plakát seriálu

Vyprávěj

(Vyprávěj)

Zajímavosti ze seriálu
První klapka padla 10. 2. 2008.
Komparzní role si vyzkoušelo i několik výherců soutěže týdeníku TV Magazín. Jediný, kdo měl nějaké zkušenosti s natáčením, byl herec kladenského divadla Jiří Matějka, který díky tomu dostal part s textem.
Mezi třetí a čtvrtou sérii tvůrci vsunuli 9 bonusových epizod, ve kterých se mohou diváci více dozvědět o vedlejších postavách.
Prvních 26 dílů seriálu vysílala Česká televize od 31. srpna 2009 do 22. února 2010 a všechny se sledovaností umístily v týdenním TOP5 ČT.
Trochu statistiky během tří sérií: natočilo se 526 hodin materiálu, vystřídalo se 546 herců, natáčení se účastnilo přes 3 000 komparzistů, ušilo se 12 000 kostýmů, ve štábu se prostřídalo 300 lidí. Padlo 26 520 klapek, natáčelo se na 160 různých místech nejev v České republice a ve štábu se narodilo celkem 23 dětí.
Pro díl, ve kterém přijíždějí do Prahy ruské tanky, byly původně tanky opravdu propůjčeny a několik scén s nimi bylo skutečně natočeno. Kvůli změně režiséra však záběry nebyly použitelné a nakonec z nich byla sestříhána pouze kratší verze proložená hudbou.
Režisér Biser Arichtev se ujal natáčení až po několika epizodách. Způsob pojetí seriálu původního režiséra se produkci ani trochu nezamlouval, proto se ho po nějaké době rozhodli vyměnit. Většina jeho záběrů byla nakonec přetočena.
Natáčení seriálu začalo v srpnu 2008 dvoudenní zkušební předtáčkou. Od září se začalo točit naplno. Prvních 26 dílů se točilo do října 2009, ještě v době, kdy se začaly vysílat první části.
V prvních 26 dílech je přibližně 225 rolí a kolem 4000 komparzistů.
Finančně nejnákladnější v prvních 26 dílech byly scény s vlaky na nádraží v Plzni nebo natáčení prvního máje v centru Prahy, ruské tanky na Vinohradech a scény představující vojenské cvičení "Vrchovina".
Scény na nadrážích se natáčely na nádražích v Praze, Plzni a Pardubicích. Natáčení probíhalo také v pražských Řeporyjích v hospodě "U Trunečků". Svatba Honzy (Marián Miks) a Lucky (Eliška Křenková) v posledním díle se natáčela na zámku Dobříš, kde se již filmovala například pohádka Princezna ze mlejna 2 (1999). Vila rodičů France (Ondřej Veselý) stojí v Dejvicích. Jedná se o č. p. 1654 v zatáčce mezi ulicemi Vejvarská a Glinkova. Filmovalo se také např. v pražských Vršovicích, na zámečku v Libni, v chalupářské oblasti na Mělnicku v Jestřebicích, v bývalém vojenském prostoru u Litoměřic, na horské chatě v Jizerských horách, v železničním depu v Praze. Ne vždy ale místo natáčení odpovídá místu v seriálu, například nádraží v Plzni představuje Pardubice a také Prahu
2/2
12