plakát seriálu

Smrt přichází do Pemberley

(Death Comes to Pemberley)

Názory uživatelů

Pýcha a předsudek 2

Pýchu a předsudek jsem nečetl ani neviděl žádnou z verzí (v tom druhém případě zatím), postavy jsem znal pouze od slyšení, takže mi bylo vcelku ukradené, kdo je hraje, jak vypadají a jak jsou staré. P. D. James je ovšem zárukou kvality a produkce BBC samozřejmě také, takže ačkoliv jsem sice předlohu (zatím) nečetl, na tuhle adaptaci jsem se těšil a nebyl jsem zklamán. Pemberley a okolní venkov jsou naprosto skvostné, přenádherné lokality, Jenna byla zase děsně cute a roztomilá, atmosféra byla super, herecké výkony perfektní, atmosféra a tempo postupně se zlepšující a minutu od minuty gradující. Začíná to klidně, pomalu, až lehce nezáživně, seznamování s postavami je ale v tomto případě nevyhnutelné, ale poslední část už byla naprosto dechberoucí. Za mě spokojenost. 80%.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Co by, kdyby...

Na seriál jsem narazila spíše náhodou, ale zaujal mě a tak jsem se na něho podívala. První díl mě nadchnul, u druhého jsem dostala studenou sprchu a třetí jsem si zamilovala.
Musím uznat atmosféra seriálu se dost liší od té austenovské romantické polohy, ve které jsou její knihy napsané, ale protože tu máme smrt na Pemberley tak je asi očekávaná.
Herecké obsazení mi dost sedělo, až na herečku která hrála Elizabeth. Působila na mě tvrdě, ne jak bývá popisována v knize, kde je optimistická a veselá, ale spíše tak ušlápnutě. Ale zážitek mi to nezkazilo.
Příběh se příjemně vine. A pokud někdo postrádal realitu v romantické knize tak tady ji najde. I když konec asi nešlo napsat jinak, než že spolu žili všichni šťastně až do smrti =)

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Or what happens after Pride and Predjudice

A žili spolu šťastne až na veky? Alebo predsa len nie? Čo sa stane,až pokľudný a krásny život naruší smrť.

DCTP je celkom príjemný pokračovaním Pýchy a predsudku.Príbeh je síce jednoduchý,ale to od ničoho nemusí odrádzať. Vražda, škandál a dopad tohto všetkého na jedno panstvo a jeho obyvateľov.Nie je to samozrejme čistá slaďárňa, ale aj pátranie po vrahovi či sledovanie dopadov vraždy na Pemberley. Pre znalcov knižnej predlohy sú vrah a motívy všetého jasné. No pre tých druhých (ako ja)má to odhaľovanie príjemné tempo.
Pozerá sa na to viac než príjemne, aj vďaka postávam a prostrediu. Nezabúda sa ani na P&P či už vďaka postavám, ktoré sa tam mihnú alebo občasným flasbackom na staré časy.

Herecké obsadenie je príjemne. Len u Lizzy akoby mi chýbala tá iskra, tá tvdrdohlavosť.S Darcym k sebe síce išli,ale akoby medzi nimi chýbalo TO niečo.
Na koho sa ale príjemne pozeralo bol Matthew Good ako Whickam (menšia slabosť na zlých chlapcov). No moja pozornosť na túto minisériu sa upriamila vďaka Jenne, ktorá bola ako Lydia neskutočná. Neskutočná pipina. Polovicu času išla svojím správaním na nervy, ale práve to z nej robilo perfektnú postavu.

Deat Comes to Pemberley je jednoduchou minisériou, ktorá krásne sadne na jedno popoludnie. Svojím námetom, prostredím, hudbou či obsadením určite zaujme.

60 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Není to Austenová

Ačkoliv seriál považuji téměř za výsměch Austenovské dílu a zmíněná dáma se po odvysílání asi obracela v hrobě, shledala jsem několik prvků zajímavými natolik, abych ty dvě hodiny obětovala. Tak především mužští jsou takový sympaťáci (bravo Plukovníku!), pak mě zajímalo, jak to dopadne (detektivka, no) a nejlepší byla Lydia. Hysterická, teatrální a jako jediná naprosto odpovídající svému knižnímu charakteru. Proti tomu taková Elizabeth byla tou nejhorší ze všech Lízinek, které kdy kdo zpodobnil. Vypadá staře a na Elizabeth se prostě nehodí. Celkově ale udělalo dobrý dojem (když pominu knižní předlohu) a jsem ráda, že jsem tomu věnovala čas. Měli to ale udělat jako film.

