Nemocnice na kraji města po dvaceti letech

Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (Nemocnice na kraji města po dvaceti letech)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Past

Primář Blažej má ráno další atak ochrnutí ruky. Zase si loket nechá zrentgenovat a ostražité sestře Máše snímek ani neukáže. Ta ihned uvědomí Machovce a ten číhá na to, že při ranní poradě Blažej změní svůj operační program. Blažej by to byl také udělal, ale Machovec je netrpělivý, prozradí se ironickou poznámkou a Blažejovi nezbývá nic jiného, než aby se schválně řízl o skalpel až nad pacientem na sále. Machovce ale nezmate. Nedávno viděl, jak ukazuje Blažej dva rentgenové snímky doktorovi Sovovi, a když Machovec tenkrát vstoupil do Blažejovy pracovny, primář je zamkl rychle do dolní zásuvky svého stolu. Tam je určitě má dosud, myslí si manželé Machovcovi. Machovcová si vzpomene na pověsti, že si Blažej kdysi nechal operovat ruku u Karla Sovy v Německu, a je jim všechno jasné. Machovec se vypraví Blažeje vydírat. Chce po něm, aby rezignoval dobrovolně na post primáře, jinak by se mohl objevit v novinách článek, že primář Blažej operuje s chromou rukou. Blažej je konsternován takovou nízkostí natolik, že se nezmůže na žádnou přiměřenou obranu.

Jediný, s nímž může tak závažnou věc probrat, je Karel Sova. Karel zase trochu pije, ale jinak vidí situaci velice pesimisticky, byť celkem jasnozřivě: táhne jim oběma šedesátka a mladší generace je musí vystřídat. V tomto věku nevede profesní cesta vzhůru, ale směřuje dolů. I to je důvod, proč se pustil na nátlak své ženy Kateřiny do privatizačního podniku: hledá způsob, jak neklesat.

Alžběta Čeňková koupila nadanému Míšovi piáno. Jenže paní Adámková má nového partnera a její sebevědomí náhle vzrostlo. Nechce už, aby se jim paní doktorka o Míšu starala, a něco tak nekonvenčního, jako je tak drahý dar, nemůže vůbec připustit: nedělá se to. Alžběta je zoufalá, k děcku se upnula. V jejím bytě stojí vedle sebe jako smutná připomínka dvě piána. Když ve městě dojde k velké havárii autobusu a celá nemocnice je na nohou, Bety zůstane na ambulanci: ani v této situaci nenalezne jistotu, aby mohla operovat. Chce to nějak vysvětlit Blažejovi, volá vlastně o pomoc, ale Blažej ve svém rozpoložení ani nemůže mít sílu ji vyslechnout. Míjejí se.

Eliška Králová přinutí Hynka, aby se s ní rozjel za profesorem Řehořem do Prahy. Je to povětšinou sled trapných scén, ale nakonec se podaří objasnit Řehořovi, z čeho ho Eliška podezírá. A on jí řekne, že se mýlí: není jejím otcem, ze staré korespondence vyvozuje špatné závěry. Eliška se omluví, ale nevěří mu. A je vidět, že by si Řehoř snad málem přál, aby to pravda byla.

Matěj si bere Kamilu a slaví se slavná romská svatba. Václav koupil při této příležitost na leasing nové auto, a je tak šťastný - Marta ostatně také - že neslyší pochybnosti starého Horvátha, které se vztahují k Václavovu partnerovi, bývalému papaláši Halmanovi. Václava naprosto zmámil fakt, že on, obyčejný človíček, má nyní s bývalým náměstkem rovnocenné obchodní vztahy. O to větší dostane ránu, když se několik dní po šťastné svatbě dostaví do jeho dílny kriminální policie, která Halmana hledá. Utekl i s penězi.

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Rok natočení
  • Past
  • Past
  • 1. série, 7. epizoda (celkově 7. díl)
  • 2003

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

184268