2. 7. 2022

SerialZone Awards 2022

SerialZone Awards 2022

Koukej, jak ten čas letí!

Ty dny, týdny a měsíce se střídají tak rychle, že se nedá ani pořádně zaznamenat, jaká roční doba tu zrovna je. Letí dokonce tak rychle, že jsme úplně zapomněli na letošní ročník SerialZone Awards! Ale nebojte, všechno se dá rychle a snadno dohnat.

Bez zbytečných prodlev se rovnou vrhneme na hlasování. Pokud jste tu s námi nově a ještě úplně nevíte, o co jde, čtěte dál, všechno vám prozradíme. Nechť ti nejlepší bojovníci uplynulé sezóny vyhrají!

Osmý ročník našich domácích cen SerialZone Awards začíná! V SerialZone Awards vy rozhodujete o tom, které seriály byly v uplynulé sezóně nejlepší. Sezónu bereme od června do května a nominovaní můžou být všichni ti, kteří v daném období odvysílali alespoň jednu epizodu.

Hlasování

Hlasování bude probíhat ve dvou kolech. První z nich začíná už dnes a bude trvat do konce července. Všichni registrovaní uživatelé mají možnost nominovat svoje seriálové favority v jedenácti kategoriích. Možnosti jsou až na dvě kategorie omezeny pouze aktuálností seriálů – nominovány můžou být pouze seriály, které vysílaly nové díly v zemi svého původu v letošní sezóně, tedy od 1. 6. 2021 do 31. 5. 2022. Pokud si nejste jistí, které seriály splňují kritéria aktuálnosti, nezoufejte. Připravili jsme pro vás ve filtru seriálů možnost zaškrtnout si kolonku Může být nominován na SerialZone Awards, která vám vyfiltruje pouze seriály s epizodami z daného období.

Jediné dvě kategorie, které nejsou omezené dobou vysílání, jsou Úvodní znělka a Síň slávy. U obou můžete hlasovat pro své oblíbené seriály z libovolného časového období. Podmínkou je, že nelze hlasovat pro ty, kteří již kategorie vyhrály. U Znělky to je Game of Thrones, Westworld, Good Omens, La Casa De Papel a WandaVision. U Síně slávy to jsou Friends, Stargate SG1, Game of Thrones, M.A.S.H., The Big Bang Theoery, Gilmore Girls a Buffy the Vampire Slayer.

SerialZone Awards 2022

• 11 kategorií
• aktuální seriály + znělka a síň slávy
• 2 kola:
1. libovolné nominace
2. volba vítěze z top 5
hlasování zde

Nominačních kategorií jsme vytvořili jedenáct. Není podmínkou, abyste nominovali v každé kategorii, i když meze se v tomto ohledu nekladou – můžete nominovat v jedné kategorii, nebo ve všech jedenácti. Také není nutné, abyste jeden seriál nominovali pouze v jedné kategorii. Pokud například milujete Doctora Who, můžete ho nominovat jako nejlepší drama, ale i jako nejlepší neamerický seriál. Důležité je vědět, že v každé kategorii můžete nominovat pouze jednoho kandidáta! Musíte si tedy pořádně promyslet, koho v daných kategoriích máte opravdu ze všech nejraději :-) O jednotlivých kategoriích a pravidlech pro nominování se podrobněji dočtete dále.

Druhé hlasovací kolo bude probíhat o hlavních letních prázdninách, ukončíme ho na začátku září. V jednotlivých kategoriích bude z prvního kola vybráno vždy pět nejvíce zastoupených seriálů, které se stanou oficiálními nominovanými podobně, jak to znáte z našich článků Nominace na Emmy nebo Nominace na Zlaté glóby. Všechny nominované vám přehledně představíme v souhrnném článku, abyste měli ještě více informací předtím, než závazně odešlete své nominace na vítěze.

Závěrečné vyhlášení vítězů bude zveřejněno na začátku nové sezóny, tedy v polovině září.

Kategorie a jejich pravidla

Pravidla (shrnutí)

aktuálnost:
• nové epizody v období
1. 6. 2021 – 31. 5. 2022

drama:
• okolo 40 minut
• různé žánry

komedie:
• 20–30 minut

webseriál:
• cca do 30 minut
• nepočítají se seriály ze streamovacích slu­žeb

síň slávy:
• cokoliv kromě seriálu Friends (Přátelé), Stargate SG1 (Hvězdná brána), Game of Thrones (Hra o trůny), M.A.S.H., The Big Bang Theory a Gilmore Girls

znělka:
• cokoliv kromě Game of Thrones (Hra o trůny), Westworld, Good Omens, La Casa De Papel a WandaVision

Nejlepší drama:
U ankety jsme zjistili, že každý vnímá seriálové žánry jinak. Jak nejlépe určit, co je drama a co komedie? V zahraničí se samy stanice domlouvají s pořadateli cen, ve které kategorii by rády svůj seriál viděly. My to nebudeme komplikovat a určíme si, že drama je vše, co má délku okolo 40 minut a více. Samozřejmě v posledních letech se délky epizod hodně mění, streamovací služby nejsou vázané pevným programem jako běžné televizní stanice. Takže můžeme běžně najít dramata s 90minutovými díly, ale také dramata, která mají jen 25 minut. Délku proto vnímejte pouze orientačně, však sami víte, které viděné seriály byste do kategorie intuitivně mohli zařadit. Pokud jsou tedy vašimi nejoblíbenějšími seriály např. Doctor Who, Orange Is the New Black, ale třeba i Game of Thrones, The Walking Dead a další fantasy, kriminálky, telenovely, sci-fi a další žánry, pak je zařaďte do kategorie Drama. Do dramat patří také minisérie a antologie.

Nejlepší nové drama:
Zde platí stejná pravidla jako u předešlé kategorie. Druhou podmínkou zde je, že seriál se začal vysílat na své stanici ve své zemi poprvé (epizoda 1×01) někdy mezi červnem 2021 a květnem 2022 včetně. Opět zde můžete nominovat také minisérie nebo antologie.

Nejlepší komedie:
Už jsme si určili, co jsou dramata, takže je jasné, jak hlasovat pro komedie. Jde o seriály, jejichž epizody trvají zpravidla 20–30 minut. Nerozlišuje se země původu ani to, jestli seriál běží na kabelovce, nebo na komerční stanici.

Nejlepší nová komedie:
Zde lze nominovat seriály s 20–30 minut dlouhými epizodami, které se poprvé představily (epizoda 1×01) ve své zemi na své stanici v období od června 2021 do května 2022.

Nejlepší český/slovenský seriál:
U této kategorie by si měli dávat pozor především ti, kteří sledují seriály výhradně v televizi s českým (nebo slovenským) dabingem. Nejedná se o seriály, které naše televize převzaly ze zahraničí. Jde výhradně o českou a slovenskou vlastní tvorbu. Tato kategorie není omezená žánrem, můžete nominovat jak dramata (kriminálky, soap opery), tak i komedie (sitcomy). Podmínkou stále zůstává, že se v uplynulých 12 měsících musely v televizi objevit nové epizody, reprízy se nepočítají.
Tip: Pokud si nejste jistí, které české seriály běžely v zadaném období, máme pro vás speciální filtr, který napoví :-)

Nejlepší úvodní znělka (intro):
Úvodní znělky jsou pro naši redakci jednou z nejlepších částí seriálů. U některých seriálů je opravdu zřetelně vidět, že si audiovizuální oddělení dalo opravdu práci s tvorbou intra. Líbivé melodie doprovázené přesně padnoucími obrázky, což v nás zkombinované navozuje přesně ty pocity a atmosféru, která se pro daný seriál hodí. V této kategorii vynikají především dramata na amerických kabelovkách, ale žánr i zemi původu můžete volit dle libosti. U znělek můžete volit jakýkoliv seriál bez ohledu na aktuálnost. Poté, co jednou jeho znělka vyhraje, už v dalších letech nebude moct být nominován, stejně jako je to u vítězů Síně slávy. Na základě tohoto pravidla není možné hlasovat pro předchozí vítěze, tedy Game of Thrones, Westworld, Good Omens, La Casa De Papel a WandaVision.

Nejlepší webseriál:
U kategorie webseriálů se opět dostáváme do šedé zóny. Netflix není stanice, ale streamovací služba, takže technicky jsou seriály House of Cards, Orange Is the New Black, Daredevil a další v podstatě webseriály. V tomto hlasování je ale bereme jako klasické seriály, tedy dramata (nová dramata), potažmo (nové) komedie. Pod pojmem webseriál zde chápeme krátká videa z YouTube, Streamu atd. v délce maximálně do 15–30 minut. Na žánru ani streamovací službě opět nezáleží, aktuálnost platí.

Nejlepší neskriptový seriál/show:
Reality shows patří spíše ke guilty pleasures, kterými se většina z nás příliš nechlubí. Ale třeba noční talkshows jsou populární v našich končinách skoro stejně jako v zahraničí. Opět tedy můžete hlasovat v kombinované kategorii neskriptových seriálů / shows, kde můžete dávat hlas právě těmto pořadům, které se nedají zařadit do výše zmíněných kategorií. Kromě realitek nebo talkshow můžete dát hlas různým soutěžím či dokumentům, ale opět dodržujte pravidlo aktuálnosti.

Nejlepší neamerický seriál:
Asi nemá smysl argumentovat proti názoru, že v současnosti většina z nás ujíždí hlavně na amerických (USA) seriálech, což ostatně vyplývá i z výsledků minulých ročníků. Aby dostaly šanci i britské, australské, severské a další seriály, o kterých se tu až zase tolik nemluví, vznikla kategorie neamerických seriálů. Zde můžete opět bez ohledu na žánr nebo zemi původu (vyjma USA) hlasovat pro své favority. Opět ale dodržujte podmínku, že nové epizody musely být odvysílány v uplynulých 12 měsících!

Nejlepší animovaný seriál:
V roce 2017 jsme představili novou kategorii, v níž můžete nominovat své oblíbené animáky. Opět nezáleží na délce ani zemi původu, jste omezeni pouze podmínkou aktuálnosti, tedy nové epizody se musely vysílat od června 2021 do května 2022.

Síň slávy:
Pravděpodobně nejpestřejší kategorie. Zde vám zůstává pole dokořán otevřené, nejsou zde žádná pravidla. V kategorii Síň slávy nominujte svůj nejoblíbenější seriál vůbec. Může být již ukončený, může být aktuálně běžící. Nezáleží na žánru, zemi původu, délce epizod ani ničem jiném. Jedinou podmínkou je, že musí jít o seriál či pořad, který máme v databázi. Tato kategorie se bude v následujících ročnících jako jediná odlišovat od ostatních. Aby nevyhrával pořád dokola Game of Thrones nebo The Big Bang Theory, může tuto kategorii seriál vyhrát pouze jednou! V následujících ročnících bude vítěz z nominací vyřazen.

Síň slávy prozatím vyhrály tyto seriály: legendární komedie Friends (Přátelé), neméně slavné sci-fi Stargate SG1 (Hvězdná brána), oceňované fantasy Game of Thrones (Hra o trůny) a, nestárnoucí M.A.S.H., komediální hit poslední dekády – The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku), nestárnoucí oddychovka Gilmore Girls (Gilmorova děvčata) a nebojácná přemožitelka Buffy the Vampire Slayer (Buffy, přemožitelka upírů), proto prosím berte na vědomí, že veškeré hlasy, které byste opět těmto seriálům posílali, budou anulovány! Rozhodněte se proto raději pro svůj jiný oblíbený seriál, aby váš hlas zbytečně nepřišel vniveč.

Hodnocení na SerialZone.cz
Hodnocení na SerialZone.cz
Hodnocení na SerialZone.cz
Hodnocení na SerialZone.cz
Hodnocení na SerialZone.cz
Hodnocení na SerialZone.cz
Hodnocení na SerialZone.cz

Pokud jste se prokousali tím pralesem pravidel až sem, gratulujeme! Víc pouček a pravidel už na skladě nemáme, takže nyní nezbývá nic jiného, než začít nominovat své favority! Hodně štěstí všem! Kdybyste čemukoliv nerozuměli nebo si nebyli jistí, pak neváhejte a palte na nás dotazy, pokusíme se zodpovědět, jak nejlépe dovedeme.


V kolika kategoriích a pro koho budete hlasovat? Které seriály tipujete na vítěze? Diskutujte, sdílejte vaše pocity a myšlenky a především… šiřte odkaz dál do světa, ať se seriály v boji za vítězství pořádně zapotí! Čím více hlasujících, tím relevantnější výsledky! :-)

Další díly seriálu
  • SerialZone Awards 2022
    (právě čteš)
Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře21zobraz všech 21 příspěvků
Kolombo

Kolombo

Máš pravdu. Díky za upozornění. Jdu vymyslet náhradu. Edit: Vleze se tam Star Trek: Strange New...
před 4 týdny
janulam11

janulam11

A to jsem si nevšimla, tak to přece jen bude Ozark.. Tak nějak takhle, u nové komedie pořád...
před 3 týdny
_-0-_

_-0-_

Máš pravdu. Zkusil jsem to. Nešlo to :-( Ve snu by mě nenapadlo, jak obrovská je množina odpadu...
před 2 týdny
Další články k tématu