Shin seiki evangelion

Shin seiki evangelion (Shin seiki evangelion)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
Skogen

4. dubna 2012

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

No toto...

Shin Seiki Evangerion (ve zde uvedeném originálním názvu je chyba, Japonci "L" nemají) je jedním z prvních anime seriálů, který začal dobývat západní svět. Nutně musel oslovit odlišným přístupem k animované tvorbě, protože na rozdíl od Disneyho a spol. japonská tvorba nemusí být zásadně kýčovitě přeslazená, naivně jednorozměrná a směřující k očekávanému hepáči. Naopak se leckdy děje cosi hnusného, řeší se veskrze vážné věci a dobře to nekončí. Aspoň ne moc.

Z důvodu průkopnictví se asi dodnes traduje pověra o jedinečném vystižení charakterů postav, otevřenosti příběhu a asociativnosti děje. Ve skutečnosti existují anime s ještě lépe vylíčenými charaktery hrdinů a ještě více nepochopitelná. Jen jsme je tehdy neznali a mnozí neznají ani dnes...

Evangelion má ovšem docela slušně rozehrané postavy a komplikovanost příběhu zdařile dohání tím, že se ho nijak nesnaží objasňovat. Méně je ale někdy přece jen více, takže Shinjiho neustálé lemrácké a ukňourané hledání sebe sama už mě místy dost dráždilo a Asučin jekot na mě mnohdy působil jak skřípání vidličky po talíři. Nebudu hodnotit všechny postavy, jen zmíním, že nejlépe ze všech tak na mě působila nejméně afektovaná Misato a vzhledem k osudové tragice i Dr.Akagi.

Evangelion kromě otázky sebepoznání a sebeurčení těží z všudypřítomné symboliky a mystiky, komunita fanoušků se vlastně dodnes neshodne, co to všechno vůbec znamenalo. Notnou měrou tomu nahrává i překvapivý a stejně tak neuzavřený, jedním slovem divný, konec. Ten se zdál fanouškům divný až natolik, že přiměli režiséra, aby natočil ještě jeden alternativní konec, který je ovšem ještě mnohem divnější. Není se co divit, pro režiséra byla práce na celém NGE jakousi psychoterapií, takže úplně normální to být asi nemůže. Soudě podle toho alternativního konce se pak zdá, že se nepovedlo a s režisérem to šlo poměrně rychle strmě s kopce.

Určitě a zcela vážně už však tvrdím, že NGE není špatný seriál a jako průkopnický "NGE dobyvatel" si místo v archivech otaku bezpochyby zaslouží.

Avatar uživatele
HellSchock

27. září 2015

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Mecha

Není lepší Mecha než Evangelion. Možná člověka odrazí hlavní uplakaný hrdina, ale upřímně opravdu na tom tolik záleží? Možná. Co mě se týče příběh je naprosto skvělý, Rei je skvělá, a ten konec. Prostě pořád si to musím v hlavě přetáčet, jelikož člověk to nepochopí.

Ten guláš je udělán takhle schválně, ale já jsem za něj rád.