Plakát

Šogun

(Shōgun)

Minisérie na motivy stejnojmenné tisícistránkové knihy Jamese Clavella. Od většiny jiných seriálů se s ohledem na rozsah Clavellovy knihy liší tím, že se nejedná o samostatné příběhy, spojené "nadpříběhem" do jednoho celku, ale o regulérní film. Jeho nešťastným (a... [více]

1980 | USA | 144 minut | NBC | Dobrodružný / Drama / Historický | 5 epizod | status: ukončeno v roce 1980
Poslední odvysílaná

1×05 – Episode 5

(premiéra 19. 9. 1980 – před 43 lety)
závěr seriálu

Šogun – O čem to je

Minisérie na motivy stejnojmenné tisícistránkové knihy Jamese Clavella. Od většiny jiných seriálů se s ohledem na rozsah Clavellovy knihy liší tím, že se nejedná o samostatné příběhy, spojené "nadpříběhem" do jednoho celku, ale o regulérní film. Jeho nešťastným (a prakticky nemožným pro rozsah a složitost děje) sestříháním následně vznikl dvouhodinový film, který je místy pro diváka, neznalého předlohy, poměrně nesrozumitelný a pro znalce románu nemilým překvapením.

Relativní věrnost předloze, pro oči Evropana skvěle vyobrazený kolorit Země vycházejícího slunce sedmnáctého století a popis střetu kultur - na straně jedné kultivovaní Japonci s cizincům nepochopitelnými měřítky hodnot, kulturou, morálkou a v neposlední řadě nadstandardními hygienickými návyky (viděno prismatem Evropanů) a na straně druhé nepočetní cizinci (běloši), s jejich Japonci opovrhovanou barbarskou kulturou a o něco vyspělejší technikou. Jedno ale mají obě rasy společné - touhu po moci a bohatství. K tomu v Evropě válčí Anglie se Španělskem (tedy protestanti s katolíky), což výrazně ovlivňuje zájmy bělochů a jejich mezilidské vztahy.

Děj je situován do situace, kdy je Japonsko formálně spravováno regentskou radou, ale o skutečnou moc soupeří dva nejmocnější muži země - Toronaga a Išido - oba chtějí získat absolutní moc, tedy titul šóguna. V Japonsku se orientuje několik lidí - domestikovaný intrikánský jezuita Alvita se značným ekonomickým zájmem - podílí se na neoficiálním transportu zboží, misionář - mnich Domingo, kapitán lodi Rodrigues. Jeden každý z nich prosazuje vlastní zájmy. Postupně se schyluje k válce...

Po ztroskotání obchodní lodi je její posádka a lodivod Blackthorne zajata v domnění, že jsou piráti. Adept na post šóguna Toranoga ale chce využít znalosti lodivoda Blackthorna ve svůj prospěch a tak jej osvobodí a pověří krasavici Mariko, aby jej učila japonskému jazyku a kultuře. Blackthorn postupně překonává počáteční odpor a natolik přijímá japonskou kulturu, že se z něj časem stane odrodilec - samuraj. Tento jeho vývoj je velmi bouřlivý, Blackthornovo vtažení do vnitropolitických machinací a bojů je provázeno četnými nebezpečnými a dramatickými situacemi a velkou láskou.

Když se potká kvalitní literární předloha a její dokonalé zpracování, tak je to vždy ku prospěchu - Shogun je od začátku do konce strhujícím dobrodružným příběhem, jakých bylo napsáno a natočeno poměrně málo.

Obsah: _-0-_

Trailer
Pilot-Major John Blackthorne / Anjin-san
Lord Yoshi Toranaga
Lady Toda Buntaro - Mariko
Father Dell'Aqua
Father Alvito
Vasco Rodrigues
Captain Ferriera
Info box
Stanice

NBC

Délka

144 minut

Žánr

Dobrodružný
Drama
Historický
Válečný
Minisérie

Země původu

USA

Roky vysílání

1980

První vysílání

15. září 1980

Ukončení seriálu

19. září 1980

Dabing

CZ: existuje – detaily na DabingForum.cz

Tagy

podle knihy, Japonsko, adaptace, šógun

Odkazy

IMDb.com
Wikipedia (anglická)

Související