plakát seriálu

Stíny nad jezerem

(Top of the Lake)

Názory uživatelů

Top Of The Lake

V Top of the Lake převažuje spíš ta dramatická linie než thrillerová, ale je to letošní druhý film, kde je po celou dobu tak perfektní znepokojivě temná atmosféra, kterou lze skutečně přirovnat jen k True Detective. Co mě osobně mimo jiné zcela odzbrojilo, byly nepopsatelně nádherné exteriéry, takže to byla vizuální pochoutka až do posledního záběru. S hlavní představitelkou Robin jsem se sice ztotožnila až ve třetím díle, ale mohu napsat, že její postavu zahrála Elizabeth Moss zcela věrohodně, s obrovským citem pro svou nelehkou situaci a to mohu říct čistým svědomím i o ostatním hereckém obsazení. I když se zdá, že celý seriál plyne v pomalém tempu, tak to vůbec neubírá na napětí, spíš naopak s přibývajícími díly jen graduje, protože zhruba od čtvrtého dílu jsem začala být čím dál zvědavější, kterým směrem se to bude asi ubírat a jestli se naplní moje tušení ohledně ostatních záležitostí, protože to, co se týká Tui, je poměrně jasné již z pilotního dílu. Je pravdou, že tam bylo pár míst, obzvlášť ke konci, které bych trochu prostříhala, ale jinak jsem byla v každém případě spokojená a věřte, že Top of the Lake stojí rozhodně za zkouknutí.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Top of the Lake

Ten kontrast mezi omračující krásou okolní přírody a vším tím neštěstím, špínou i zločinnými skutky lidského společenství v ní žijícího, které se největšího příkoří dopouštělo na těch, které mělo především chránit, totiž na dětech, mi připadal až neskutečně přízračný. A jen angličtina a občasná zmínka o Novém Zélandu mě upamatovávala, že se nenacházím někde ve Skandinávii, protože ať už se jednalo o velký výskyt blonďatých herců nebo i celkovou atmosféru, silně mi to připomínalo severské filmy. Top of the Lake sice není stoprocentní detektivka, někdy má navrch drama, jindy třeba i trocha romantiky, ale to neznamená, že by to bylo nudné, to ani na minutu a chvílemi je to dokonce i velmi napínavé. A celé je to pak herecky, dějově i vizuálně výborné, emotivní a neprvoplánové, což u mě znamená velkou spokojenost a jasných 100%.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Top of the Lake

Tohle je přesně ten typ seriálu, který má silný a zajímavý příběh, luxusní atmosféru, slušný scénář a obrovské množství postav, ve kterých se nevyznám. A právě proto je škoda, že zrovna u tohoto dílka jsem narazil. Podotýkám, že to nechci nijak kritizovat, působilo to na mě pozitivně, jenomže i když je to detektivka od BBC a má to úžasnou atmosféru a prostředí, je to přesně to, u čeho nevydržím nijak extra dlouho. Viděl jsem jen první dva díly a pak jsem to dobrovolně zabalil, neboť sledováním Top of the Lake bych se nejspíš jen trápil, bralo by mi to čas a stejně bych se v tom nevyznal. Navíc už od začátku mě to nedokázalo pořádně vtáhnout. Samotného mě mrzí, že mi tento seriál nesedl, je to škoda, ale holt to prostě není nic pro mě. Nevím, třeba to časem zkusím znova, ale asi to není nic co bych vyhledával a toužil to vidět. Nicméně potenciál a kvalitu z toho citím (a vidím), herci hrajou slušně, ale prostě to jde mimo mě. Třeba jindy... 65%, čistě z osobních pocitů, jinak by to asi bylo výš.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Top of the Lake

K seriálu mě přivedlo doporučení, že Top of the Lake je novodobé Twin Peaks. Novodobé ano, Twin Peaks rozhodně ne.

Po sedmi dílech se musím ptát: "O čem to celé bylo?" První díl ušel, po třech dílech jsem si říkala, že to už přeci nevzdám, abych na konci sedmého dílu zjistila, že to byla ztráta času.

Už od začátku jsem měla špatný pocit, že to nebude seriál prodchnutý mysteriózní atmosférou, o kterou se seriál snaží, seč mu síly stačí. Top of the Lake je případ toho, jak se z poměrně zajímavého případu zmizení dvanáctileté těhotné dívky stane něco naprosto nezáživného. Je to spíš série událostí, kdy jedna událost vede k další a další a tak nějak se to dostane až na úplný konec. Napříč všemi epizodami panuje jakýsi chaos. Tolik zbytečných dialogů, tolik nakousnutých a nedořešených témat alá diváku domysli si, jak to vlastně je, tolik zbytečných opakujících se záběrů. Je tady prostě spousta zbytečností jako třeba to společenství žen žijících v kontejnerech v čele s GJ, které skončí tak, že v seriálu nemají žádný význam. Všechny velké zvraty a odhalení působí silně vyumělkovaně a pro někoho, kdo má v tomhle žánru něco nakoukáno, bohužel i odhadnutelně. Necítím z toho seriálu žádné emoce, postavy se tam pořád motají kolem jezera a odříkávají naučený text a mně bylo ke konci úplně jedno, kdo je pachatelem a co přesně se stalo.

Až na konci jsem zjistila, že autorkou je Jane Campion, a to bude ten důvod, proč se mi to tak nelíbilo. Zase je tu ta její typická svobodomyslná hrdinka ovládaná muži a její typické rozdělení rolí – ženy jsou dobré, muži jsou špatní.

Asi nejvíc mi u Top of the lake chybí vtažení do děje, ten seriál mě prostě do děje nevtáhl. Je to příběh, který vám Jane Campion dovolí zhlédnout, ale ne prožít. Zatímco u těch seriálů, které to vtažení nepostrádají, hlavní hrdiny milujete nebo je nenávidíte, ale máte k nim nějaký vztah, tady mi byli úplně všichni naprosto ukradení.

Určitě je to řemeslně dobře odvedená práce s výrazně vyčuhující Holly Hunter, ale to jsou pro mě asi jediné klady. Asi nikdy nebudu s Jane Campion na stejné vlně. Chyba je tak asi na mojí straně, ale tenhle seriál mě nebavil. Celkově mi to přišlo jako jedno velké nic, sice hezky zabalené, ale pořád nic.

30 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí