plakát seriálu

The Hour

(The Hour)

Názory uživatelů

Breaking more than just the news

Tak ako aj v iných názor na seriály z britskej tvorby, tak aj pri tomto mám pocit, že sa budem opakovať. Britom stačí málo na to aby vytvorili kvalitný seriál. A tak tomu bolo aj v prípade The Hour.

Hodina nie je len o obyčajných novinách. Ale o takých novinách, ktoré si nebude môcť nechať ujsť. Námet jednoduchý ale aj tak zložitý. Nič nie je ľahké a k vytúženému cieľu vedie tŕnistá cesta. O to je príbeh The Hour. Novín, ktoré chcú divákovi priblížiť udalosti tak ako stali, nechcú nič zamlčať či skresliť. A práve pri tom narážajú na väčší odpor či už od vedenia televízie, či istých politikov. Každá zo sérií má vlastnú zápletku, okolo ktorej sa točí príbeh a odvíjajú sa jednotlivé udalosti či zvraty. V seriály sa okrem hlavnej zápletky objavuje aj viacero menších, ktoré sa navzájom prelínajú v určitom bode (či už ide o detektívnu zápletku, domácu/zahraničnú politiku, korupciu, špionáž, problémy postáv). Seriál má zvláštny spôsob rozprávania. Môže sa zdať, že je príliš pomalý či rozťahaný ale opak je pravdou. Akcia tam je, len je dávkovaná pomaly a postupne Všetky tie menšie zápletky dokopy tvoria jednu veľkú, ktorá je postupne zostavovaná a odhaľovaná. Nič čo sa v seriály odohrá nie je zbytočné aj keď by sa to tak na prvý pohľad mohlo zdať.

Ďalšou skvelou časťou The Hour sú postavy. Síce ani jedna z nich nestojí v úzadí a každá dostáva rovnaký priestor, najväčším ťahúňom je určite Ben Whishaw a jeho Freddie. Nič nedokáže nechať na pokoji a snaží sa odhaliť príbeh, zápletku za každú cenu, aj keby ho to malo stáť vlastný život. Je tým typom postavy, ktorú bude mať spočiatku za neznesiteľnú a otravnú, ale práve to jeho odhodlanie ísť za príbehom si vás získa. Vzťah medzi Freddiem a Bel je uveriteľný, viditeľný. Je vidieť to ich priateľstvo, vzájomne doberanie sa ale aj niečo viacej.

Koniec The Hour je horkosladko bolestivý. Uzavretý ale aj otvorený (je len na vás ako si ho vysvetlíte). The Hour je tou dobovou drámou so všetkým čo k nej patrí. So skvelo vystihnutými postavami, premyslenými zápletkami, atmosférou danej doby.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Ta Hodina, kterou si nemůžete nechat ujít...

...řekl Freddie, když byl v pohovoru tázán, jaká by podle něj měla Hodina, nově připravovaný zpravodajský pořad, být.

Jde o retro seriál ze zpravodajského prostředí v 50. letech. Typově patří mezi seriály, které tvoří dohromady ucelený příběh, v němž postupně vycházejí najevo různé okolnosti doplňující skládačku, takže je o všem jasno až v posledním díle a v poslední minutě (doslova). Celý seriál je prosycen napětím, které chytne a do posledního dílu nepustí.

Dějově se zde prolíná několik rovin, které se v určitých chvílích proplétají a splývají. Za první bych označila detektivní zápletku, která se týká Británie. Další rovinou je zahraniční politika a události, kterým se tým okolo Hodiny věnuje v pořadu a způsob, jakým se vypořádávají s různými technickými problémy. A neposlední rovinou jsou pak různé problémy samotných postav.

Pokud se někdo bojí, že bude zpravodajská rovina nudná, nezáživná nebo že se bude chtít BBC zobrazit nějak líbivě, tak se bát nemusí.:)

Druhá série může na první pohled působit trochu rozvláčně a nezáživně, ale zdání klame. (A dech beroucí závěr nechť je toho důkazem.) S mírným údivem můžeme pozorovat vývoj postav během několikaměsíční doby, která mezi ději obou sérií uběhla. Tak třeba Hector se s konečnou platností zbaví své nejistoty a namísto toho si užívá své mediální slávy a můžeme u něj pozorovat typicky hvězdné manýry. Freddiemu se pro změnu povede poněkud dospět, což lze mimo jiné usuzovat z toho, že už ho ani jednou neuvidíme skákat na posteli.:) A Bel se také cítí mnohem jistěji ve své roli produkční. O ostatních členech týmu, ale i dalších postavách ani nemluvě.

První série se tak trochu točí okolo špiónů, ve druhé je zápletka více kriminální. Obě dohromady se pak tu více a tu méně týkají studené války, která byla toho času v plném proudu. Jednou z mnoha silných stránek tohoto seriálu je výborně zobrazená atmosféra 50. let podpořená moc pěknou výpravou. A pro nás z bývalého východního bloku to může být i zajímavá protiváha k českým (retro) seriálům z padesátých let a podnět k zamyšlení nad tím, jakým způsobem tohle období vnímal i někdo jiný.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Luxusné špionážne retro

Hlavný hrdina bol pre mňa spočiatku /doslova od PRVEJ chvíle ako sa objavil v zábere;)/ desne vytáčajúci element, ale krásne naivné 50-te roky, dokonalý vizuál a suverénne herecké výkony všetkých zúčastnených ma udržali pri sledovaní a postupne som si aj na Freddieho zvykla. Ku koncu prvej série sa rozvláčne tempo zdramatizovalo do tej miery, že som snáď miestami ani nedýchala. Stále to však pre mňa bola "iba" 4-hviezdičková záležitosť. Ale potom prišla druhá séria, ktorá je paradoxne väčšinou označovaná ako menej kvalitná, zábavná, dramatická... a ja som absolútne podľahla. Konečne som sa naladila na správnu frekvenciu, zvykla si na všetky postavičky a ich muchy, resp. mnohé charaktery sa posunuli zaujímavým smerom /Marnie, Freddie, Angus/ a v neposlednej rade chválim skvelú postavu Randalla, jeho som si užívala v druhej sérii snáď najviac. Neostáva mi iné, len dúfať, že sa BBC predsalen rozhodne pokračovať v tejto televíznej dokonalosti.
"Korporace usedly na trůn a bude následovat období korupce na nejvyšších místech a finanční mogulové v zemi budou usilovat o prodloužení své vlády apelováním na předsudky lidu, dokud se veškeré bohatství nesoustředí v rukách úzké skupiny a republika nebude zničena. Abe Lincoln. Řekl to Abe Lincoln."

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

I'm not here to hurt you. I'm from the BBC.

Jeden z nejkvalitnějších seriálů, jaké jsem kdy měla čest zhlédnout. Příběh se rozjíždí pomalu, v duchu každodenního (skoro až nudného) života běžných lidí. O to intenzivněji pak ale dokáže divák tyto postavy vnímat, sžít se s nimi a zamilovat si každého jednotlivého člena novinářského týmu, a to bez výjimky. Příběh se odehrává v originálním neokoukaném prostředí a zabývá se neotřelými problémy, které eskalují v dech beroucí finále obou řad. Víc se tu mluví než jedná, akce je servírovaná v malých dávkách, ale o to úderněji a realističtěji seriál působí. Je to prvotřídní exkurze do let, která jsou dnešním generacím (mě nevyjímaje) mnohdy vzdálenější než obě světové války. Nejen proto si The Hour zaslouží mnohem víc pozornosti a uznání. Velká škoda, že nadále nepokračuje.

PS. Ač jsem něco podobného viděla asi tisíckrát, ze scény ve finále druhé série mě ještě teď mrazí v zádech... v kontextu dění celého seriálu tato scéna dostala úplně jiný rozměr, takový, že máte co dělat, abyste neodvraceli oči od obrazovky. Tak se to má točit!

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

The Hour

Wow ... Tak tohle jsem vážně nečekala ... Tohle jako jediné jsem opravdu nečekala! Už od půlky první řady mi bylo jasné, že se The Hour ke 100% asi nedohrabe ... Ale finále druhé řady mě dokázalo úplný opak! ... Zpět ale k první řadě ... Na The Hour jsem se začala dívat jen díky Andrew Scottovi, a možná taky trošku kvůli Dominicu Westovi ... První díl mě maximálně nadchnul, jenže moje nadšení postupně lehce opadávalo ... Scénář i herecké výkony byly naprosto vynikající, obzvlášť bych ráda vypíchla výkon Dominica, který byl tak úžasný, že mě přinutil mít jeho postavu ne zrovna v lásce i přes to, že jej hodně obdivuju. A pak samozřejmě výkon Andrewa, který byl prostě vynikající. Možná je to právě kvůli němu a jeho postavě Adama Le Raye, že se mi ke konci seriál nelíbil úplně tak, jak bych chtěla ... Vadilo mi, jak nádherně rozehráli jeho příběh a pak jej utli tak rychle, jak ho uvedli ... Opravdu mě hodně mrzelo, že se Adam Le Ray v seriálu objevil jen velmi okrajově ... A další, docela větší nevýhodou tohoto seriálu byla jeho předvídatelnost. Nejsem člověk typu, který tvrdí, že všechno 100% věděl už od začátku, ale bohužel tomu tak v The Hour bylo. Nevím, jestli to byl úmysl, ale každopádně mi docela vadilo, že se neobjevila žádná bomba, která by mě naprosto uzemnila. Na druhou řadu jsem se potom už dívala s vědomím, že mě konec neohromí ... A ze začátku to tak i bylo ... Zase velmi předvídatelný scénář, navíc s docela míň poutavým příběhem ... K závěru se ale přece jen napětí trošku zvýšilo a i když bylo nad slunce jasné, jak příběh Fredericka dopadne, emoce byly k mému překvapení tak silné, že jsem přece jen změnila názor a seriál ohodnotila 90%. A když jsem na konci první a na začátku druhé řady tvrdila, že by úplně stačila jen jedna řada, nemohla jsem být ve větším omylu ... Teď mě opravdu mrzí, že tu třetí řadu nenatočili ...

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Tak jako Ben je tu nejlepší, to je bez debat

Velmi nedokonalý seriál, ke kterému jsem si přeci jen našla cestu. V prvé řadě, Romola je vážně jedna z nejhorších hereček hrající zajímavé postavy. Nevěřím jí nic, stále vidím jen urputně se snažící Romolu. Její nedostatek talentu je ještě viditelnější, když je jejím hereckým partnerem někdo tak výjimečně dobrý jako Ben Whishaw – největší klad a nejzajímavější prvek seriálu je právě jeho postava Freddie. Vztah Moneypenny a Freddieho mi přišel mnohem uvěřitelnější a zajímavější než vztah Bel a Hectora, který byl vágní a nucený a zcela bez jiskry. Ovšem rozuzlení první řady bylo víc než uspokojivé. Druhá série dokázala postavy vykreslit v novém, zajímavějším světle (především Marney). Nakonec velmi nečekaný, strhující závěr a dechberoucí výkon Bena Whishawa.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé