plakát seriálu

Vyprávěj

(Vyprávěj)

Názory uživatelů

Stalo se v zemi televizní...

Česká televize vstoupila do neznámých a neprobádaných vod retro seriálem, který se snaží lidem připomenout dobu dávno minulou, na kterou se někteří snaží zapomenout, jiní na ni vzpomínají kvůli svému mládí, jiní si ji pořád připomínají.

A nezačala vůbec špatně. Koncept jedné rodiny, která si prochází všemi strastmi dospívání, společného života a vůbec všemi peripetiemi a událostmi tehdejší doby, funguje. Seriál si našel mnoho příznivců, ale i mnoho odpůrců (zvláště z řad lidí lpících na historických drobnostech).

Oproti ostatním historizujícím seriálům ale využívá i dobové záběry z Týdeníků, což samo o sobě je určitě krok správným směrem. Seriál díky tomu nezůstává jen v rovině dramatické, ale jde vidět, že se události hýbou spolu s dějinami.

Co je ale bohužel škoda, že s nástupem třetí řady se seriál výrazně změnil. Některé postavy zmizely, jiné zase přibyly (a ne u všech to byla šťastná volba, mně osobně vadí především herci z Comebacku - Matonoha a Doležalová - dnes se "nacpou" téměř všude, a přitom je jejich herecký projev vesměs stejný - zvlášť u Doležalové je prachbídný).

Jenže seriál měl na konci druhé řady jednu obrovskou šanci - využít postavy Tondy Sovy a zavést děj do undergroundové komunity, k tématu, o kterém nikdo, ale opravdu nikdo u nás ještě nic nenatočil. Místo toho se seriál obrátil konzervativnějším směrem a opět začal uspokojovat diváky dobovými záležitostmi. Názvy epizod jako Chmelová brigáda, Taneční, Akce Zet, Dovolená, Tábor mluví za vše.

Seriálu Vyprávěj je prý plánováno celkem 108 epizod, ale v současné době, kdy je právě v půlce, lze jen těžko odhadovat, kam se směr příběhu vyvine. První dvě řady byly skvělé, třetí řada je vyloženě z musu, tudíž odpadní, dá se na ní vidět, jak těžkopádně dýchá a je téměř před infarktem, a já se bojím, že se z celého seriálu stane něco na způsob Teorie velkého třesku (srovnání, za které bych zasloužil pověsit, já vím), kde je také vidět, že docházejí nápady, a proto se scénáristé snaží linky postav co nejvíce "vykřížit".

Prozatím 60 %, ale doufám, že do budoucna bude mít tento seriál na víc.

edit: po shlédnutí jednadvaceti epizod třetí řady nastal v seriálu další propad - seriál se snaží být spíše dokumentem doby a v návaznosti na to pohledem do rodiny, která zažívá vše, ale úplně vše, co jí může doba nabídnout - umělé oplodnění hned, jak je tato metoda objevena, Hvězdné války v Maďarsku, atd. Bojím se, že kdyby byl tento seriál vysílán před třiceti lety, cenzoři by s ním neměli problém, protože by ukazoval vše tak, jak chtějí - úžasné, dostupné, jednoduché, pro všechny, bez problémů. Skoro jako by strana ani neexistovala a byla doopravdy jen tou politickou entitou, jak se od začátku prezentovala.

Zatím snižuji o 10 %, a je to veliká škoda. Na celém seriálu je vidět, že brilantnost uniká a zbyde jen holá kostra politických a společenských událostí dějepisných učebnic, na který je naroubován nemastný, neslaný, nudný, telenovelizační příběh. A úroveň dál klesá a jak je vidno, nikdo s tím nechce nic dělat.

edit2: Čtrvtá řada slibovala být novým impulzem pro celý seriál, ale už preskripce přenášející děj do doby Sametové revoluce a devadesátých let dávala tušit, že se scénáristé budou horko těžko potýkat s příběhem a budou se spíše zaměřovat na události doby. Tak se i stalo a bohužel v kombinaci s nevyzrálostí a přehnanou snahou režiséra to dopadlo tak, že seriál se opravdu stal jen dobovým dokumentem. Charaktery už jen dohrávají, nesnaží se vůbec o nějaké vnitřní pocity, protože scénář jim to ani neumožňuje. Prostě odmeldují své dialogy a doufají, že někdo jiný z jejich výkonu udělá dobrý seriál. Ale neudělá, protože kameraman je až trapný a práci vskutku ne fláká, on ji přímo nenávidí. Vcelku potom například ze scény demonstrace vychází kamarádské setkání prošpikované brutálními dobovými záběry, které se nedotknou ani vaší mysli, natož vašeho srdce... na tuto scénu se čekalo celý seriál, celé dlouhé tři roky a výsledek? Atmosféra žádná, vypadá to spíš jako sjezd kamarádů u piva, chybí celkové záběry, chybí zpívání písní, chybí celková nálada, která v demonstraci panovala... sakra, vždyť existuje tolik dobových materiálů, a přeci z toho, co jsem viděl, to vypadá spíš na to, že režisér vyplodil něco, o čem si myslí, že to vypadá jako ta demonstrace. Prokládání dobovými záběry pak vypadá více než rušivě. Lepší by bylo, kdyby to proložil třeba dobovými zprávami, kdyby natočil zděšené rodiny, kdyby opravdu natočil bitku policistů s demonstranty (po zhlédnutí demonstrace v Hořícím keři musí být každému jasné, co mám na mysli)... ne tohle. Tohle není ani zdaleka tak důstojné, jako tehdejší události.

50 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
53 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 15 lidí

Pokazili to :(

Mohl to být opravdu pěkný retro seriál. První sérii chválím, ta se jim ještě povedla. Kostýmy, prostředí, herci, vše celkem vyšlo. Ale to pokračování, to se jim tedy vůbec nepodařilo. Nevím kde vzali toho scénáristu, ale asi si ho vypůjčili z Ulice nebo z VKV. V první sérii se děly ještě normální věci. Normální vztahy mezi lidmi, prostě jak to chodí ve skutečném životě. Ale proč proboha za každou cenu nakonec všichni musí spát se všemi, proč se za každou cenu musejí všichni rozcházet a zase dávat dohromady? Opravdu to mohl být hezký retroseriál, kdyby z toho neudělali retrotelenovelu. Opravdu ne:(

60 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
70 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Povedené...

Jeden z nejpovedenějších seriálů co Česká televize udělala. Pro mladé lidi je to něco opravdu poučného, třeba pro mě, člověk si opravdu nedovede dost dobře představit, jak to tenkrát bylo a myslím že podle ohlasu starších lidí z mého okolí, to opravdu vystihli. Líbí se mi jak to mají promyšlené, kostýmy, chování, auta, bydlení, no prostě všechno se jim opravdu povedlo a mohli bysme věřit, že je to skutečnost. Jen občas se mi moc nezdály postavy dětí, které rostly. Třeba Lucinka, byla hrozně dlouhou dobu malá holčička, skoro jako Magda. Vím že je to asi obtížné, ale myslím že nějak by se to přesněji udělat dalo. Moc chválím a těším se na další pokračování

100 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Nadprůměrný český seriál

Seriál Vyprávěj je dle mého názoru nadprůměrný český seriál. Myslím, že vykreslení doby zde (i pro mladší diváky) ukazuje, jak to "tenkrát" chodilo. Samozřejmě každý může mít na danou dobu jiný názor.
První dvě série byly super, nejhorší byla poslední série, kde mi přišlo, že tvůrci již neví, co do seriálu dávat a tzv. "melou z posledního".
Ale i přesto mi seriál přijde na české luhy a háje kvalitní a jsem ráda, že jsem měla možnost ho zhlédnout.

70 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Vyprávěj

Moc se mi líbí myšlenka a koncept seriálu. Zapracování starých nahrávek do nových. Seriál se mi líbí, ale kazí mi to ty všemožné milostné pletky a každý s každým ala Ulice. Naštěstí se tohle neodehrává v celém seriálu, ale jen v části. Občas je složité zvyknout si na přeobsazení, ale chápu, že jinak to nešlo.
Krásný nápad, krásné kostýmy, dobré herecké výkony. Doporučuji.

80 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

A je odvyprávěno..

Zvláštní jaký vývoj tenhle seriál prodělal, v průběhu dílů prvních dvou sérií bych neváhal seriál doporučit a to beze strachu. Když na to teď koukám jako na celek, tak jsem si jistý jen tím, že už to udělat nemůžu. Zůstala totiž hořká pachuť, hlavně ze závěrečné série. Ze začátku mě to bavilo a bez problému jsem přijal, že postavy o mnoho starší hrajou vysokoškoláky a podobné záležitosti. Jak jsem s postupem času zjistil, mnohem víc mi vadí, když ti samý herci pak mají hrát o dost starší postavy. (Takovej Vojtek vypadá naprosto stejně po celou dobu.) Bohužel jako má každý seriál své vrcholy a pády, tak i Vyprávěj je na tom stejně. Některé postavy se občas chovají opravdu prazvláštně, hlavně s přibývajícími epizodami a podle mě nelze žádnou z nich mít pořád rád. Kromě první série přichází má nejoblíbenější část na přelomu třetí a čtvrté série. A důvod je prostý, oblíbil jsem si totiž dvojici Honzy a Lucky v podání Braňo Holíčka a Elišky Křenkové. Bohužel začátek páté série přinesl výměnu mých oblíbených postav a stal se pro mě v podstatě nekoukatelným. Najednou vyplavali na povrch věci, které jsem do té doby přehlížel a vadili mi. Obzvlášť Hádek se mi do role Honzy ani trochu nehodil, s jeho vizáží bych mu dal z fleku místo v německém pornofilmu z předrevolučních dob. A tak se mi postupem času z příjemného retro seriálu stala záležitost, kterou jsem dokoukával jen ze setrvačnosti, přesto jí však vlastně mám rád a hodnocení které jí dávám je hlavně za ty kladné části, kdy mě bavila a já si chtěl pustit další a další díl.

70 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Kostýmy.

Vyprávěj není v podstatě špatný seriál, herci jako Veronika Freimanová, Svatopluk Skopal nebo paní Nina Divíšková hrají skvěle a některé díly také mají dobrou dějovou linii. Ovšem seriál poměrně pokulhává co se týče dobových reálií a především kostýmů a také dobových účesů, já osobně myslím že když jde o retro seriál z určitého období naší nedávné historie, měli by dobově působit i kostýmy, účesy a reálie (tyto aspekty totiž, dle mého názoru dělají dobový kolorit), což se o seriálu Vyprávěj až na výjimky říci nedá. Samozřejmě netvrdím, že je všechno špatně, ale z toho hlediska je tam mnoho nepřesností. Například v první sérii odehrávající se od roku 1964 do roku 1973 vypadá mnoho nejen herců, ale i komparzu spíše jako z dnešní doby, například oděvy Evy v prvních dílech jsou na hony vzdálené oblečení dívek v polovině 60. let (stačí se podívat na dobové filmy jako Starci na chmelu nebo Lásky jedné plavovlásky a je to jasné na první pohled) to stejné se dá vytknout kostýmům a účesům Věry (Veronika Žilková) ta vypadá víceméně jako ze současnosti. Špatné jsou v první a části druhé série i uniformy zdravotních sester v 60. letech a až do poloviny 70. let nosily zdravotní sestry modré šaty s bílým připínacím límcem (sestry tím tehdy byly typické), zástěru a čepec, v seriálu v první a druhé sérii mají sestry uniformy novější nosící se postupně až od roku 1975 -76 a to celé modré šaty, zástěru a čepec. Poměrně nezdařené jsou například i oděvy mladých zvláště dívek v druhé polovině 80. let (vypadají víceméně jako dnešní mladé dívky), většinou mají rovné vlasy, v seriálu není téměř vůbec vidět trvalá, mají na sobě upnuté věci (přitom tehdy se hodně nosily velké svetry a trička, ramenní vycpávky a naopak úzké mrkváče ). Naopak musím pochválit oděvy paní Divíškové, takto v té době opravdu babičky chodily oblékané, již velmi dlouho se o historii odívání zajímám. Myslím, že někdy to tam kostymérů hodně ujede. Celkově seriál hodnotím jako poměrně dobrý, ovšem reálie a kostýmy poměrně slabé..

60 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Revoluce neměla proběhnout

Za mě opět rychle a stručně. Do revoluce to byl pro mě celkem zajímavý televizní seriál, který člověk sice nevezme dech a když jednu, dvě a nebo 8 epizod vynechá, tak se nic neděje, ale hezky a střízlivě popisuje naše dějiny. Poučné, zajímavé a tím to končí - revoluce změnila vše v životě lidí naší země a stejně tak v sriálu. Jako s flákotou - chcete medium ale přešvihnete to a je z toho well done - bez chuti, nápadu a prostě hnusnej.

50 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Nevyužitý potenciál

Původně se mi to zdálo jako dobrý nápad - vidět postupnou proměnu společnosti i běžně používaných věcí, které nám do života plynule přicházejí, aniž si v tu chvíli plně uvědomujeme jejich převratnost...jenže postupem dílů mě zklamala celková realizace. Spíchnuté horkou jehlou, dělané na efekt. Vadí mi, že z toho čiší to hraní si na "jako". A že já jako divák vím, že "je to jenom jako". Že všechno kolem jsou možná někdy horko těžko sháněné kulisy a rekvizity, kam se občas zatoulá nějaký kousek z Ikea, který všichni znají z jiných současných filmů a seriálů, takže si ho nelze nevšimnout. Kde má po vzoru současných seriálů každým s každým nějaké techtle a možná i mechtle. Kde se kvůli jedné nárazové nevěře odsoudí hlavní aktérka, ale pak se toleruje mnohaměsíční oficiální poměr jejího podvedeného manžela. Kde si hlavní hrdinové nějakou dobu žijou s někým jiným a pak se k sobě vrátí, jako by se nechumelilo a dál představují pevné partnerství, aniž by rodinná krize poznamenala jejich vzájemnou důvěru. Kde se deklamuje charakter postavy, ale její chování tomu ani neodpovídá..

60 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Jeden z mála hezkých českých seriálů...

Slyšela jsem spoustu negativních ohlasů ohledně tohoto seriálu, ale nemůžu říct, že bych s těmito názory souhlasila. Ano, možná si řeknete, že seriál mohli vzít více do hloubky a lidem ukázat ještě mnohem více z toho, co bylo reálné, ale dle mého názoru to není potřeba.

Myslím si, že je to povedený rodinný seriál, který má zajímavý příběh a kterým si spousta lidí může připomenout jak se ve 20. století u nás žilo.

5 sezón je úplně akorát a obsazení je vybráno skvěle. Zkuste to a uvidíte, jestli je to Váš "šálek čaje". Rozhodně však mohu říci, že je to jeden z těch "povedenějších" seriálů české tvorby.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Výborně!

Skvěle vypracovaný seriál o historii naší vlasti. Ukázky historie a směs příběhů. Velice pěkné přitažlivé. Nemohu hodnotit jinak než 100% i když je pravda že čím více se to blížilo současnosti - méně historie více příběhů a některé byli už ztelenolovatělé, ale i tak to mělo svůj konec a tak to má být. Začátek, průběh, konec. Žádné nekonečné protahoané seriály dnes. Děkuji za tento seriál.

100 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Originál

Musím konstatovat, že tento formát seriálu v ČR chyběl. Myslím si, že pro všechny generace je tento seriál zajímavý, někteří se "vrací" ke svému mládí, pro někoho je to úplně něco nového, mladým lidem se lépe přeiblíží doba před rokem 1989. Myslím si, že retro seriál má velký potenciál!!!

100 %
36 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
45 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

poslední série-tragédie

Poslední série je tak trapná, že si při koukání schovávám obličej (znáte to ne?). Nicméně, věci dělám od začátku do konce, takže to i přes to dokoukám. Snížila jsem hodnocení na 70%, i když asi by odpovídalo 50%, ale když první 2-3 série byly, podle mě, velmi kvalitní.

70 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

No mohlo to být lepší.

Když se dívám na seriál a slyším od různých lidí jak to bylo doopravdy tak jako nic moc seriál. Nemám moc ráda retro filmy a seriály. Všichni se snaží dnešní generaci ukázat jak to před rokem 89 bylo strašné a nic se nesmělo, nic nebylo a já nevím co všechno a jak se máme dneska skvěle. Opak je bohužel pravdou. A z toho je mi zle. Kdyby se to odehrávalo tak jak to bylo a nenasazovali na bývalý režim dala bych 100%. Ale nedám. Jinak příběh rodiny Dvořákových je moc příjemný herecký výkon Skopala excelentní, jen trochu přehnané milostné vztahy. Jednou se rozejdou zachvíli jsou zase spolu to nesnáším. Ale úplně špatný seriál to taky není na české poměry lepší průměr.

70 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

pro každého

Tenhle seriál je vážně pro celou rodinu a podle mě je velice povedený. Starší si zavzpomínají jak se vedlo jim za socialismu a mladší si aspoň udělají lepší obrázek o tom jak to v naší republice dřív chodilo.

80 %
20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Jak kdy...

No, ze začátku jsem se koukala na každý díl, ale s odstupem času mě to přestalo bavit. Teď to sleduji občas, ale už ne s takovým zapálením jako na začátku.

50 %
13 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

.

A mně se ten seriál líbil.
Myšlenka pro mě trochu netradiční a bylo fajn poznat "jak to bylo kdysi". Bohužel ke konci už se to začalo šíleně natahovat, ale stále pro mě asi nejlepší český seriál (ale je fakt, že zas tak moc těch českých seriálů nesleduju).

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

V dobách kdy jsem ještě nebyla na světě...

Tenhle seriál naši rodinu opravdu stmelil. Stalo se tradicí sledovat každý díl vyprávěj. Rodiče vzpomínají a vysvětlují nám jako to bylo když jim bylo jako nám. Jestli máte rádi dějepis nebo retro, dejte se do sledování. :)

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé