Facebook Twitter E-mail
6. května 2015

SerialZone Awards 2015

Vážení a milí fanoušci, portál SerialZone opět postupuje o krok dál! Začíná první kolo nominací do soutěže o nejlepší seriály sezóny 2014/15. Vše je ve vašich rukou. Zapojte do hry své favority!

Pokud nás sledujete pravidelně, tak dobře víte, že jsme na jaře letošního roku zveřejnili výsledky bleskové ankety, ve které jsme zjišťovali, které seriály jsou u návštěvníků našeho webu na předních příčkách a jak to vlastně s popularitou jednotlivých kousků je. Z tohoto konceptu částečně vycházíme i nyní, když vám představujeme další krok, který SerialZone dělá. Hrdě vám oznamuji, že začíná první ročník ankety nazvané SerialZone Awards, hlasování o nejlepší seriály sezóny 2014/2015.

Jedná se o zbrusu nový velký projekt, který nás bude provázet až do podzimu. Chceme ocenit seriály, které vás tímto rokem provázely a zároveň udělat za touto sezónou příjemnou tečku. Doufáme, že se tato záležitost stane každoroční tradicí a že se v českých seriálových vodách natrvalo zahnízdí. Než se pustíme do samotného hlasování, musíme si podrobně popsat pravidla, podle kterých celý koncept bude fungovat.

Samotné hlasování bude probíhat ve dvou kolech. První z nich začíná už dnes a bude trvat až do 21. června. Všichni registrovaní uživatelé mají možnost nominovat svoje seriálové favority v deseti kategoriích. Možnosti jsou až na jednu kategorii omezeny pouze aktuálností seriálů – nominovány můžou být pouze seriály, které vysílaly nové díly v zemi svého původu v letošní sezóně, tedy od 1. 6. 2014 do 31. 5. 2015. Pokud si nejste jistí, které seriály splňují kritéria aktuálnosti, nezoufejte. Připravili jsme pro vás ve filtru seriálů možnost zaškrtnout si kolonku Může být nominován na SerialZone Awards, která vám vyfiltruje pouze seriály s epizodami z daného období.

SerialZone Awards 2015

• 10 kategorií
• aktuální seriály + síň slávy
• 2 kola:
1. libovolné nominace
2. volba vítěze z top 5
hlasování zde

Nominačních kategorií jsme vytvořili deset. Není podmínkou, abyste nominovali v každé kategorii, i když meze se v tomto ohledu nekladou – můžete nominovat v jedné kategorii, nebo ve všech deseti. Také není nutné, abyste jeden seriál nominovali pouze v jedné kategorii. Pokud například milujete Doctora Who, můžete ho nominovat jako nejlepší drama, ale i jako nejlepší neamerický seriál. Důležité je vědět, že v každé kategorii můžete nominovat pouze jednoho kandidáta! Musíte si tedy pořádně promyslet, koho v daných kategoriích máte opravdu ze všech nejraději :-) O jednotlivých kategoriích a pravidlech pro nominování se podrobněji dočtete dále.

Druhé hlasovací kolo bude probíhat o hlavních letních prázdninách, tedy od 28. 6. do 30.8. 2015. V jednotlivých kategoriích bude z prvního kola vybráno vždy pět nejvíce zastoupených seriálů, které se stanou oficiálními nominovanými podobně, jak to znáte z našich článků Nominace na Emmy nebo Nominace na Zlaté glóby. Každý týden vám podrobně představíme tuto pětici nominovaných (10 kategorií na 10 týdnů prázdnin). Z těch si poté budete moct až do začátku září volit svého vítěze.

Závěrečné vyhlášení vítězů bude zveřejněno na začátku nové sezóny, tedy v polovině září 2015. Seriály, které ve svých kategoriích vyhrají, poté poznáte i na jejich profilech. Připravujeme pro ně speciální vítězné ikonky – SerialZone Award 2015 v katego­rii XY!

I když jste všichni jistě už stoprocentně natěšení a naladěni na nominace, přesto vás ještě potěšíme novými trofejemi! Všichni nominující se můžou těšit na zbrusu novou trofej! Stejně tak ti, kteří pošlou své hlasy v druhém (letním) kole, se budou moct radovat z další trofejové nadílky.

Kategorie a jejich pravidla

Pravidla (shrnutí)

aktuálnost:
• nové epizody v období
1. 6. 2014 – 31. 5. 2015

drama:
• nad 40 minut
• různé žánry

komedie:
• 20–30 minut

webseriál:
• do 20 minut

síň slávy:
• cokoliv

Nejlepší drama:
U ankety jsme zjistili, že každý vnímá seriálové žánry jinak. Jak nejlépe určit, co je drama a co komedie? V zahraničí se samy stanice domlouvají s pořadateli cen, ve které kategorii by rády svůj seriál viděly. My to nebudeme komplikovat a určíme si, že drama je vše, co má délku nad 40 minut. Pokud jsou tedy vašimi nejoblíbenějšími seriály např. Doctor Who, Orange Is the New Black, Glee, ale třeba i Game of Thrones, The Walking Dead, CSI a další fantasy, kriminálky, telenovely, sci-fi a další žánry, pak je zařaďte do kategorie Drama. Do dramat patří také minisérie a antologie.

Nejlepší nové drama:
Zde platí stejná pravidla jako u předešlé kategorie, co se do délky epizod týče. Druhou podmínkou zde je, že seriál se začal vysílat na své stanici ve své zemi poprvé (epizoda 1×01) někdy mezi červnem 2014 a květnem 2015 včetně. Opět zde můžete nominovat také minisérie nebo antologie.

Nejlepší komedie:
Už jsme si určili, co jsou dramata, takže je jasné, jak hlasovat pro komedie. Jde o seriály, jejichž epizody trvají zpravidla 20–30 minut. Nerozlišuje se země původu ani to, jestli seriál běží na kabelovce, nebo na komerční stanici.

Nejlepší nová komedie:
Zde lze nominovat seriály s 20–30 minut dlouhými epizodami, které se poprvé představily (epizoda 1×01) ve své zemi na své stanici v období od června 2014 do května 2015.

Nejlepší český/slovenský seriál:
U této kategorie by si měli dávat pozor především ti, kteří sledují seriály výhradně v televizi s českým (nebo slovenským) dabingem. Nejedná se o seriály, které naše televize převzaly ze zahraničí. Jde výhradně o českou a slovenskou vlastní tvorbu. Tato kategorie není omezená žánrem, můžete nominovat jak dramata (kriminálky, soap opery), tak i komedie (sitcomy). Podmínkou stále zůstává, že se v uplynulých 12 měsících musely v televizi objevit nové epizody, reprízy se nepočítají.
Tip: Pokud si nejste jistí, které české seriály běžely v zadaném období, máme pro vás speciální filtr, který napoví :-)

Nejlepší úvodní znělka (intro):
Úvodní znělky jsou pro naši redakci jednou z nejlepších částí seriálů. U některých seriálů je opravdu zřetelně vidět, že si audiovizuální oddělení dalo opravdu práci s tvorbou intra. Líbivé melodie doprovázené přesně padnoucími obrázky, což v nás zkombinované navozuje přesně ty pocity a atmosféru, která se pro daný seriál hodí. V této kategorii vynikají především dramata na amerických kabelovkách, ale nominace jsou opět omezeny pouze aktuálním vysíláním seriálů; žánr i zemi původu můžete volit dle libosti.

Nejlepší webseriál:
U kategorie webseriálů se opět dostáváme do šedé zóny. Netflix není stanice, ale streamovací služba, takže technicky jsou seriály House of Cards, Orange Is the New Black, Daredevil a další v podstatě webseriály. V tomto hlasování je ale bereme jako klasické seriály, tedy dramata (nová dramata), potažmo (nové) komedie. Pod pojmem webseriál zde chápeme krátká videa v délce maximálně do 15–20 minut. Na žánru ani streamovací službě opět nezáleží, aktuálnost platí.

