plakát seriálu

The Astronaut Wives Club

(The Astronaut Wives Club)

Názory uživatelů

The countdown begins

Retro seriály sa tešia obľube. AWC preto aj patril medzi tie očakávané seriály. Príbeh je zasadený do doby kedy dve veľké krajiny sveta bojujú o nadvládu (či už mocenskú alebo aj v iných oblastiach). A práve na tú inú oblasť, konkrétne „vesmírne preteky“ sa seriál zameriava.

Dej je zasadený predovšetkým do obdobia 60- tých rokov, kedy sa tento boj dvoch krajín odohrával. Dôležitá nebola bitka vo vesmíre ale aj v novinách. A ako inak reprezentovať partiu budúcich astronautov ako prostredníctvom ich manželiek. Kto by čakal, že sa seriál bude predovšetkým venovať práve budúcim vesmírnym priekopníkom by mohol byť asi aj trochu sklamaný. Seriál sa predovšetkým venuje ich manželkám (veď sa aj hovorí „za každým úspešným mužom hľadaj ženu). AWC poskytuje práve pohľad na udalosti 60- tých rokov z ich strany. Že ani oni to nemali síce najľahšie (aj keď sa môže zdať, že len sedeli doma a starali sa o rodinu). Je ale viac než jasné, že ani samotní astronauti neostanú so svojimi príbehmi niekde na pozadí. Aj oni tvoria súčasť deja a bez nich by to asi nebolo ono. Vďaka tomu, že seriál ťaží z udalostí, ktoré sa naozaj stali, sa človek aspoň čo to priučí a zistí ako to vlastne bolo s dôležitými míľnikmi tejto oblasti.
Z každého záberu dýcha atmosféra tej doby, čo krásne dokresľujú kostýmy, výprava či zakomponovanie samotných záberov z danej doby. Seriál od začiatku nahodil slušné tempo (ani pomalé, ani prirýchle). Roky sa striedali a udalosti ubiehali. Občas sa síce v časovom rozpätí dalo stratiť, ale to nevadí.

V prvej časti je nám predstavených veľké množstvo postáv (až to môže pôsobiť mätúco), ale to sa napraví. Herecké obsadenie je vybrané veľmi dobre a postavy tak pôsobia príjemne a sympaticky. Každá jedna z manželiek si vás získa. Ich príbeh, strasti či radosti budete prežívať s nimi.

AWC je príjemnou minisériou, ktorá určite neurazí. Tých 10 častí vám ubehne rýchlo, až vám bude ľúto, že už je koniec. Všetko sa krásne uzavrie. Vďaka krátkym obsahom sa človek dozvie ako ďalej pokračovali osudy postáv (nemusí to teda ísť rýchlo googliť).

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Astromanželky

Astronaut Wives Club byl jeden z seriálů, které jsem dlouho očekával a dlouho se na něj těšil. Retro příběh z doby, kdy člověk dobýval vesmír a Měsíc, který se však místo mužů soustředí hlavně na ženy po jejich boku.

Už od prvního dílu mě chytilo povedené zpracování doby. Přesně na to jsem čekal a jsem rád, že jsem se toho dočkal, protože tuhle dobu mám prostě rád. Pomohlo i velmi sympatické obsazení, všechny astromanželky jsem si bez problému oblíbil a jejich osud mě zajímal. Seriál skvěle zakomponoval skutečné události, i díky záběrům z dané doby. Takže člověk měl možnost se během toho i něco přiučit, třeba kdo byl první američan ve vesmíru nebo co se stalo Apollu 1. Pokud bych měl přeci jen něco vytknout, tak je to fakt, že manželky vypadají v prvním i posledním díle stejně a to i přesto, že epizody dělí řada let (zhruba 1958-1970).

Jinak se to opravdu povedlo a je až škoda, že to od začátku bylo plánováno jako uzavřená série. Bavilo mě to a sledoval bych dál, jenže už není co... Samotné finále se zdařilo a dovětky na konci vše krásně uzavřely. I přesto pro mě však nejlepší a hlavně nejemotivnější epizodou zůstane ta osmá. Kdo viděl, jistě pochopí.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Astromanželkou na plný úvazek

60. léta v USA. Válka ve Vietnamu, Karibská krize, atentát na JFK a vedle toho všeho závod se SSSR o prvenství ve vesmíru. O programu Apollo bylo napsáno mnoho, příběh Apolla 11 a 13 byl nesčetněkrát převeden do knižní i televizní a filmové podoby. Ale známému Apollu předcházely dva jiné vesmírné projekty, Mercury a Gemini, na něž se Astronaut Wives Club soustředí především. Ano, je to seriál mapující úplně první krůčky Američanů ve vesmíru, v němž se do vesmíru samotného paradoxně vůbec nepodíváme. Jak už název napovídá, pozornost se soustředí především na ty, kdo starty raket sledovaly u televizních obrazovek a přemýšlely o mužích na jejich palubě nejenom jako o amerických hrdinech, ale především jako o těch, kdo se pro šestnáct minut v kosmu už nikdy nemusí vrátit domů. Manželky astronautů. Co tedy může být na příběhu někoho, kdo nikdy neviděl vesmírnou raketu zevnitř, zajímavého?

Život profesionální astromanželky je popravdě pěkná dřina. První sedmička amerických astronautů měla reprezentovat odvahu, odhodlání čelit nebezpečí, výzvám a všechny hodnoty, kterých si tehdejší společnost cenila. A k americkému snu šedesátých let patří i upravená žena, děti a žádné rodinné skandály. V první epizodě desetidílné série se tak setkáváme se sedmi ženami, které zdánlivě spojuje pouze to, že přistoupily na tlak veřejnosti, aby se staly dokonalými manželkami pro americké hrdiny. Žádná tajemství, žádné problémy, jen úsměvy a pěkné šaty v pastelových barvách. A jak už to tak bývá, modelové životy před kamerami jsou za zavřenými dveřmi hezkých domků na předměstí mnohem méně dokonalé. Každá z nich má nějaké tajemství, slabinu, která by neměla být odhalena. Dávný rozvod, oddělené ložnice, nevěru, nebo něco v dnešní době zcela akceptovatelného, jako je koktavost či nevíra v Boha. Pouto, které mezi sebou mají, je zpočátku vynucené okolnostmi, ale postupem času se vzájemná rivalita mění v přátelství na celý život. Mezi sebou nemusejí být vzorem, ale mohou být ženami, které brečí, pijí alkohol a kouří, když jejich muži míří za splněním svých snů, zatímco ony jen bezmocně přihlížejí.

Jak už jsem naznačila, Astronaut Wives Club není příběhem o raketách a o mužích, kteří je pilotovali. Je to příběh o tom, jak se z obyčejné ženy stát manželkou amerického vzoru. Někým, kdo popíjí čaj s Jackie Kennedy, objevuje se na obálce magazínu Life a stává se módní ikonou. A ruku v ruce s tímto se nese celé vyprávění. Pozornost se soustředí na postavení ženy v dobové společnosti, na rozhodnutí, zda i nadále plnit žádanou funkci, nebo kráčet za vlastními sny, či zda ukončit manželství, které nefunguje, nebo pokračovat v jeho předstírání. V tomto kontextu se z retro dramatu v mnohých chvílích stává soap opera o tom, kdo koho podvádí a jak těžké je nepraštit svého manžela, když ho nachytáte u bazénu se zástupem mladých dívek v bikinách. Ale není to nutně na škodu. Dramatických chvil seriál nabízí dostatek (bezproblémový let do kosmu byl spíše vzácností), zbytek je takřka obyčejným příběhem žen, které se nejenom odvážně usmívaly do kamer, když jejich manželé čelili nebezpečí i smrti, ale za zavřenými dveřmi svých domovů řešily běžné životní problémy. Není zde místo pouze pro drama, těžká rozhodnutí a slzy, ale i pro romantiku, humor a obyčejné příběhy neobyčejných životů.

Celý seriál se nese v duchu příjemného retro vzhledu a dobře zakomponovaných autentických dobových scén. Hereckému obsazení není mnoho co vytknout, zejména strohá Louise a emancipovaná Rene pro mě byly největším diváckým lákadlem. Jediný problém tak spočívá v poněkud nejasné dataci jednotlivých epizod. Celá série se odehrává během deseti let, ale bez explicitního označování skoků v čase se občas ztěžka orientuje, kde přesně se na časové ose příběh právě nachází. V jednom okamžiku zde máme malého kluka, který se chce stát astronautem, v tom druhém mladého muže, který odchází do války. Jediným určujícím faktorem jsou tedy implementované dějinné události (program vesmírných letů, politická situace), což ovšem pro někoho, kdo není seznámen s vývojem kosmonautiky v USA, může působit chaoticky. Kdyby stanice ABC přidala malé logo s datací, seriál by přestal působit dojmem, že v USA se rakety stavějí na počkání a do kosmu se létá každý druhý víkend.

Příběh samotný je uzavřený; poslední epizodu zakončuje epilog, v jehož závěrečném konstatování se mimo jiné dozvíme počet manželství, která neskončila rozvodem. A ano, jak už jsem řekla, být astromanželkou byla nepochybně dřina.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Astronaut wives

Tento seriál jsem začala sledovat po přečtený recenzí,, že je podobný Zoufalým manželkám, který mám velice ráda, ano ze začátku tam nějaká podobnost byla, každá manželka měla nějaké to tajmenství, naštětsí jsme nemuseli čekat moc dlouho aby jsme se ho dozvěděli. Seriál mapuje život manželek a jejich manželů astronoutů jak žili, prožívali lety do vesmíru. Seriál nemá hluchá místa člověk se nenaděje a 40 minut uplyne jak voda. Pro mě zajímavý, pohodový i romantický seriál podle skutečných událostí, kde se dozvíme jak lety probíhaly, nechybí ani emoce (i ta slza ukápla). Za mě jsem ráda, že se našla rolička i pro Wilson "Wade" Bethel.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Behind every great man, there is even a greater woman.

Yes, please! Tak toto se opravdu povedlo.
Seriál svýma pastelovýma barvičkama dokonale zapadá do letního programu, plánovaná uzavřená minisérie zaručuje, že v příběhu nenajdete hluchá místa a všech 10dílů si vychutnáte plnými doušky -od první minuty do té poslední- a co se týče obsazení... to je naprosto dokonalé.
Retro dobu v seriálech většinou nevyhledávám, ale tady mě vyloženě baví. Zobrazení 60.let je nenucené a působí přirozeně. Příběh je neokoukaný a zajímavý, částečně možná právě proto, že se zaměřuje na skutečné události, které ve velkém ovlivnily nejen Ameriku, ale i celý svět.
Seriál vám dává šanci nahlédnout do zákulisí astrosvěta z pohledu žen. Sledujete skupinku astromanželek, které stojí za úspěchy i pády svých mužů. Zamilujete si je. Smějete se s nimi. Brečíte s nimi. Na konci si řeknete, že to byla jízda, necháte vesmír vesmírem a se šťastným pocitem si půjdete dál žít svůj život.
Přesně jako ony...

"That's why they call them ass-tronauts." -Marge

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Skvělá podívaná

Nejen že téma "space race" je retrospektivně extrémně zajímavé, ale pohled ze strany manželek, jejichž hlavním úkolem bylo své manžely podporovat a reprezentovat je prostě skvělý.

Každá žena je něčím specifická, v závěru se člověk dokáže vžít do každého charakteru alespoň trochu. Díly utíkají raz dva, nechybí humor i pořádné drama.

Za mě perfektní podívaná :)

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí