plakát seriálu

Sňatky z rozumu

(Sňatky z rozumu)

Epizoda 1×02 – 2. díl
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Ocitneme se v bouřlivých událostech roku 1866.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Bornův "vlastenecký" obchod vzkvétá, Nedobylovo "První české povoznictví" rovněž. Rozmach českých podnikatelů trochu ohrožuje blížící se prusko – rakouský vojenský spor, nebezpečí války je na dosah.

Líza Bornová se stále nesmiřuje s Bornovou podnikavostí a vlastenčením a dokonce pro syna obstarává německou vychovatelku.

Valentina Nedobylová získává pro manželovo povoznictví dekret, že jde o podnik vojensky důležitý. Také ona se zastává malých a chudých lidí proti Nedobylově dravosti a hrubosti.

V Hradci Králové žije despota a byrokrat, zemský rada doktor Vácha se dvěma stárnoucími dcerami - Hanou a Bětuší. Vácha by rád sezdal Hanu s vypočítavým soudním úředníkem Joskem, ale jeho dcery se na plese sblíží s důstojníky Tongrázem a Medunou. Hanin amant hrabě Tongráz při bitvě u Hradce Králové padne. Po prohraném vojenském střetu nastává v Praze panika, lidé houfně utíkají na venkov a na tom tvrdě vydělává Nedobyl. Pomůže také Bornovi, protože odveze Bornovu ženu a dítě do Plzně. Tam se Líza setkává se svým známým, básníkem Dinbýrem, a posléze se stane jeho milenkou...

Hlavní postavy
vypravěč
Martin Nedobyl
otec Nedobyl
matka Nedobylová
císař Franz Josef I.
dr. Šerlich
dr. Legát
Smolíková
Vedlejší postavy
dr. Vácha
matka Pecoldová
dr. Schönfeld
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizodě
Český název2. díl
Původní název2. díl
Rok natočení1968
Premiéra30. října 1968
Česká premiéra30. října 1968
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka96 minut
Autoři profilu epizody