60 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Death Comes to Pemberley

Převážně kvůli nepříliš dobrému zpracování postav (měla jsem pocit, že jsou tam jen proto, že tam prostě podle předlohy nejspíš musí být) na mě seriál celkově působil mdlým dojmem. Respektive ze dvou třetin.
Kdyby to byla "jednodílná" minisérie obsahující právě a jen ten třetí díl, hodnotila bych naprosto jinak.

50 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Death Comes to Pemberley

Budu předstírat, že jsem Death Comes to Pemberley nikdy neviděla a že po svatbě Elizabeth a Darcyho následuje jenom "a žili šťastně až do smrti".

Z Darcyho a Lizzie udělali starý nudný manželský pár, který mezi sebou nemá vůbec žádnou chemii. Navíc až na pár výjimek spolu vůbec nejsou na obrazovce, a když už jsou, tak spolu prohodí pár vět a zase je rozdělí. Jasně, je to detektivka, tak na romantiku není zase tolik času. Ale to teda hlavní postavy nemusely pocházet z pera Jane Austen. Mohly se klidně jmenovat úplně jinak a rozdíl by to nebyl.

Nejhůř v téhle adaptaci vážně dopadla Lizzie, která vypadá nějak opotřebovaně a ušmudlaně, skoro by se dalo říct, že vypadá jako Darcyho matka a ne jako jeho manželka. Už to není ta bezstarostná dívka s jiskrou v oku, tahle Elizabeth prostě ztratila své kouzlo. Ona jenom chodí, kouká a občas něco zamumlá. Připadá mi jako stín ve svém vlastním domě. Anna Maxwell Martin není špatná herečka, ale tahle role jí nesedla. Obzvlášť patrné je to ve flashbacích, které jsme už viděli v jiných adaptacích a s jinými herci.

Tomu, kdo zná alespoň trochu austenovský svět, musí být hned jasné, kdo bude obviněn z vraždy. No jasně, kdo jiný než Wickham? Proč ne třeba Darcy?

Seriál má skvělé obsazení (Matthew Rhys, Matthew Goode, Trevor Eve, Anna Maxwell Martin, Jenna Louise Coleman), ale přesto se jim nepodařilo vtáhnout mě do děje. Na začátku jsem si taky říkala, že obsadit tři typově stejné herce do rolí Darcyho, Wickhama a Fitzwilliama, byl fakt nápad hodný génia, zvlášť když se většina prvního dílu odehrává v noci a vy si říkáte: "Jo, to je ten. Ne, vlastně to je tenhle."

Nejvíc se mi v téhle adaptaci líbil Matthew Goode jako Wickham a Jenna Louise Coleman jako Lydia. On je asi nejlepší Wickham. Podařilo se mu ho vymanit ze škatulky "bezcitný profesionální zloduch" a zařadit do škatulky "zloduch s kouskem citu v těle". A jeho závěrečná řeč k Lydii, to byla krása. Lydia je úžasně nesnesitelná, až si říkáte, že manželství s ní je Wickhamův největší trest.

Tomuhle dílu by dost prospělo zkrácení. Obvykle mi nevadí pomalejší tempo, ale tady mi ty dlouhé nicneříkající záběry na krajinu a Elizabethino koukání docela vadily. Vizuálně je to sice krása – krajina, kostýmy – ale dějově nic moc. Co se mi líbilo, bylo propojení Wickhama s ostatními postavami. Všichni věděli, že když padne Wickham, tak oni taky. Identita vraha se dá odhadnout docela snadno, ale způsob, jakým je to naservírováno divákovi, je teda docela stupidní. Nic, nic a najednou je z Elizabeth slečna Marplová.

Death Comes to Pemberley není úplně špatné, ale není to ani dobré. Upřímně, pro toho, kdo viděl jiné adaptace literárních děl od BBC, tak mu tohle bude připadat mdlé.

40 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk