plakát seriálu

Znovuzrozeni

(Les Revenants)

Názory uživatelů

''Byla jste Nezvěstná?'' ''Nééééé.''

Tak tohle bych od francouzské tvorby opravdu nečekal. Dokonalost tohoto seriálu jsem francouzům slupnul i s navijákem.
Les Revenants (čte se to Le Revenó, až to budete někde říkat, abyste se neztrapnili jako já) má všechno co dobrý seriál potřebuje. Armádu sympatických postav (ale i záporáků), několik paralelních linek, strhující herecké výkony, napětí až na půdu a hlavně perfektně vypracované záhady, které se stupňují a nasazují vám brouky do hlavy.
První série je perfekce sama, druhá série se sice pohoršila, ale přibližně asi tak o 10%. Minimum.

Pokud tedy máte rádi mysteriózní seriály nebo si potrpíte na dojácích, tenhle seriál vás určitě příjemně překvapí. Nemluvě o úžasné hudbě a úvodních titulcích.

Co že jste to říkali? Že je to zdlouhavé? No, já jsem asi proti tomuhle filmovému prvku naprosto imunní. A ačkoliv se mi to nechce věřit, Les Revenants obsadilo hlavní příčky u mých oblíbených seriálů a já nemohu hodnotit jinak než...


Nejlepší Postavy: Madame Costa, Julie, Virgil, Victor, Jérôme, Camille, Etienne
Nejlepší Herci: Yara Pilartz, Céline Sallette, Frédéric Pierrot, Swann Nambotin
Nejlepší Série: 1.série
Nejlepší Epizody: Les Revenants, La horde, L'enfant, Camille, Julie, Victor, Etienne, Esther

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Les Revenants

V obyčejném malém francouzském městečku se začínají dít neobyčejné věci. Představte si, že jste večer sami doma a najednou se vám vrátí mrtvý příbuzný. Přinejlepším jenom klepe na dveře, přinejhorším si dělá v kuchyni sendvič. Co uděláte?

Samotná přítomnost mrtvých mezi živými je děsivá a přináší s sebou těžko uchopitelnou hrozbu. Zub času na nich navíc nezapracoval, neví, že jsou mrtví, nic si ze smrti nepamatují, jediné co mají, jsou vzpomínky na předchozí život. Vyvstává plno otázek, na které nikdo nemá odpovědi. Kromě návratu mrtvých je tu ještě řada dalších neobvyklých věcí a menších záhad, které se stejně jako například v Twin Peaks zdají být součástí mnohem větší záhady. V seriálu se tak podařilo vytvořit mrazivou atmosféru plnou úzkosti. V jednotlivých dílech se vyskytují malé nenápadné nápovědy, co by se asi tak v městečku mohlo dít, ale celková záhada objasněná není.

Líbil se mi vzájemný propletenec vztahů jednotlivých postav, kdy každý znal každého, ale nikdo nikomu nevěřil. Navíc každá postava na návrat svého bližního reaguje odlišně – někdo je šťastný, někdo má strach, někdo tomu nevěří, někdo je naštvaný. Taky se mi hrozně moc líbily úvodní titulky, mají takový HBOvský nádech. Jako další klad vidím to, že jsem se u seriálu necítila vůbec v klidu, ale měla jsem chvilkami fakt špatný pocit, že něco není úplně v pořádku. Někdo má strach z pavouků, někdo z hadů, někdo z výšek, někdo z opic, mě celých osm dílů k smrti děsil po většinu doby divně koukající a nic neříkající Victor. A když občas promluvil, tak jsem mohla vylítnout z kůže, fuj:-)

Co se týče záporů, tak na mě tam bylo trochu moc řečí o Bohu a znovuzrození. Postavy se bohužel občas chovaly dost nesmyslně, ale na druhou stranu takové vysvětlení havárie autobusu se jen tak nevidí:-) Většinou mi taky nevadí, že v seriálu není vysvětleno všechno a celkový obraz je ponechán na fantazii diváka, ale tady mi to vadilo hodně. Ani přesně nevím, na co si mám stěžovat, protože celý seriál je prodchnutý skvělou mysteriózní atmosférou a překvapivými zvraty (hodně zajímavé jsou třeba flashbacky jednotlivých postav), jenže by potřeboval dopointovat. Pořád se čeká, čeká, až to přijde a ono furt nic nepřichází. A když už to teda konečně přijde, tak, no však to uvidíte sami. Závěrečný díl mě hodně zklamal. Zřejmě přetáčeli scény nebo byl špatný střih, ale v celém dílu v mnoha scénách nesedí make-up nebo vlasy. Přiznávám, že jsem taky asi úplně nepochopila závěrečnou geniální myšlenku díla, takže kdo mi vysvětlí posledních pět minut seriálu, tak hurá do toho.

Kdo očekává nějakou akci, tak bude asi zklamaný, protože v seriálu se toho v podstatě moc neděje. Pokud se chcete podívat na trochu jiný zombie seriál, ve kterém nejde ani tak o to přežít v boji proti masožravé bandě zombíků, ale hlavně o lidskou povahu, o schopnost vyrovnat se s neznámým, tak určitě neprohloupíte.

80 %
90 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Návrat mrtvých

Myslím, že tendence přirovnávat každý opravdu mysteriozní seriál ke kultovnímu Twin Peaks jsou sice pochopitelné, ale v případě Les Revenants to není příliš fér. Génius Lynch na vrcholu své tvůrčí imaginace stvořil malý televizní zázrak, umělecké dílo, ke kterému budou v obdivu nejspíš vzhlížet další generace. Les Revenants je "pouze" skvělý seriál, který místo bizarních postaviček sází spíše na reálné, propracované charaktery, tak typické pro evropskou tvorbu. Odlišná, přesto podmanivá atmosféra i hudba, úchvatné prostředí francouzského horského městečka a v neposlední řadě i originální námět, to jsou hlavní klady této zatím osmidílné série, u které si divák nevyhnutelně položí otázku, jaké by to asi bylo, kdyby se vrátil některý z jeho zemřelých blízkých? Jak by asi reagoval v první chvíli a jak by se to posléze odrazilo v běžném životě, v začlenění onoho člověka zpět do rodiny? V seriálu se nehraje (většinou) na živé proti mrtvým, příběhy obou skupin se prolínají, na povrch vyplouvají polozapomenuté osudy a postupně v pečlivě odměřených dávkách přibývá odkrývání záhad, závěrečné odhalení přesto zůstává sympaticky otevřené, takže pokud vás uspokojí jen seriál s zodpovězenými otázkami a rychlým spádem, tento se vám nejspíš líbit nebude. Mě osobně okouzlil a nebude to jen tou nádhernou úvodní znělkou. Těším se na druhou sérii.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Zajimave neamericke

Nevim, jestli to bylo tou franinou, zajimavymi herci nebo tim, ze to proste nepusobilo stejne jako americke serialy ale trochu se mi serial zazral pod kuzi. Prestoze je to casto utahane a na kvalitu pribehu si neumim utvorit nazor, uz je to nekolik mesicu, co jsem serial dokoukala a stale na nej vzpominam jako by to bylo vcera:D

80 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Les Revenants

Naprosto skvělé výkony všech herců umocňují zajímavý děj, který je plný napětí a tajuplných překvapení. Seriál pro mě splňuje očekávané a přináší přesně potřebnou dávku toho nečekaného, skvěle hraje na emoce a nutí diváka sledovat každý díl téměř bez dechu. Velmi oceňuji poutavou a vizuálně skvěle ztvárněnou úvodní znělku, stejně tak podkreslující hudbu. Báječné ve francouzském znění.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Asi ano....ale chce to čas

Rozhodně né pro každého.Rozhodně né kdykoli..Ja měl co dělat abych zkousnul prvni díl,abych to s tím ponurým a pomalým tempem a zároveň tím, jak je od každýho kousek vydržel do konce...Zkusim ještě jeden díl,ale spíše to vidím až bude jiná konstalace, nebo až budu asi vyzrálejší.Přesto to neodsuzuji.Už jen proto, jak je z toho většina odvázaná a baví mne pozorovat, jak to ty lidi změní.Čert ví co by to udělali se mnou.....

50 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé