plakát seriálu

Strážce pořádku

(Justified)

Názory uživatelů

Vysoká kvalita

seriálu stojí na lidovosti amerického venkova, kdy úžasný je používaný 'red neck' výraz. Shrnuto do prostého: sůl země, kdy pokud toto spojíte s ozvukem klasického westernu, protože hlavní protagonista JE ten classic cowboy, získáte lidsky fortelnou podívanou. Na poměry Ameriky je to skutečně velmi podařený seriál, tedy za předpokladu, že tolerujete, či přijímáte klasický US kult.

Jednoduše dřevně romantický maskul seriál, kde se místo pozdravu používá 'shoot you' a i díky používanému výrazivu v seriálu: žádné sraní. Vřele doporučeno maskul pohlaví od 20 do 40 let; jde o seriál u něhož nebudete chtít aby skončil. Enjoy ;)

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

cowboy,pistolník a zákon

Raylan přišel a hned to tam srovná do laťě,tohle chce divák vidět.Líbí se mi jak je svůj,kvér je vždy připravenej a k tomu jeho suchý humor je pastva pro oči.Prostředí Kentucky Vás vtáhne,výkony herců přesvědčí natolik ,že i k záporným postavám budete držet chvíli palce,jen proto ,aby tam aspoň ještě nějakou episodu pobyl.Rodinný vztah je geniální,pobaví a patří ke kostře příběhu stejně jako přátelství v dobách mládí.Seriál ukazuje nejen tvrdého maršala,ale taky jeho lidskost.
Nehledejte ´´béčko´´ s přehnanou akcí,seriál ukazuje kolikrát reálnost,která mnohdy jinde chybí.Deputy U.S. Marshal je zkrátka z masa a kostí.Pokud přemýšlíte nad tím jak Vás téma nevtáhne,tak v táhne.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Špička

Tohle je jeden ze seriálů, který si mě získal v prvních minutách a už nepustil.

US maršál Raylan Givens má skvělé charisma, ale není to žádnej superman, sice má skvělou mušku, ale to neznamená, že by nedělal chyby - jeho chování je tak lidské. Často si zákon vykládá po svém, což ho dostává do problémů nejen s jeho šéfem, ale díky tomu, že neváhá střílet, taky s Internal Affairs, které ho už má, jak pravil Art, v telefonu na rychlé volbě. Celá jeho postava vyzařuje úžasné charisma a celkově tenhle kovboj vypadá skoro vždycky děsně cool.

A ač by se mohlo zdát, že hlavním tahounem je tu tento maršál, tak to vůbec není. Osud většiny postav je tu provázán, navíc skáčou z jedné strany zákona na druhou. Takovou nejvýraznější postavou je tu Boyd Crowder - bez kterého by to už nebylo to Justified, které tak milujeme. Člověk si ani nedokáže představit, že měl být původně jen v pilotu, protože dodává tomuto seriálu něco naprosto kouzelného. Sledujeme dosti rapidní vývoj jeho postavy a všechny fáze jeho "evoluce" jsou prezentovány s neuvěřitelným šarmem talentovaného Waltona Gogginse, ať už mesiáš nebo zločinec, věříte mu obojí. Ať káže z bible nebo vraždí, prostě ho milujete. A vůbec zvláštní to vztah mají s Raylanem. V jednu chvíli spolupracují, aby si v následující mohli jít po krku. To dokazuje značnou proměnlivost postav. Fakt netušíte, co vyvedou.

Tyto dvě postavy považuji za hlavní tahouny celého seriálu, ale ve skutečnosti těch sympatických postav je tam víc. Ať už je to přidrzlý ex-voják Tim nebo vidláci z Buranova. Celý ten buranský nádech celého seriálu tomu dodává neodolatelné kouzlo a přidává to podstatné něco, co mě prostě nutí dát plné hodnocení.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Justified

Po přetechnizovaných a velkoměstských CSI krimi seriálech je Justified příjemným překvapením. Drsná krajina s obyčejnými lidmi, co se snaží uživit jak se dá. Žádní unudění multimilionáři v Porsche, nažehlení právníci, žádné rozbory DNA, snímání otisků přes skenery počítače. Jaká je v Justified krajina a lidé, takoví jsou i vyšetřovatelé. Drsní, s vlastním citem pro spravedlnost. Tak často jako v CSI berou do ruky pinzetu a navlékají gumové rukavice, tak často tu US marschalové používají pěst a zbraň.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Kopali jsme spolu uhlí.

Tak to byl konec! V té větě a v těch pohledech mezi Raylandem a Boydem bylo úplně všechno. Každý, kdo viděl tuto poslední scénu seriálu, si tam mohl najít to, co najít chtěl … vzdor, respekt, odvahu, nenávist, odpuštění, pochopení, neústupnost i naději. Snažím se nepoužívat „bylo to suprový, perfektní bla bla bla“ i v případech, kdy si to seriál zaslouží. Takže zůstanu u prostého, kdo viděl ví, o čem píšu, kdo neviděl a nebojí se určité temnoty a syrovosti života v Harlanu, tak šup šup neztrácejte čas a běžte si seriál pustit. Velký bonus seriálu vidím i ve skvělé hudbě, která často nenápadně a nevtíravě napovídá budoucí běh děje. Hodnotit, která série byla skvělá a která míň skvělá, nebudu, protože rozhoduje celek a ten je prostě hoden mého vysokého ocenění.

Nicméně to, o čem chci ještě něco napsat je postava Boyda. Je to přesně ten typ zlého klaďase (vnímáte tu slovní blbost?), kterému fandím(e) v naději, že vyhraje ta jeho správná část osobnosti. Fandím(e) mu navzdory nezákonným levárničkám a podrazům, které provádí, protože v pravý čas pomůže klaďasovi a vše je odpuštěno. Jenže postava Boyda je jedna z mála tohoto druhu, která se na tu „správnou“ cestu nevydá. Sérii od série se Boyd vzdaluje předpokládané a tak trochu možná i žádané nápravě. Najednou i já přestala věřit a hlavně fandit Boydovu pohledu a výřečnosti. Naprosto bezkompromisně jsem si přála, aby ho US Maršál Givens chytil, zavřel a zahodil klíč od cely.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

It was justified.

Justified vychází z detektivek, nicméně od těch vědeckých a přetechnizovaných z poslední doby se radikálně odlišuje. Hlavního hrdinu, US maršála stylizuje jako westernového hrdinu (oblečení, konflikty, souboje, přestřelky), seriál se pak odehrává převážně v zapadlých končinách. Protivníci mají punc venkovských křupanů. Většinu dějových linií jsou hlavní postavy osobně provázány mezi sebou a původně zločinec se často stane pomocníkem policisty a naopak. Právě posun ve vztazích a jejich osobní zangažovanost (otcovsko-synovské konflikty) se výrazně liší od ryze profesionálně laděných krimi.
Givens je svérázný maršál, který už leccos zažil a má cynický přístup k vymáhání zákona. Proto může v jedné chvíli přátelsky konverzovat s bývalým parťákem, aby ho vzápětí postřelil. Boyd je mistrem nevyzpytatelnosti, který umí jedinečným způsobem využít situace ve svůj prospěch. A nejen on ale i další postavy vynikají v pohybovaní se na pomezí zločinu, což se odehrává příjemně jednoduše - výhružka je opravdová a použití baseballových pálek či střelných zbraní tu vyznívá zatraceně drsně.
Celkově je to hodně ukecané a pomalé, ale právě proto je to originální. 1. série (5*), 2. série (5*). 3. série ztrácí na hlavních záporácích, kteří zejména v osobě Quarlese představují jiný typ než předchozí dvě sezóny. Přesto je je finále podobně hutné, ale zároveň mnohem trpčí. Vyústění zřejmě do budoucna počítá s návazností na další díly, kde bude zachována kontinualita vztahu hlavních protivníků - Raylana a Boyda. 3. série (5*).

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Jednoduše jízda od začátku do konce

Při sledování jsem si často říkala, že jak je možné, že v tom kraji ještě zůstali naživu nějací lidé a také to, že bych je tam asi oplotila a ponechala osudu - no ale to by se opravdu brzo vystříleli :-). Každopádně si nepamatuju, že bych někdy viděla seriál, kde by vedlejší postavy mizely takovou rychlostí a pokaždé když bych si na někoho vzpomněla, že už se dlouho neukázal, tak si vybavila, no jo..je mrtvý :D
Po takovém úvodu je asi zvláštní napsat, že u mne je Justified odteď v mém seznamu nejoblíbenějších seriálů, které si čas od času opakovaně pouštím, ale je to tak. Výborné postavy, dějové zvraty, akce...prostě seriálová jízda od začátku do konce, obzvlášť když to člověk sleduje jako maraton pár dní.
A dobrý moment, kdy jsem se opravdu zasmála a párkrát si tu scénu vrátila ? Jeden z těch fakt zlých, které už opravdu chcete vidět pod drnem, namíří pistolí na někoho, koho chcete vidět nadále naživu. Ten se brání a drží ho za tu ruku. Zlý by to asi vyhrál, ale pak je tam ještě týpek s nějakou mačetou a ten mu tu ruku se zbraní pěkně rychle a čistě usekne. A tak napadenému zůstane ruka v ruce ( no teď má teda 3 ruce :-) ), ale ten s tou zbývající 1 rukou se natahuje po své vlastní ruce, protože chce dosáhnout na zbraň, která v ní stále je. Nevím, kdo z těch dvou měl překvapenější obličej, divili se oba dva :-).

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Timothy Olyphant

Tento seriál stojí a padá na Timothy Olyphantovi (a dejme tomu ještě Waltonu Gogginsovi). Pokud "Téčko" milujete stejně jako já, pak si Justified nesmíte nechat ujít! Timothyho úšklebky jsou zde na denním pořádku ;)
Pro ostatní to bude dost možná je vylepšený Walker, Texas Ranger...

Po čtvrté sérii měním hodnocení z 80% na 90%. Seriál je sezónu od sezóny lepší a lepší a je to především díky perfektnímu a kupodivu v dnešní době velice originálnímu scénáři. Hodně se přibližuje božskému The Wire ;) Čtvrtou sérii jsem si nehorázně užíval!

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Because i didnt order whiskey with two assholes !

Raylan a jeho smysl pro pesimismus je mě děsně sympatickej - škoda že furt do něj někdo střílí a chce ho mít pod drnem.
Jeho exmanželka ho furt nechápe, všichni na něj serou a jediný s kým si Raylan rozumí je flaška burbonu.
Je to prostě frajer !

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Sledovanost

Premiérový díl tohoto seriálu měl na kabelových televizích v USA větší sledovanost než The Shield. Který si držel první místo od roku 2002.

Pro mě je tento seriál jako čokoláda, chytla jsem se hned v prvních minutách.

100 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Dvakrát střílej, jednou se ptej.

Sympatická kriminálka, která neoplývá velkou akcí ani strhujícím tempem. Sází spíš na charismatického hrdinu a jeho odhodlání, průpovídky, neortodoxní způsoby vyšetřování a ochotu zastřelit každého, kdo poruší zákon. Po několika samostatných případech se objeví jednotná dějová linka, která celý příběh zvedá o notný kus výš. První série 80 %. Druhá série nastartovala ještě lépe než první. Jak jednotlivé případy, tak ústřední linie jsou výborné. A stejně jako před rokem, i tato série ve své druhé polovině téměř bez odbočky sleduje ústřední linii a zvyšuje tak kvalitu. Druhá série 100 %. Třetí série: Vítejte zpátky ve vidlákově, kde je atmosféra dusivá k zalknutí a uzavřené dohody se respektují až za hrob. Záporáků se vyloupne hned několik, což zbytečně tříští děj, ale vynahradí to Raylan přesně takový, jak ho máme rádi - pravidelně s rukou na pažbě pistole a k tomu naštvaný. Doplněno o tradiční hlášky a návrat některých starých známých. 100 %.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

I never forget a hat

Ako mohol tento seriál unikať mojej pozornosti tak dlho? Chakraterizovať tento seriál jedným slovom je úplná malina - návykový. Úplne stačí prvá časť a je takmer nemožné sa odtrhnúť od obrazovky. Skvelý kasting. Skvelý scénar a predovšetkým herecké výkony. Už sa nemôžem dočkať ďalšej série.

100 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí