Rodina Sopránů

Rodina Sopránů (Sopranos, The)
sledovat na
HBO GO
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
lukascoolarik

4. srpna 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Woke up this morning...

The Sopranos jednoznačně patří mezi špičku toho, co kdy HBO svým divákům nabídla. U tohoto seriálu funguje prakticky všechno a za svých šest sezón klesl na kvalitě jen párkrát a pokaždé se zase vzpamatoval.

Začnu hereckou stránkou, která je v Sopránech zvládnuta na výbornou. Ansámbl vede báječný James Gandolfini, který se pro roli Tonyho Soprána snad narodil. Věříte mu každý jeho pohyb a zvládá jak vážné chvíle, tak i ty humorné, které k němu neodmyslitelně patří. Takovou chválu ale můžu směřovat snad úplně ke všem, za zmínku stojí například Michael Imperioli či Lorraine Bracco. Takže co se týče hereckých výkonů, slabých článků se není třeba obávat.

Základní premisa seriálu zní možná trošku tuctově. Mafián chodí za psycholožkou, přičemž se snaží neporušit mlčení o všem hrozném, co mezitím provádí. Sopránovi jsou ale mnohem víc než jen toto. Jde o mafiánské krimi plné zločinu. Jde také o rodinné drama, ve kterém se ke slovu dostane jak Tonyho žena, tak i jeho dvě děti. A díky tomu, že Tony navštěvuje psycholožku, jde částečně i o psychologickou sondu do života zločince. Tyto tři prvky se v seriálu krásně kombinují a žádný z nich není na obtíž. A právě jejich spojení dělá ze Sopránů jednu z ikon americké televize.

Postavy jsou dalším důvodem, proč jsem si seriál zamiloval. Jsou tak různé a i přesto nebo spíš díky tomu spolu tak dobře koexistují a jejich interakce často vytváří velmi působivé scény. Jsou kvalitně napsané a tvůrci vědí, co s nimi dělají, což je o proti spoustě dalších seriálů příjemná změna. Mou osobní oblíbenkyní je doktorka Melfiová, která v průběhu seriálu dostala hned několik možností porušit své principy, ale nikdy to neudělala. Nádherně to jde vidět v epizodě "Employee of the Month", která si pohrávala s myšlenkou, že by Melfiová požádala Tonyho o vykonání pomsty vůči muži, který ji znásilnil v garážích u jejího pracoviště. Každý druhý scénárista by zahájil nelítostnou proměnu Melfiové v osobu, která naprosto zapomene na svou morálku a silnou vůli, ale David Chase a spol. znovu dokázali, že svým postavám skutečně rozumí a místo toho epizodu ukončili scénou, která mluví za vše, ve které Melfiová na Tonyho otázku, zda mu chtěla něco říct, řekne razantní ne. Plynule přejdu k Tonymu, jenž nebyl vykreslen jen jako nelítostný mafián, jak se zdálo na papíře, ale člověk s mnoha vrstvami, kterého ke zločinu vlastně přivedla jeho rodina. Jeho psychologické problémy jsou vykresleny věrohodně, včetně jeho depresivních stavů, které jdou nejlépe vidět v průběhu první série. V neposlední řadě musím zmínit AJe, jehož postupná proměna byla výborně zpracovaná a díky tomu se AJ dočkal hned několika dojemných scén.

Neodmyslitelnou součástí Sopránů je překvapivě humor, který jsem prvně nečekal, ale postupně se stal něčím, co i v mafiánském seriálu dávalo smysl. Asi nejlepší ukázkou toho, jak se tvůrci nebáli ukázat i vtipnou stránku seriálu, je epizoda "Pine Barrens", která zároveň patří k tomu nejlepšímu, co The Sopranos za svých šest řad mohl nabídnout. Scenáristé se rozhodli pro příběh oddělený od toho, co se v seriálu dělo, a pohráli si se zábavnou myšlenkou, jejíž provedení vyšlo na jedničku. Interakce mezi Pauliem a Christopherem byly zkrátka bravurní. Dalším zdrojem humoru je Christopherova snaha napsat vlastní scénář, která je místy vážná a místy zase zdroj komediálního zlata.

I hudba je v tomto seriálu skvělá. Byť Sopránovi nemají žádný původní soundtrack, výběr skladeb je velmi slušný a ke scénám se výborně hodil. Woke Up This Morning od Alabama 3 se stal jakousi hymnou seriálu a úvodní znělku jsem díky této skvělé skladbě nikdy nepřeskočil. Tvůrci se nebojí i zkoušet nové věci, což dokázali mixem Every Breath You Take a 'Peter Gunn' Theme v další skvělé epizodě "Mr. Ruggerio's Neighborhood", a pak je tu samozřejmě i Don't Stop Believin' od Journey z kontroverzního finále seriálu.

Většina seriálů, která běží několik let, ovšem dojde do bodu, kdy začne stagnovat. Tento trend se bohužel nevyhnul ani The Sopranos, jak dokazuje čtvrtá sezóna, která představila celou plejádu strašných nebo jednoduše suchých epizod. Tím nejhorším, co kdy seriál předvedl, se stal díl "Christopher", ve kterém scenáristé jakoby zapomněli na to, co jsou jejich postavy zač, a rozhodli se debatovat o významu hloupého svátku. Naštěstí se vše podařilo zachránit ve finále oné série s názvem "Whitecaps", v němž konečně došlo ke kulminaci vztahu Tonyho a Carmely, na čemž se tiše pracovalo nejen v této řadě, ale vlastně v průběhu celého seriálu.

Pár drobných postřehů, ať už pozitivních či negativních. Líbilo se mi, jak realisticky seriál působí, dějem počínaje a vývojem postav konče. Absence původního soundtracku mnoha scénám dodala mnohem větší váhu; strčit dramatickou hudbu při zabíjení významné postavy zvládne každý, ale Sopránovi vsadili na minimalismus, což se jim vyplatilo. Záporné postavy jsou vykresleny špičkově, a o to uspokojivější potom bylo, když konečně umřeli. Z hlavních postav mě nejvíce štvali Janice, Livia a Junior, jejichž představitelé ovšem odvedli skvělou práci.

Suma sumárum, The Sopranos bez debat stojí za zhlédnutí. Tvůrčí tým pod taktovkou Davida Chase vytvořil jedinečný kousek, který sice čas od času zakopl, ale pokaždé se dokázal odrazit ode dne a převážit to dobré tím špatným. Sopránovi jsou navíc protkáni řadou zajímavých myšlenek a jen samotná závěrečná scéna seriálu se nestala předmětem dlouhých debat pro nic za nic.

Pár nejlepších epizod: "Pine Barrens", "The Blue Comet", "Funhouse", "Soprano Home Movies", "Long Term Parking", "Employee of the Month", "Kennedy and Heidi"

Pár nejhorších epizod: "Christopher", "A Hit Is a Hit", "Do Not Resuscitate", "Chasing It"

Avatar uživatele
Dale

23. září 2012

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Mafiánska sága

Tomuto sa hovorí "Mafiánska sága". Mám veľmi rád filmy z mafiánskeho prostredia, no toto je pre mňa absolútny vrchol, čo v danej problematike vzniklo. Aj keď vysoko oceňujem Scorseseho a Coppolove diela, žiadne ma nedokázalo tak vtiahnuť do diania v mafiánskom podsvetí. Absolútne skvelé herecké obsadenie na čele s Gandolfinim, ktorý pre mňa už asi navždy zostane Tonym Sopranom, nech bude hrať čokoľvek. Podobne aj ďalší herci vo väčších či menších úlohách hrajú tak skvelo a pritom prirodzene, že v momente uveríte, že sú to naozajstní zločinci.

Avatar uživatele
Maslord

1. září 2016

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Best Mafia Story Ever!

Verím že je skutočne veľa fanúšikov mafiánskych filmov a myslím, že práve Sopranovci sú pre nás všetkých tou najväčšou odmenou. Tvorcovia si zaslúžia najväčšie ocenenia, podarilo sa im vytvoriť skutočný skvost. Ponúka sa nám pohľad nielen do jednej mafiánskej rodiny a na jednoduchú zápletku ale vďaka viac než 70-hodinovému deju spoznávame obrovské množstvo postáv, ich osobných, rodinných a hlavne "rodinných" zápletiek, problémov a diliem. Nedá sa opísať len jedna vec, každý diel by mohol byť z určitého pohľadu samostatným filmom. Prial by som si dočkať sa v budúcnosti ešte nejakej ozveny v podobe Sopranos the Movie, ale to už dnes samozrejme nie je možné.

Avatar uživatele
imfine

4. února 2016

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

taková normální mafiánská rodinka

Filmy z mafiánského prostředí se mi vždycky líbily. Logickým dalším krokem byl tenhle seriál, vyprávějící o chodu italské mafie v USA. Delší dobu jsem ho odkládal, ale úplně zbytečně, nebylo se čeho bát. Zajímavý děj, postavy a jejich vývoj a samozřejmě mafiánské praktiky. To všechno dává dohromady jeden z nejlepších mafiánských seriálů vůbec.

Avatar uživatele
Majkrofon

31. května 2014

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

The Sopranos Family

Seriály a filmy z mafiánskeho prostredia mám veľmi rád a Sopránovci sú mojou srdcovou záležitosťou. Možno som sa k tomuto seriálu dostal trošku neskôr, ale vôbec neľutujem, pretože sa jedná o seriál, ktorý mi sadol jak riť na šerbel. Skvelé postavy, zaujímavé zápletky a v nepodstatnom rade sa to netočí len okolo biznisu, v podstate sledujeme ságu o jednej rodine, ktorej členovia by chceli byť možno len obyčajnou rodinou, no majú smolu. A ako topka je tu James Gandolfini aka Tony Soprano , ktorý je mojou najobľúbenejšou postavou. Serial numb. 3.

Avatar uživatele
TSZZ

25. prosince 2007

75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Tony Soprano

Rodina Sopranů pojednává o italské mafii sídlící v USA, konkrétně v New Jersey.V šesti sériích sledujeme jednak obchodní záležitosti, rodinné problémy i přizpůsobování se politické situaci.Seriál získal řadu ocenění a nutno říci že zcela poprávu, protože patří určite k tomu nejlepšímu,co v posledních letech na seriálovém nebi vzniklo.