) svojí úplně poslední scénou totálně nasralo - tou otevřeností. A mrzí mě taky to, že Lynchův agent a Duchovnyho agent(ka) Denis(e) dostali tak málo prostoru. A ještě musím zmínit jednu věc - hudbu. Jedna z nejkrásnějších a nejpůsobivějších, jaké jsem kdy slyšel, Love Theme je skutečně mistrovské dílo. Jako celek je to neskutečně bizarní, plné sov(?), obrů, trpaslíků, červené a modré (Lynchovská klasika) a nemáte absolutní šanci to pochopit (i když mnohokrát, skutečně mnohokrát jsem si říkal, že to chápu a pak mi Lynch vysvětlil, že vlastně teda ne) a smysl pro humor tam je také vynikající. Jeden z nejlepších a nejzajímavějších seriálů, které jsem kdy viděl a který si někdy určitě zopakuji - teď si ale dám delší pauzičku, kouknu na něco normálního a pak se podívám na novou sérii. 95%.

Avatar uživatele
Sydney

1. listopadu 2015

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Fire Walk with Me

Kultovka a já naprosto chápu proč. Otázka: "Kdo zabil Laura Palmerovou?" je vlastně úplně vedlejší protože tady se vytahují kostlivci ze skříní a její smrt tomu napomohla.

Kyle MacLachlan jako agent FBI naprosto exceluje, ostatní herci a jejich postavy jsou taky skvělí. Tohle americké maloměsto mě naprosto dostalo, ale především Lynch s Frostem (Jak na tenhle námět přišli? Fakt borci!) a "vychytávkami" jako např. již zmiňovaný Duchovny nebo samotný Lynch coby šéf agenta Coopera.

Musím rozhodně zmínit hudbu, protože hudba je fenomenální - Love Theme from Twin Peaks je scary/creepy ale tak to má být, naprosto se tady hodí a podporuje celkovou atmosféru. No a záběry "krajinek" mě taky naprosto dostávaly.

Rozhodně je Městečko Twin Peaks výjímečné a já se těším na pokračování ale "až tak moc ho nežeru" = 80%

Avatar uživatele
Barulie

28. června 2015

33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Kdo zabil Lauru Palmerovou?

Lynch je úplný génius nebo neprostý blázen. Jinak neví m, jak to vyjádřit. Obě série jsou napínavé od začátku do konce (houby nějaký pokles sledovanosti, jen Američani jsou vybíraví) a dnes je to již naprostý kult. Hudba, herci, výkony, prostředí to všechno vytvořilo seriál, který mě nutil koukat na poslední epizodu v 2:40 ráno.

Musím teda trošku vytknout, že je v půlce druhé série odhaleno, kdo zabil Lauru a za to deset procent dolů. Snad už budeme jen doufat, že chystané pokračování bude mít stejnou kvalitu.

A David Duchovny v dámských šatech a Kyle MacLachlan jako typický maloměstský balík, to je pokoukáníčko.

Avatar uživatele
007.dany

29. listopadu 2014

60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

JAKO NA HOUPAČCE

U Lynche jsem jako na houpačce.Jeden film vrchol a druhým mě sestřelí,ale Twin Peaks stvořil Lynch spolu s Frostem opravdu skvěle.Seriál má sice pouze 30 epizod,ale to na oblíbení stačí.Poslední epizoda mě naprosto rozsekla.Skončilo to opravdu napínavě,ale jak jsem zjistil,tak Lynch na Twin Peaks opět začal pracovat,tak uvidíme co z toho bude.Jinak seriál nemá chybu.Má vše,hudbu,atmosféru,postavy,tajemno,koblihy,kafe,šerifa,detektiva,vraždu,Boba.....a tak dál.Je to KULT.

Avatar uživatele
sachista

5. června 2014

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Lynchovina se vším všudy

Městečko Twin Peaks se stalo fenoménem a ukázkovým dílem Davida Lyncha. Seriálu vtisknul svůj věrný, tuze originální styl, který mu dokázal vybudovat armádu fanoušků po celém světě. Jeho fantazie a nápady jsou neotřelé a nutí k přemýšlení, jež vede většinou pouze k jedinému závěru - žádný jednoznačný závěr učinit nelze. Kvalitní scénář, herecké výkony a nezaměnitelnou atmosféru podtrhuje vynikající hudební složka dvorního Lynchova skladatele. Ústřední melodii bych byl schopen poslouchat donekonečna.

Avatar uživatele
van helsing

26. února 2012

21 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
11 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 19 lidí

XD

no to si snad ze mě dělate srandu....? pro mě tento seriál byl naprosto nekoukatelný! Když pominu fakt že horory mi nic neřikají a černy humor taky zrovna nemusim, tak to stejně bylo hrozná nuda. Proto pro mě byl docela šok že má tento seriál tak vysoké hodnocení. To si vysvětluji pouze tím že těm pár lidem co to viděli a líbilo se jim to tak hlasovali hodně vysoko a těm ostatním lidem nestalo za to aby tu hlasovali. Já uznávám že se to může někomu líbit proč ne, ale mě tento seriál až rozčiloval.
(lidem co se jim líbí se omlouvám, ale takhle to prostě vidim :( )

Avatar uživatele
Maslord

9. srpna 2010

40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Všetko smeruje do wigwamu.

Lynch s Forstom v roku 90 uviedli na trh seriál, aký dodnes nemá premožiteľa. Príbeh je enormne rozsiahly, počas skoro 24 hodín sa pozrieme do nejednej kuchyne v mestečku. Cítiť Altmanovský prístup, naturálnosť a priamosť, ktorá mi vyhovuje. Komlpexne previazané vzťahy protagonistov a kľudný, pochmúrny dej nás pri sledovaní zarazí do sedediel a nedovolí hlasne dýchať. Každý jeden diel je umelecký skvost, ako celok umelecký kolos. Seriál je vďaka kvalitnej produkcii sledovateĺný dodnes a dokonca sa objavujú indície o jeho pokračovaní. Po pravde som v tomto skeptický, ja už viac asi ani nepotrebujem, bojím sa aby zbytočne nevzniklo niečo umelé, aj keď pokračovanie bolo už skoro pôvodný plán. Tak či onak, minulosť to už nezmení a top rating už nič nezníži.

Pokračovania sme sa nakoniec dočkali v roku 2017, celkoo pôjde o 18 nových dielov. Po siedmom diely už môžem na istotu povedať, že sa bude jednať o úspech. Lynch opäť dokázal, že pokračonanie nemusí byť pohroma. Nielen že dokázal dokonale vzkriesiť pôvodné postavy, pridal nám rovno aj hrsku novej generácie. Verím, že to muselo byť pre mainstream bolestivé súhlasiť s niektorými scénami a dejom celkovo, ale Lynch sa ich na to nepýtal. Zatiaľ dejovo všetko pekne zapadá, gýč a povrchné herectvo niektorých scén si považujem, celkovú atmosféru neviem ani doceniť. Veľmi sa teším na každý ďalší die a verím, že Cooper sa nakoniec dostane von.

Avatar uživatele
Monty.Brogan

22. března 2009

25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

"Kde je Annie? Kde je Annie? :-)"

"... a pak jednoho dne zaskočil Američanům v krku jejich seriálový popcorn", psali kdysi v LN v rezenci - a přesně tak jsem to taky cítil.
A na Cooperovu závěrečnou větu myslím nezapomenu do smrti.

Avatar uživatele
JamesBit007

17. března 2009

60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Agent Cooper... dokonalost sama

Seriál, který nemá ani tu sebemenší chybičku...
Městečko, kde mají všichni máslo na hlavě, a každá scéna je vrcholně zajímavá, plejáda užasných hereckých výkonů, snad nejuhrančivější hudba, která se kdy linula z televizní bedny, atmosféra, kterou žádný seriál nepřekonal... mám pokračovat? :-)
Sám nesdílím obecný názor, že 100% si zaslouží jen Lynchovy díly (tedy do--- nechci spoilovat), řekl bych, že celý seriál si drží svou špičkovou úroveň.
Tahle věc dnes již překonala čas a stala se zaslouženým a nedostižným mýtem...

Avatar uživatele
Lososinoha

13. října 2008

14 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Městečko Twin Peaks

tak tohle je upne suprovej serial :) koukam na nej pravidelne este sem nepropasla snad ani este jeden dil teda aspon doufam :D upne bestovej serial

Avatar uživatele
Logan

28. listopadu 2007

63 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Ohni se mnou pojď

Bomba. Naprostá bomba. Viděl jsem každý díl pokaždé, když to v televizi dávali a těžko mě to omrzí. Husí kůže mi přebíhá po zádech, kdykoliv si vzpomenu na Boba, ale i přes prsty přes oči jsem pokukoval. Navíc ta dokonalá hudba...

Avatar uživatele
Veronika

24. listopadu 2007

88 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Seriál všech seriálů

Nemám slov. Po letech odmítání se na TP koukat - protože jím byla posedlá má spolužačka, kterou jsem nemohla vystát :o) - jsem při vysílání na ČT2 neodolala - a už jsem byla v pasti. Takovýhle prvotřídní mix napětí, thrilleru, hororu, duchařiny, černého humoru a hlavně skutečně geniálních hlášek (většinou znějicích z úst Dalea Coopera) se jen tak nevidí. Navíc s takovým obsazením. Kyle MacLachlan je naprosto neodolatelný a David Duchovny už v životě nedostane tak skvělou roli (update - dostal, v Californication :_). A navíc, dlouhovlasí šedovlasí santusáci mi od té doby nahánějí hrůzu. Jeden z nejlepších seriálů všech dob!! (I když jsem po něm měla většinou těžké spaní.) PS: Nesmím zapomenout na hudbu Angela Badalamentiho, ta je skvostem skvostů.