Nejlepší neskriptový seriál/show:
Reality shows patří spíše ke guilty pleasures, kterými se většina z nás příliš nechlubí. Ale třeba noční talkshows jsou populární v našich končinách skoro stejně jako v zahraničí. Vytvořili jsme proto kombinovanou kategorii neskriptových seriálů / shows, kde můžete nominovat právě tyto pořady, které se nedají zařadit do výše zmíněných kategorií. Kromě realitek nebo talkshow můžete dát hlas různým soutěžím či dokumentům, ale opět dodržujte pravidlo aktuálnosti.

Nejlepší neamerický seriál:
Asi nemá smysl argumentovat proti názoru, že v současnosti většina z nás ujíždí hlavně na amerických (USA) seriálech, což ostatně vyplývá i z výsledků jarní ankety. Aby dostaly šanci i britské, australské, severské a další seriály, o kterých se tu až zase tolik nemluví, vznikla kategorie neamerických seriálů. Zde můžete opět bez ohledu na žánr nebo zemi původu (vyjma USA) hlasovat pro své favority. Opět ale dodržujte podmínku, že nové epizody musely být odvysílány v uplynulých 12 měsících!

Síň slávy:
Pravděpodobně nejpestřejší kategorie. Zde vám zůstává pole dokořán otevřené, nejsou zde žádná pravidla. V kategorii Síň slávy nominujte svůj nejoblíbenější seriál vůbec. Může být již ukončený, může být aktuálně běžící. Nezáleží na žánru, zemi původu, délce epizod ani ničem jiném. Jedinou podmínkou je, že musí jít o seriál či pořad, který máme v databázi. Tato kategorie se bude v následujících ročnících jako jediná odlišovat od ostatních. Aby nevyhrával pořád dokola Game of Thrones nebo The Big Bang Theory, může tuto kategorii seriál vyhrát pouze jednou! V následujících ročnících bude vítěz z nominací vyřazen. Nicméně bude na speciální stránce zde na webu vznikat seznam seriálů, kterým se povedlo tuto největší kategorii vyhrát!

Pokud jste se prokousali tím pralesem pravidel až sem, gratulujeme! Víc pouček a pravidel už na skladě nemáme, takže nyní nezbývá nic jiného, než začít nominovat své favority! Hodně štěstí všem! Kdybyste čemukoliv nerozuměli nebo si nebyli jistí, pak neváhejte a palte na nás dotazy, pokusíme se zodpovědět, jak nejlépe dovedeme.


V kolika kategoriích a pro koho budete hlasovat? Které seriály tipujete na vítěze? Diskutujte, sdílejte vaše pocity a myšlenky a především… šiřte odkaz dál do světa, ať se seriály v boji za vítězství pořádně zapotí! Čím více hlasujících, tím relevantnější výsledky! :-)

Další díly seriálu

SerialZone Awards 2015 (právě čteš)
SerialZone Awards 2015: Drama (28. 6. 2015)
SerialZone Awards 2015: Komedie (5. 7. 2015)

... odkryj další díly seriálu

SerialZone Awards 2015: Nové drama (12. 7. 2015)
SerialZone Awards 2015: Nová komedie (19. 7. 2015)
SerialZone Awards 2015: Úvodní intro (26. 7. 2015)
SerialZone Awards 2015: České a slovenské seriály (2. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Webseriál (9. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Neskriptový seriál (16. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Neamerický seriál (23. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Síň slávy (30. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Známe vítěze! (6. 10. 2015)
SerialZone Awards 2016 (2. 6. 2016)

SerialZone Awards 2016: Finalisté (30. 6. 2016)
SerialZone Awards 2016: Známe vítěze! (22. 9. 2016)
SerialZone Awards 2017 (11. 5. 2017)
SerialZone Awards 2017: Finalisté (29. 6. 2017)
SerialZone Awards 2017: Vítězové (21. 9. 2017)
SerialZone Awards 2018 (8. 5. 2018)
SerialZone Awards 2018: Finalisté (10. 7. 2018)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Drunk_Queen
před 161 týdny
Super, to jsem moc ráda :). Přeju, ať se přípravy daří.
Hitchhiker
před 158 týdny
nějak jsem to vyplnila, určitě se tam najde něco co neprojde,ale mě jde více...
ragelly
před 158 týdny
Trošku roční skluz, ne? :D

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY