plakát seriálu

Wallander

(Wallander)

Názory uživatelů

Detektivní One Man Show

Wallander je britský remake švédského seriálu stejného názvu ale především je adaptací knih Henninga Mankella. Dříve než jsem začala sledovat, jsem předpokládala že BBC přesunula Wallandera na Britské ostrovy, o to větší bylo moje překvapení (velice příjemné) když jej nechala v domácím Švédsku. A tak se pohybujeme po švédských lokacích, "čteme" švédské nápisy a postavy píšou švédštinou, i když slyšíme angličtinu, tyto detaily krásně umocňuji atmosféru Švédska a já jako divák dávám za ně plusové body.

Wallander obsahuje skvělou kombinaci toho nejlepšího co můžeme očekávat od britského seriálu a temné atmosféry severských krimi/detektivek. Wallander je policista/detektiv, ale především je to člověk. Osobně oceňuji zobrazování detektiva jako obyčejného člověka, který má problémy jako kdokoliv jiný. Familiérně s kamarády přezdíváme Wallanderovi - Detektiv Deprese.

Z hereckých výkonů samozřejmě nejvíce exceluje Kenneth Branagh v hlavní roli, upřímně nedokážu si představit nikoho jiného v roli Wallandera. Celkově by seriál dal popsat jako: britský, severský, pomalý, temný až depresivní ale především dech beroucí, hlavně díky skvělé atmosféře.

Nesmím opomenou velice důležitý fakt, že nebýt Wallandera nikdy by se nepotkal Kenneth Branagh s Tomem Hiddlestonem, a svět by nikdy nedostal Lokiho. (i když původně měl dostat Thora)

♫ Shouldn’t be in front of me -> 90%

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Wallander - kriminálka pro náročné

Kurt Wallander - věčně unavený detektiv, kterému se život rozpadá pod rukama a neštěstí provází na každém kroku. Morous oddaný své práci s komplikovanými vztahy se všemi ve svém okolí. Člověk na pokraji fyzického i psychického zhroucení. Zapomeňte na akci a dynamiku současných detektivek, protože tohle je jejich pravý opak.

Detektivka, kde prim nehrají jednotlivé případy, ale naopak osobnost hlavní postavy a bezútěšná atmosféra jeho každodenního života. Detektivní zápletky jsou jenom líbivá kulisa. Nejsilnější scény jsou ty, v kterých se "nic neděje" - záběry na široké lány obilí, osamělý strom na vrcholku kopce, Wallander bezcílně projíždějící krajinou... Forma zde rozhodně vítězí nad obsahem. A mně to vůbec nevadí.
Nic z toho by však nemohlo fungovat bez precizního herectví Kennetha Branagha v hlavní roli. Žádná z dalších postav nemá sebemenší šanci získat alespoň špetku divákovi pozornosti (a to jednu z vedlejších rolí hraje v současnosti všemi milovaný Tom Hiddleston).

Ideální detektivka pro chladné podzimní večery.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Wallander

Další povedená detektivní série z britských ostrovů, navíc podle severské předlohy, takže toto spojení je na světě asi to vůbec nejlepší a zároveň fungující tak, jak má. BBC opět potvrdilo kvality, Švédi potvrdili kvality a litovat snad lze jen toho, že není víc dílů, románů má Mankell v zásobě dost a diváci by se jistě také nezlobili. Pokud jde o seriál je hodně psychologický, depresivní, bohatý na ponuré detektivní zápletky, vynikající případy vražd a také skvělá hudba. Kenneth Brannagh je samozřejmě prvkem sám o sobě - odborník na Shakespeara, který má jako vedlejšák učení v Bradavicích, tady podává svůj nejlepší výkon, to se nebojím tvrdit, neboť to tak nejspíš opravdu je. Věčně unavený, ospalý, smutný a neoholený s tím nejprotivnějším vyzváněním na světě o kterém můžu říct, že je to to jediné, co mě na celém seriálu vyloženě sere. Jinak i já musím zmínit Lokiho, tedy Toma Hiddlestona, u kterého mě mrzí, že se objevil jen v první sérii, rozhodně by si zasloužil víc prostoru. Jako celek je Wallander další působivou detektivkou a pro mě s (opět) stoupající kvalitou jednotlivých epizod a sérií, kde za nejlepší považuji třetí, poslední řadu. 85%.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Oh whisper me words in the shape of a bay.Shelter my love from the wind and the rain

Wallander nie je obyčajnou kriminálkou, ktorých je neúrekom. Nie je nijak jednoduchá a ani nepodáva dokonalý pohľad na realitu.

Kurt nie je tým detektív, ktorý by večer prišiel domov a prácu by nechal v práci. On dáva práci všetko (aj to čo nemá) a ona si od neho to všetko berie. Ovplyvňuje ho, najviac ako sa dá. Ovplyvňuje jeho pohľad na svet, na prípady, na seba samého, na vzťahy a rodinu. Po celý čas sledujeme jeho vnútornú rozorvanosť, ktorá sa celý čas mení.

Jeho pohľad ovplyvňuje všetko čo prežíva a ako všetko vníma. Prácu, okolie. To vo veľkom ovplyvňuje aj jednotlivé časti, ktoré často krát stoja práve na jeho rozorvanosti a pohľade na svet. Nič nie je jednoduché, dokonalé či fádne. Každý z prípadov je odlišný, a spočiatku sa síce môže zdať jednoduchým, no v konečnom dôsledku ním nie je. Vždy sa z neho vykľuje niečo vážneho, niečo čo v človeku bude rezonovať ešte chvíľu. Nie sú to nijak krvavé prípady, skôr ich opak. Skôr sú tak nejak depresívne, temné. Idú do psychológie postáv, čo ich núti robiť to čo robia, čo ich vlastne k tomu všetkému vedie.

Jednotlivé časti si plynú svojím tempom, nikam sa neponáhľajú a nechávajú všetko plynúť tak ako má. Sú popretkávané nádhernými zábermi na švédsku prírodu, pomalou hudbou a tak dotvárajú celkovú atmosféru seriálu. Občas sa mi možno zdalo, že niektoré pasáže boli zbytočné predlžované, no malo to tak byť a môj dojem so seriálu to nezkazilo ani trochu.

Wallander nie je tou jednoduchou kriminálkou, ktorú pozriete a idete ďalej. Ale na chvíľu vo vás ostane. Môže sa zdať,že ponúka toho málo, no dostanete veľa. Jej zhliadnutie určite odporúčam, neoľutujete.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Kurt

Nadherna krajina a scenerie, pochmurna atmosfera doprevadzana smutnou hudbou a k tomu charizmaticky inspektor Kurt Wallander. Nie je to serial na ake sme mnohi zvyknuty. Wallender nie je ziadny superhrdina detektiv so zvlastnymi schopnostami a neomylnym usudkom. Je to obycajny clovek s problemami ktore rad riesi alkoholom. Pri vysetrovani ma clovek niekedy az chut nim zatriast a vlepit mu facku nech sa uz konecne spyta zakladnu a dolezitu otazku. Tym je ale serial aspon odlisny od inych, nejde podla obvyklej sablony. Kazdopadne je to zaujmavy serial ktory cloveka vtiahne do deja a nepusti ho do konca poslednej sekundy. Kto sa rozhodne si ho pozriet rozhodne neolutuje.No.. mozno az na zvonenie telefonu.. :)

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Depka, depka a zase depka.

Ale kvalitní a výborná! Britové brilantně vystihli tísnivou atmosféru. Exteriéry a interiéry vypadají jako z postapokalyptického filmu. Vztahy mezi lidmi (kromě Kristiny a Kláry, které jsou jedinými světýlky v pustotě Kurtova života) jsou někdy těžko pochopitelné. Ze všeho, co se mu přihodí, vylíhne se marnost nad marnost a zmar. Práce detektiva, kterou miluje a umí a ve které se potkává s krutostí a cynismem zločinců, ničí a pohlcuje jeho duši tak, že pomalu nedokáže s druhými normálně komunikovat, i když je miluje. Ve druhém plánu ho trápí rodina - nerodina. Přesto všechno se Kurt drží víry, že i maličkosti, kterými pomůže svou prací ke spravedlnosti, jsou úspěchem a pro ně stojí za to žít.
Vše je tak smutné, ubíjející a unavující, že sám divák je sledováním vyčerpán. A to především díky představiteli titulní role. Ne proto, že je špatný, právě naopak. Myslím, že je to vůbec nejlepší herecký výkon pana Branagha.
Vše je promyšlené, ucelené a čtvrtou řadou se uzavírá kruh.
Možná jsem masochista, ale i když se na seriál znovu podívám asi za velmi dlouho, dávám si ho do oblíbených.

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Atmosférické převedení knih do TV

Wallander mě vtáhl a nepustil. Rád čtu severské krimi a z tohoto seriálu na Vás dokáže dýchnout obdobná atmosféra. Mohu vřele doporučit všem. Kenneth Branagh je navíc velmi dobrý herec, který mě přesvědčil o tom, že být Wallanderem opravdu není med.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Wallander

Už úvodní titulky naznačují, jakou kriminálkou seriál Wallander asi bude. Klidná hudba, žluté písmo zkombinované s modře zbarveným obličejem Kennetha Branagha působí naprosto civilně a takový je i celý seriál.
Bezútěšná atmosféra, poklidné tempo, melancholická hudba, dlouhé záběry švédské krajiny, lány obilí vlnící se ve větru, civilní herecké výkony – to všechno je seriál Wallander. Je to taková typická oldschool kriminálka bez použití moderních technologií.
Divák sleduje psychický rozklad švédského kriminalisty. Wallanderovi jeho práce zničila manželství, dělá chyby v osobním i pracovním životě, má složité vztahy s dcerou i s otcem, v rámci jeho vyšetřování mu přímo před očima umírá hodně svědků, je na štíru s hygienou, fyzicky a psychicky na tom taky není nejlépe. Ať dělá, co dělá, od své práce se ale nedokáže odpoutat. Wallander tak není bezchybný kladný kriminalista, naopak se zdá, že zkazí všechno, na co sáhne.
Z jednoduchých kriminálních případů se většinou vyklube něco mnohem závažnějšího (pedofilie, xenofobie a přistěhovalectví, kyberterorismus, obchod s lidskými orgány pod hlavičkou charitativní organizace), přičemž z Wallandera je neustále cítit pocit beznaděje a zmaru. Násilí nepůsobí samoúčelně, vraždy zapadají do příběhu a smrt je prostě smrt. Případy jsou nicméně občas zbytečně překombinované a všem taky nemusí sedět sám Wallander, který totiž není prvoplánově líbivě napsaný detektiv, naopak občas působí dost nesympaticky. Ostatní postavy jsou většinou jen do počtu.
Co se samotných zápletek týče, druhá série mi přijde o něco slabší. Forma tak trochu vítězí nad obsahem. Co si ale budeme povídat, jde hlavně o postavu Wallandera, to vyšetřování je "až" na druhém místě.
Poznámka na konec: nesnáším vyzvánění Kurtova mobilu:-).

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Zážitek

Když jsem tuto serii objevila, nejprve jsem jí nemohla přijít na chuť, ale po pár dílech mě naprosto uchvátila.. Zpočátku nepochopitelné situace se v konečném důsledku dokonale propojí a podají tak divákovi naprosto úchvatnou smysluplnou podívanou. Zážitek pro náročnější diváky. Perfekt

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Za mě zklamání

Vítejte ve švédském Ystadu, v němž kriminalistické oddělení zahrnuje čtyři policisty. A většina jen sedí v kanceláři. Tam, kde by běžně figurovala zásahovka, stačí tři lidé, protože více policistů Švédsko asi nemá. A nezapomeňme na to, že se zde mluví anglicky, ale samozřejmě v převlečení za švédštinu. Aneb mé první dojmy z tak opětovaného Wallandera. Britských krimi seriálů a charismatických detektivů jsem viděla tolik, že tento podivný citlivý ňouma mě příliš nezaujal. Charisma ani sympatie mu sice upřít nelze, ale všechno ostatní je zkrátka špatně - nezajímavé zvraty, nevýrazné případy, debilní policejní postupy... Myslím, že nadšení hodnotící by se měli podívat třeba na The Fall, Luthera nebo Good Cop, aby poznali skutečnou kvalitu. Nicméně sto lidí, sto chutí. Mě zatím Wallander neskutečně nudí a jestli dokoukám celou první řadu, tak to snad zapiju.

50 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Depresivní Shakespearovec, budoucí Loki a zajímavé případy

Aby bylo jasno, pustila jsem si to jen proto, že jsem chtěla vidět seriál, kterému vděčíme za ztvárnění Lokiho, jak ho nyní známe. Což nic nemění na faktu, že jde o výbornou detektivku. Případy jsou poutavé a rozuzlení geniální. Co mi ovšem neuvěřitelně lezlo na nervy, byl věčně přepracovaný (až vyhořelý) a traumatizovaný hlavní hrdina. Jako by z celého týmu jen on měl nesnesitelné potíže a všichni kolem něj museli chodit po špičkách. Byla to vyloženě hra na city a já na ni nebyla ochotná přistoupit.

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Wallander - Kvalitní severská kriminálka

Wallander mi lákal už hodně dlouho. Když jsem k jeho zhlédnutí konečně dostal, potvrdilo se mi to, v co jsem doufal. Jedná se totiž o opravdu kvalitní kriminálku s charismatickým hlavním hrdinou, který není žádný superpolda, kterého nic nerozhází, ale normální přirozený člověk. Opravdu vřele doporučuji všem.

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Par excellence ...

Prostě co se týká severských seriálů, zvláště s policejní tématikou, nemá se cenu rozepisovat,musí se prostě vidět, bezmála nikdy nezklamou!Excelentní zážitek z každého dílu.Přesná realita života ve spojení práce a soukromí.Jediné co mne tak na ulehčení napadá je to, že když bych bral pohled na Švédsko podle tohoto seriálu, tak to zase tak vzorová země není :-)Přesto je velká škoda, že jsou jen 3 série po třech dílech :-( No a popravdě taktéž mne spíše fakt baví sledovat seriály v originále. Zkusil jsem dabink a prostě něco mne tam neštimuje.

100 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Velmi povedené

Jelikož jsem si zamilovala knižní předlohu seriálu, byla jsem hodně zvědavá jaký bude. A musím říct že rozhodně nezklamal. Wallandera jsem takhle nějak představovala.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk