plakát seriálu

Milénium

(Millennium)

Názory uživatelů

This is who we are

Po velice úspěšných Aktech X, je tohle další seriál z pera Chrise Cartera. Ovšem tento seriál je mnohem temněšjí, než jeho starší bratříček.
Příběh se točí okolo bývalého vyšetřovatele FBI Franka Blacka (brilantní Lance Henriksen), který FBI opustil poté, co mu někdo začal posílat fotky jeho rodiny.
Proto se Frank stěhuje z Washingtonu do Seatlu, aby zde začal nový život. Frank má dar, že se umí vcítit do pocitů vrahů a vidět jeho očima. Franka po příjezdu kontaktuje skupina Millennium, což je uskupení bývalých agentů FBI, CIA, či policistů, kteří se podílejí na vyšetřování a pomáhají profilovat sériové vrahy.
První 22dílná je strhující mistrovské dílo, seriál narozdíl od Akt X ještě nebuduje prakticky žádnou mytologii, ale zato se zaměřuje na (ne)klasické sériové vrahy. V první řadě se také nesetkáváme s žádnými paranormálními jevy, přestože seriál v sobě nese velkou dávku mystična. Opravdu, co díl to perla, kterou podtrhují výborné herecké výkony, scénář a hudba a dohromady tvoří ponurý seriál s vynikající atmosférou.
Druhá řada se nese v úplně jiném duchu (tvoří ji jiní lidé). Pánové Wong a Morgan (dříve pracovali na Aktech X) se ze seriálu snaží udělat druhá Akta X, všude cpou samá spiknutí a konspirace střídá konspiraci. Epizody už se příliš nezaměřují na sériové vrahy, přibývá paranormálních jevů. Došlo také na propojení s Akty X pomocí fiktivního spisovatele Joseho Chunga, který se objevil v třetí řadě Akt X. Druhá řada je dosti rozporuplná, objevuje se tu sice několik nejlepších epizod seriálu, ale bohužel také několik nejhorších a obecná kvalita epizod je jen mírně nadprůměrná. Také jsou tu dvě humorné epizody (kdo zná Akta X, tak ví, o co se jedná), které tónem poměrně zapadají do celkového vyznění seriálu. Druhá sezóna je ukončena ve strhujícím finále.
Na třetí řadě opět pracují jiní lidé a jedná se o takový mix první a druhé řady, dočkáme se pár sériových vrahů a zároveň pokračuje v prohlubování mytologie (dle mého soudu nepříliš dobré). Přes pár skutečně vynikajících dílů se jedná zřejmě o řadu nejslabší a seriál, přestože neuzavře všechno, je ukončen poměrně důstojně.
V 7. řadě Akt X je pak ještě jedna epizoda, která si dala za úkol ukončit seriál Millennium, bohužel ta epizoda je naprosto příšerná, se seriálem samotným nemá nic společného a Millenniu dělá spíše ostudu. Možná je lepší dělat, že ta epizoda vůbec nevznikla.

1. řada 100%
2. řada 80%
3. řada 70%
Akta X 7x04 - Millennium 30%

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Tajomné millennium

Ďalší bravúrny počin z dielne Chrisa Cartera. Fascinujú ma diela tohoto scenáristu.
Black, Frank Black, bývalý agent FBI pracujúci pre tajné spoločenstvo Millennium, kde vyšetruje obzvlášť brutálne vráždy prenikaním do mysle páchatela. Súčasne rieši problémy so svojou ženou, ktorú unesú.
Celý seriál sa nesie v typickom Carterovom klišé, tajomná skupina zahalená tajomstvom, únos Frankovej ženy. To mám na Carterovi rád, vie to podať neskutočne mysticky a temne podať.
Tvorca mal gule na samovraždu hlavného hrdinu, to som teda fakt nečakal. Škoda, že to ukončili, verím, že ďalšia séria by bola len a len tajomnejšia, temnejšia a ponurejšia.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Čas je blízko

Celkem povedená záležitost od duchovního táty Akt X. Kvalit tohoto díla sice Milénium nedosahuje, ale zase má jiné klady. Především má Lance Henriksena, který v hlavní roli exceluje a jehož velmi dobře nadaboval Spock Plachý. A když jsme u herců, za zmínku určitě stojí v první řadě Terry O´Quinn a docela i Megan Gallagher. Ale k seriálu - už úvodní znělka je bezvadná (Mark Snow) a zápletky jsou také dobré. Milénium je sice spíše detektivní, ale ty zápletky jsou někdy fakt dost psycho a už od začátku jsou neskutečně kvalitní, atmosférické a napínavé. Nádech mysteriózna je tu znát od první chvíle, ale ve druhé sérii se to prý rozjede víc. Takže těch několik prvních dílů mě fakt neskutečně překvapilo, výborný mix velmi chytré, kvalitní detektivky a Akt X se skvělou hudbou a obsazením. Co dodat, Cjris Carter je holt king. A i když se radši podívám na Muldu a Danu, tohle začínám taky mít rád. A navíc jsem se do seriálu ponořil už při prvním dílu a to je co říct.. Fakt dobré mystery. 85%, zatím.

EDIT: Jak byla první série o sériových vrazích, ve druhé už nejsou a nastupují mysteriózní zápletky. Pro některé tím seriál Milénium klesnul, ale podle mého názoru je druhá série úplně nejlepší a právě ty nejpovedenější a mnou nejoblíbenější epizody celého seriálu pocházejí právě z ní (v topce mám takové klenoty jako vynikající Prokletí Franka Blacka Chungova obrana soudného dne (návrat legendární postavy z Akt X) a samozřejmě epizodu s čajovým dýchánkem démonů, který do Milénia tak úplně nezapadá, mnohem víc by se uplatnila v Aktech, protože tam by zapadla dokonale, jak hodně je aktovská, ale aspoň celý seriál osvěžila).

Ale jak byla druhá série výborná, třetí byla vskutku slabá. Bylo tam sice hodně OˇQuinna a Outerbridge, ale už tam bylo až příliš překonspirováno a to hodně pomalé, rozvleklé tempo mě začínalo unavovat, ale naštěstí mě to na zhruba posledních osm dílů dokázalo uhranout tak jako na začátku... A i když to vždycky bude seriál číslo 2 (po Xech), já jsem si ho oblíbil, líbil se mi a musím říct, že za pozornost rozhodně stojí a je škoda, že není tak znamý. Úvodní melodie je vynikající a minimalně ta druhá série se vyrovná těm nejlepším případům Muldera a Scullové. Jako celek za 78% a třeba se někdy zase podívám, protože kdyby ne, byla by to škoda.

1.série: 85%
2.série: 95%
3.série: 75%

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Tisíciletí

Opětovně louhovaný čajový sáček co zbyl z Akt X. Delší stopáž, méně napětí a konspirace tak přitažená za vlasy, že nepřežila rok 1998... Horor? NE. Krimi? Těžkostravitelné. Mysteriózní. ANO (pokud to znamená že štáb neví co vlastně točí). Nepovedené.

30 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Dočkáme se i Milénia?

S jídlem samozřejmě roste chuť a rozhodně se nelze divit, že po úspěchu nových Akt X má jejich tvůrce Chris Carter apetit. Zbývá mu totiž v rukávu jeden seriál, který by si rozhodně zasloužil připomenout, třebaže i přes značné ambice zdaleka nedosáhl popularity Akt. Pamatujete si ještě na Milénium?

Lance Henriksen v něm v polovině devadesátých let coby bývalý profilovač FBI Frank Black spolupracoval s tajnou, tisíc let existující skupinou, jež se snažila odvrátit konec světa s příchodem nového tisíciletí. Nejprve se řešily velmi temné vraždy, posléze seriál zatočil o poznání mystičtějším směrem ke znovuoživování jezdců Apokalypsy. A právě tento seriál by se nyní mohl vrátit, byť jen v podobně okrájené podobě jako Akta.

A co na to nyní pětasedmdesátiletý Lance Henriksen? Ohledně potenciálního pokračování svých dobrodružství se vyjádřil zcela jasně: "Nic by mě neučinilo šťastnějším." Na podporu projektu již vznikla webová stránka backtofrankblack.com.

50 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Frank je frajer

Milennium trošku ostrouhalo tím, že bylo vlekem Aktx. Za mě ale plná spokojenost, naopak jsem byla smutná, že není více dílů. Některé díly jsou naprosto bravurní (legendární diskuse démonů). A smrt Frankovi ženy, tak ta mě dostala do kolen. Pěkný seriál, trošku pozapomenutý.

90 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé