Skandál

Skandál (Scandal) — 3. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
lukascoolarik

11. srpna 2016

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Skandální průměr

Scandal patří k hitům stanice ABC, konkrétně do vysoce sledovaného bloku TGIT, kterému vévodí Shonda Rhimes. Seriálu jsem dal šanci poté, co mě zaujal How to Get Away with Murder z její produkce a doufal jsem v podobnou podívanou. Bohužel jsem se jí nedočkal.

Než budu pokračovat, netvrdím, že Scandal je špatný seriál. Jenom staví na špatných základech, kvůli kterým mu nikdy nedám hodnocení vyšší než 70 až 80 %, mezi kterými kolísám sérii za sérií. Když mluvím o základech, myslím tím vztah Olivia-Fitz, který se později rozšíří v milostný trojúhelník Olivia-Fitz-Jake. Na začátku to není na škodu a je to zajímavé zpestření, ale není to ani tahoun seriálu, byť to tak tvůrci prezentují. Časem se vše totiž začne komplikovat, což je u tohoto seriálu na denním pořádku, jenže tato milostná stránka se ještě k tomu neustále opakuje a točí v kruzích, což mě jako diváka jednoduše irituje. Chvíli Fitz, pak zas Jake. Potom někdo něco vyvede, všechno se zase obrátí, ale za pár dílů je vše tam, kde to bylo. A když už si Olivia řekne, že ani jeden pro ni není dost dobrý, opět stačí pár epizod a dějových linek, aby si uvědomila, že vlastně miluje Fitze celou tu dobu. Nebo Jakea. Ono je to vlastně jedno.

A protože milostná zápletka pro mě není prim, zaujalo mě spíš to všechno ostatní, teda skoro všechno. Scandal je pro mě jen tak dobrý jako jeho aktuální hlavní děj, proto v hodnocení tak často kolísám. Scandal je totiž jako na kolotoči, kdy dobrou zápletku střídá špatná a nikdy nevíte, kdy přijde jaká. Jako nejlepší sérii zatím hodnotím tu druhou, jelikož se to tam pěkně vyvážilo a líbila se mi jak zápletka s Defiance, tak i představení B613 a to vedlejší většinu času také. Na druhé místo bych zařadil třetí sérii, která si držela kvalitní úroveň. Palec nahoru dávám Sally Langstonové, která mě bavila prakticky se vším, s čím přišla. Facku si na druhou stranu zaslouží ostudně nevyužitý potenciál odjezdu Olivie na konci 3. série a chvíle, kdy se seriál soustředil výhradně na milostnou zápletku. Na vážkách jsem u linky s únosem Olivie, kterou jsem si sice užil, ale bylo tam pár slabších chvil, a celá ta věc s matkou Olivie byla děs a hrůza.

Olivia Popeová jako postava se mi s každou další sérií čím dál víc protiví, což je docela ironie, vzhledem k tomu, že je to hlavní postava. Lepší chvíle mají spíše ty vedlejší hvězdy, např. Cyrus, Rowan, Mellie nebo Huck, ale i s nimi to jde občas z kopce.

Další důvod, proč bych seriálu nikdy nedal 100 %, je fakt, že je to naprostá šílenost. V realitě by většina z toho nedávala smysl, ale i když tento fakt dám stranou, pořád je to šíleně překombinované a snad každá postava je hluboko uvnitř nějaký psychopat nebo sociopat. Žánrově je to skoro soap opera. Postavy neustále mění aliance a názory, a to i na poměry politického světa, plus se většina z nich chová naprosto nelogicky a to, co platí v jedné epizodě, se zanedlouho změní v opak. Fascinuje mě, jak je v jednu chvíli nějaká postava to největší zlo, a o pár epizod později se promění v nejlepšího kámoše. Toto neustále měnění statusů jde nejlépe vidět u Rowana nebo Jakea.

Suma sumárum: Scandal je šílená podívaná, která má blíže k soap operám jako je např. Empire, než k politickým dramatům jako je např. House of Cards. Seriál není inteligentní podívaná, ale rozhodně je to zábava, když hodíte některá fakta za hlavu. A i když nejste fanoušci romantických seriálů, Scandal si užijete díky hromadě zajímavějších zápletek.

EDIT: 6. série je zatím naprosto úžasná. Milostný trojúhelník byl natolik upozaděn, že už se vůbec neřeší. Máme tu novou a zatraceně zajímavou zápletku. A rozhodnutí zaměřit každou epizodu na jinou hlavní postavu byl geniální tah. Po sedmi epizodách nejnovější série zvedám celkové hodnocení na 80 %, protože Scandal opět ukázal, že na to má, když se mu opravdu chce.

Avatar uživatele
Orbitka

6. dubna 2016

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Slušný průměr

Jsem u páté série a do teď jsem nepřišla na to, jestli mám dostatečně ráda hlavní hrdinku.
Na to, jak si hraje na zásadovou a striktní paní, roztahuje dost často nožky, pije litry červenýho, je strašně sebestředná, téměř neděkuje, neprosí a neomlouvá se. Což je svým způsobem fajn, ale tady mě to trochu irituje.
Nevím, jestli je to herečkou, nebo rolí, ale ještě pořád jsem se s ní nebyla schopná sžít (což mi trochu vadí). Další věc, která mi vadí, je Huck. U něj alespoň vím, že je to hercem. Jeho mimika je pořád stejně ubrečená (ok, chápu, že postava je narušená, ale koukat na něj denně, tak jsem narušená taky). Mám pocit, že moc jiných výrazů ten člověk neumí.
Abych jen nehanila, tak kdo je naopak bezvadný, je Cyrus. Jemu bych věřila i to, že jednorožci existují.
Seriál celkově utíká celkem svižně, sem tam zabředne do ohraných scén, ale jinak je to fajn podívaná.
Manipulace, hrabání špíny, zahlazování stop, honění ega, narušený lidi, atd. Slušný průměr, který kazí přehnaně omílaná zakázaná láska, která je ze začátku fajn, a pak už je jen otravnější a otravnější.

Avatar uživatele
ševča

18. července 2013

88 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Skvělý trailer

Ano, mělo to výborný trailer, hned jsem myslela, jak se mi to nebude líbit, ale nakonec jsem viděla jen tři díly.
Nemám absolutně nic proti stránce seriálu, kdy je hlavní hrdinka v práci a řeší, spíš pohřbívá, skandály. Tohle se mi hodně líbilo a seriál bych sledovala, kdyby zůstalo u toho.
Bohužel Shonda Rhimes si myslela, že pro Scandal napíše další osudový pár, který všechny dostane, jak se jí povedlo v Grey´s anatomy. Nicméně ten pro mě seriál zabil. Hlavní hrdinka je hrozná drsňačka, která dokáže srazit na kolena jiného drsňáka dvouminutovým proslovem, ale naprostým ubožákem a slabochem, který je podle seriálu nejmocnějším člověkem světa, se nechá manipulovat, aby ztratila rozum pouhým zakňučením. Vážně? Taková ženská dokáže nakopat zadek něčemu většímu než akvarijní rybka? A kdyby tohle bylo americký prezident, tak Al-kajda nemusí hnout prstem, aby se USA zbavila, stačilo by se škaredě na pana prezidenta podívat a ten by běžel s brekem ke své milence. Nevím, jestli byla tahle linie spíš otravná nebo směšná.
Po třech dílech jsem nebyla schopná pokračovat dál, čtvrtý díl jsem měla v počítači víc než rok, než jsem se přesvědčila, že se raději podívám na snad cokoliv, než abych zas viděla to pako, jak otravuje hlavní hrdinku.

Avatar uživatele
Kahlan

13. července 2012

80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Gladiators in suits

Politika nie je moja šálka kávy no aj tak som seriál skúsila. A páčil sa. Je skôr zameraný na riešenie rôznych kríz, je poňatý seriózne, bez nejakého prehnaného humoru. No to je práve to čo ma na ňom zaujalo.

Dej má slušnú rýchlosť a dialógy plynú tiež rýchlo. Dej je zameraný epizódne, no zároveň sa seriálom ťahá hlavná linka škandálu. Každý diel sme sa dozvedeli nejaký kúsok jeho skladačky. Nič nemuselo byť také aké sa zdalo. Olívia nie je taká tvrdá a ako sa navonok zdá. Pod maskou tvrďačky, sa skrýva krehká žena.

Séria má len sedem častí. No to bohato stačí aby sa seriál naplno rozbehol. Každou časťou som sa do seriálu dostávala viacej a viacej. Chcela som vedieť, kto za všetkým stojí.

Druhá séria:
Druhá séria pokračovala v nastavenej latke prvou sériou.Seriál na jej začiatku nadviazal tam kde skončila séria prvá a odpovede položené na jej konci z časti naznačil. Konšpiračné teórie a strany sa menili tak rýchlo až to fičalo.
Zápletky boli tie jednoduchšie (epizódne),ale aj tie zložitejšie (roztiahnuté na viacej častí). Nič však nebolo také jednoduché a všetko bolo súčasťou niečoho väčšieho.

Žiadna z postáv nebola výhradne pozitívna,alebo negatívna. Každá z nich mala svoje tajomstvo,ciele a nedala sa odhadnúť na prvý pohľad. Menší problémik možno nastal keď druhá séria začala okrem konšpiračných teórií,zápletok a škandálov, zameriavať vo väčšej miere na zakázanú romancu. Olivia sa akoby šmahom čarovného prútika zmenila zo silnej,sebavedomej,stojacej si za vlastným ženy, na zamilovanú, so smutnými pohľadmi hádžucú a chvejúci perami trasúcu ženu. A Fitz? Toho som ako prezidenta v prvej sérií mala rada,ale tu akoby bol z neho malý chlapec,ktorý chce svoju hračku a keď nie je po jeho tak bude kopať nožičkami a búchať ručičkami. Ich zakázaný vzťah bol v prvej sérií dokonalý,mal dynamiku, hĺbku, pointu. Ale tu sa zmenil na niečo nezmyselné, obidvaja to buď popierali,alebo svoje city chceli dávať najavo aj keď ten druhý nechcel. Chvíľu hovorili nechcem ťa,už je to za mnou, skončil som aby sa potom mohli vrhnúť do náruče toho druhého a kolotoč emócii mohol začať od znova.
Moje sympatie si teraz získal Cyrus. Ten chlap mal proste predstavu,ktorou sa bolo treba riadiť a tou sa aj riadil.Alebo sa aspoň snažil nech je všetko aspoň na oko v zabehnutých koľajach.

Ak odmyslíme teda radikálnu zmenu Olivie, druhá séria bola rovnako dobrá ako tá prvá. Nebolo tu už len možné odhalenie jedného škandálu,ale bolo ich tu viacej. Jeden sa podarilo zažehnať,prišiel druhý. A aj keď nie úplne,aspoň malou svojou časťou bol napojený na ten predchádzajúci.

3.séria:
Po rozpačitých dojmoch z druhej série prišla o niečo lepšia séria tretia. Seriálu určite prospel skrátený počet epizód. Mali sme viacero menších príbehov, ale tie robili krovie tomu veľkému, ktorý bol v rôznej intenzite odhaľovany v jednotlivých častiach. No občas sa mohlo zdať, že hlavná zápletka je o trochu viacej naťahovaná, prekombinovaná, prešpekulovaná. Tretia séria akoby hrala na dve roviny. Jedná akčná,dramatická a napínavá. Druhá s príbehom o zakázanej láske, ktorej všetci ubližujú a neprajú.

Postavy. Tak tie ostali skoro rovnaké ako v druhej sérií. Fitz bol, je a bude tým pokrytcom,egoistom a sebcom. On za nič nemohol, všetko od zničenia jeho manželstva, rodiny, jeho neschopnosti byť prezidentom bola vina iných, len nie jeho. Olivia akoby pokračovala v strácaní tej sily,sebavedovia, neozničiteľnosti. A to všetko v dôsledku jej patalogického vzťahu k Fitzovi, od ktorého sa nebola napriek všetkému schopná odpútať.
Výraznými zmenami charakteru prešli najme Quin, ktorá už nebola tou nevinou, mierne zakrýtnutou ale nebezpečnou, a táto rovina jej ani v najmenšom nesedela. Bolo to akoby sa hrala na niečo na čo nemá. Druhou postavou bol Jake, ktorý najprv bojoval proti veľkému veliteľovi, no keď sa dostal k moci všetko čím opovrhoval, proti čomu bojoval, ako by sa stal toho súčasťou a žil tým.

Tretia séria bola o niečo lepšia ako tá druhá, no stále prvá ostáva tou naj. Ostatné dve síce pokračujú v nastavenej úrovni, no postupom času akoby to niečo strácali a ostalo len kolísanie medzi dvoma rovinami.

Avatar uživatele
anjoa

31. května 2012

75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Scandal

Scandal, aneb jak se tvoří pravda. Seriál se točí kolem života a práce Olivie Pope, majitelky firmy zabývající se krizovým managementem, která žehlí velké i malé průšvihy svých klientů ve Washingtonu. Nejsem fanoušek Grey's Anatomy ani Private Practice, ale Scandal mě od prvního dílu baví. Prostě gladiátoři v obleku:-)

Na seriálu mi ale taky pár drobností vadí. Proč ty informace z jednotlivých případů lepí na to šikmé okno? Rovná zeď nebo tabule by asi nestačila. Taky by si tvůrci mohli odpustit nadužívání slovního spojení "leader of the free world", všichni chápou, že prezident Grant je borec, tak proč to neustále zdůrazňovat. Scandal propaguje americký patriotismus, a to docela hodně, ale co se dá čekat od seriálu, kde se velká část odehrává v Bílém domě, takže zrovna tohle seriálu vyčítat by ode mě nebylo úplně fér.

Podle mě Olivia Pope není žádná superhrdinka, která je vždy morálně na výši, jak se seriál diváka chvílemi snaží přesvědčit, ale o to je to lepší. Baví mě ta její proměna z křehkosti v osobním životě do tvrdosti v životě pracovním. V podstatě všechny postavy působí lidsky, v tom je Shonda mistr. Moje oblíbená postava je ovšem Huck. Kdo by to byl řekl, že se z počítačového nerda vyklube tak trochu psychouš. Cyrus je taky hodně zajímavá postava, zatím vypadá, že snad jako jediný přemýšlí o dlouhodobějších důsledcích určitých činů. Jako problematické se mi jeví to, že snad všechny postavy z Bílého domu jsou mnohem zajímavější než zaměstnanci Olivie. Nejméně mi sedla ta zrzavá vyšetřovatelka Abby, podle mě naprosto zbytečná postava, a Quinn, jejíž jediná funkce je zírat s otevřenou pusou na Olivii. Doufám, že se z ní snad něco vyklube v další sérii.

Scandal je chvílemi pro mě až neuvěřitelně emoční seriál. Taky musím zmínit to sexuální napětí mezi hlavními postavami v určitých scénách, to se vážně povedlo.

V průběhu série se rozvíjí jeden hlavní příběh, který je doplňován případy, které řeší Olivia se svým týmem. Případy jednotlivých klientů mi tak zajímavé nepřišly, očekávala jsem trochu větší špínu a kreativnější řešení. I když má hlavní dějová linka nepříliš originální zápletku, tak nepůsobí vůbec ohraně a velkou zásluhu na tom mají hlavně Kerry Washington a Tony Goldwyn.

Protože má první série jenom sedm dílů, děje se toho hodně a děje se to rychle. Postavy mluví hodně rychle, dialogy jsou často chytře vtipné (miluju "rozhovor" Granta a Cyruse o Grantově slibné spisovatelské budoucnosti:-). Láska, nenávist, přátelství, zrada, napětí, překvapivé zvraty, to všechno je nacpáno v pouhých sedmi dílech.

EDIT: Po 2. sérii zvyšuju hodnocení. Více se mi líbila první polovina série, byla zajímavější a měla větší návaznost na 1. sérii. Konečně se dostalo většího prostoru pro moje oblíbené postavy - Cyruse a Mellie. Taky se víc dozvíme o gladiátorech, hlavně tedy o Huckovi a Quinn, Harrison a Abby opět zůstávají v pozadí do další série. David taky dobře zazářil. Jenže se tu pro mě objevil i určitý problém, v 1. sérii jsem si Fitze nějak zidealizovala a teď se dostavilo vystřízlivění a v té postavě vidím slabocha. Proto mě už taky nebere ta osudová láska mezi Fitzem a Olivií, která mně přijde jako nezdravá závislost.

Avatar uživatele
channina

4. října 2012

71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Skandální Shonda

Popravdě, v tom seriálu není jediná postava, která by mi nelezla na nervy. Olivia Popeová vyřeší každý problém jen díky tomu, že věří svému instinktu, je hrozně otravná a naprosto nikdo nezpochybňuje to, co říká. Asi milionkrát v seriálu uslyšíme, že U.S. prezident je vůdcem svobodného světa a nejmocnější muž na planetě, navíc ani on, ani jeho žena, nejsou žádní sympaťáci.
Ale je to zkrátka Shonda Rhimes, takže hned po úvodním díle se začínají roztáčet kolečka příběhu, ve kterém se prolíná rovina politická a osobní. Dozvídáme se o osobních životech Oliviiných společníků, kteří se začínají zaplétat do obrovského skandálu souvisejícího s prezidentem. A ta kolečka se nezastaví, takže u několika dílů jsem se vysloveně těšila, jak to teda bude dál. Na své si přijdou i ti zajímající se o politiku a machinace, které mohou vést ke zvolení prezidenta.

Olivia nepřestane být nesympatická a scénáristi by si měli uvědomit, že takhle rychle opravdu nikdo, ale nikdo nemluví (kam se na to hrabou Gilmorky), ale jinak bych asi označila seriál za nadprůměrný. Jinak si neumím vysvětlit, proč na to pořád koukám, když tam nemám ráda jedinou postavu :)

Avatar uživatele
Adi

14. září 2013

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Velký rozdíl mezi řadami

Obvykle, když mne seriál zaujme, tak je něco špatně. První řadu jsem přešla, donutila mne přemýšlet, ale hlavně mne zaujala. U druhé řady je hlavním problémem kupodivu scénáristka. Shonda má prostě ráda romance a bláznivě zamilované hrdinky, to dle mého sráží kvalitu, kterou si seriál během první řady udržoval.

Avatar uživatele
Ewocatko

11. května 2012

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Za zády Bílého domu

Seriál podmě mne nezaujme tak úplně na první pohled. Zápletka se musí nechat trošku rozvinout a až potom vtáhne do děje. Rozhodně si myslím, že stojí za to neodložit seriál po prvních 20 nudnějších minutách, ale dát tomu čas. V současné chvíli se opravdu nemohu dočkat dalších dílů a doufám, že seriál nějakou dobu vydrží, protože je to pro mne něco jiného, než co jsem doposud měla možnost vidět a skutečně mne to zaujalo.

Avatar uživatele
Els21

18. března 2017

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

vše duležité

podle mě se Scandal úplně hodí je to tam někdy tak skandální že to prostě nejde pochopi.Na teto seriál se dívám už 3 dny a jsem u druhé série pře posledního dílu a jelikož se můžu dívat na seriál tak jsem si pořídila deníček tet můj den vypadá tak že si vezmu deník a pustím seriál a zapisuji vše důležitého což mě vlastně baví

Avatar uživatele
Á.la

13. září 2013

33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Pryč s tou trapnou romancí

Líbí se mi námět seriálu, líbila se mi moc první série, kdy se střídaly různé případy. Ale postupem času se to všechno začalo točit kolem prezidenta a voleb. Možná i to bych přežila. Dokonce i romanci mezi Olivií a prezidentem. Budiž. Ale to, jak se tahle romance pořád jenom potácí v kruhu, jak je o neustálých rozchodech, které nikdy nejsou konečné... A hlavě Olivia byla tahoun seriálu, měla zajímavý charakter, velká feministka. Jednoduše tvrďačka. Ale tvůrkyně z ní prostě musela udělat zamilovanou slepici. Proč? Proboha proč? Ten seriál měl potenciál. Jenomže romantická dušička Rhimesové to zabila.