Facebook Twitter E-mail
8. května 2018

SerialZone Awards 2018

Čtvrtý ročník SerialZone Awards startuje! Pojďte nominovat své oblíbené seriály uplynulé sezóny v jedenácti kategoriích a rozhodněte o tom, kdo se utká ve velkém letním finále!

SerialZoňáci, nažhavte klávesnice, začíná čtvrtý ročník našich cen SerialZone Awards! Dnešním dnem spouštíme opět nominační kola a pravidla zůstávají stejná jako v minulých letech. Zhruba do konce června budete moct hlasovat o svých favoritech z této sezóny. Ti, kteří dostanou v součtu nejvíce hlasů, postoupí do letního finále, kdy budete z nabídky rozhodovat o vítězích jednotlivých kategorií.

Pro ty, kteří jsou tu s námi letos poprvé, samozřejmě máme v tomto článku nachystaná pravidla pro to, jak a pro koho hlasovat. Nicméně i vy, ostřílení veteráni, byste si je mohli připomenout, a to především u kategorie Webseriál, kde pořád dáváte spoustu hlasů těm, kteří jsou následně diskvalifikováni, protože v rámci SZAwards je jako webseriál nebereme (Daredevil, Orange Is the New Black a další věci od Netflixu, Amazonu, Hulu…).

I nadále zůstává seriálům pocta, že ty, které se dostanou do finálových nominací (a samozřejmě i vítězové) budou mít na svém profilu uznání. Například u GoT se to začíná po třech ročnících pomalu natahovat do nudley. Ještě že ten seriál má konec v dohlednu, jinak by to za chvíli začala být nuda :-)

V loňském ročníku jsme představili jednu novinku, která bude mít dopad na letošní a následující ročníky. Týká se kategorie Úvodní znělka, kde od letošního roku není možné hlasovat pro předchozí vítěze. Máte to jednoduché, jelikož všechny tři minulé ročníky vyhrál jediný seriál, a to Game of Thrones. Letos proto nemá smysl pro něj ve znělce hlasovat, jelikož se do finálových kol stoprocentně nedostane, takže svůj hlas využijte smysluplně a dejte ho tam, kde se bude počítat. Navíc platí, že ve znělce je zrušeno omezení na konkrétní sezónu, můžete proto nominovat všechny své oblíbené znělky z celé seriálové historie.

A nyní se pojďme podívat na již zmíněná pravidla, která jinak zůstávají beze změny, ale opakování je matka moudrosti a všichni nováčci je taky jistě ocení.

Hlasování

Samotné hlasování bude probíhat ve dvou kolech. První z nich začíná už dnes a bude trvat do neděle 24. června (včetně). Všichni registrovaní uživatelé mají možnost nominovat svoje seriálové favority v jedenácti kategoriích. Možnosti jsou až na dvě kategorie omezeny pouze aktuálností seriálů – nominovány můžou být pouze seriály, které vysílaly nové díly v zemi svého původu v letošní sezóně, tedy od 1. 6. 2017 do 31. 5. 2018. Pokud si nejste jistí, které seriály splňují kritéria aktuálnosti, nezoufejte. Připravili jsme pro vás ve filtru seriálů možnost zaškrtnout si kolonku Může být nominován na SerialZone Awards, která vám vyfiltruje pouze seriály s epizodami z daného období.

SerialZone Awards 2018

• 11 kategorií
• aktuální seriály + znělka a síň slávy
• 2 kola:
1. libovolné nominace
2. volba vítěze z top 5
hlasování zde

Nominačních kategorií jsme vytvořili jedenáct. Není podmínkou, abyste nominovali v každé kategorii, i když meze se v tomto ohledu nekladou – můžete nominovat v jedné kategorii, nebo ve všech jedenácti. Také není nutné, abyste jeden seriál nominovali pouze v jedné kategorii. Pokud například milujete Doctora Who, můžete ho nominovat jako nejlepší drama, ale i jako nejlepší neamerický seriál. Důležité je vědět, že v každé kategorii můžete nominovat pouze jednoho kandidáta! Musíte si tedy pořádně promyslet, koho v daných kategoriích máte opravdu ze všech nejraději :-) O jednotlivých kategoriích a pravidlech pro nominování se podrobněji dočtete dále.

Druhé hlasovací kolo bude probíhat o hlavních letních prázdninách, tedy od 27. 6. do 31.8. 2018. V jednotlivých kategoriích bude z prvního kola vybráno vždy pět nejvíce zastoupených seriálů, které se stanou oficiálními nominovanými podobně, jak to znáte z našich článků Nominace na Emmy nebo Nominace na Zlaté glóby. Všechny nominované vám přehledně představíme v souhrnném článku, abyste měli ještě více informací předtím, než závazně odešlete své nominace na vítěze.

Závěrečné vyhlášení vítězů bude zveřejněno na začátku nové sezóny, tedy v polovině září 2018. Jak nominovaní, tak samozřejmě i vítězové opět dostanou zmínku o svém úspěchu přímo na svůj profil. Jsme zvědaví, kdo si dokáže postupně během let vybudovat nejdelší nudli ocenění :-)

Kategorie a jejich pravidla

Pravidla (shrnutí)

aktuálnost:
• nové epizody v období
1. 6. 2017 – 31. 5. 2018

drama:
• nad 40 minut
• různé žánry

komedie:
• 20–30 minut

webseriál:
• cca do 30 minut
• nepočítají se seriály ze streamovacích slu­žeb

síň slávy:
• cokoliv kromě seriálu Friends (Přátelé), Stargate SG1 (Hvězdná brána) a Game of Thrones (Hra o trůny)

znělka:
• cokoliv kromě Game of Thrones (Hra o trůny)

Nejlepší drama:
U ankety jsme zjistili, že každý vnímá seriálové žánry jinak. Jak nejlépe určit, co je drama a co komedie? V zahraničí se samy stanice domlouvají s pořadateli cen, ve které kategorii by rády svůj seriál viděly. My to nebudeme komplikovat a určíme si, že drama je vše, co má délku nad 40 minut. Pokud jsou tedy vašimi nejoblíbenějšími seriály např. Doctor Who, Orange Is the New Black, ale třeba i Game of Thrones, The Walking Dead a další fantasy, kriminálky, telenovely, sci-fi a další žánry, pak je zařaďte do kategorie Drama. Do dramat patří také minisérie a antologie.

Nejlepší nové drama:
Zde platí stejná pravidla jako u předešlé kategorie, co se do délky epizod týče. Druhou podmínkou zde je, že seriál se začal vysílat na své stanici ve své zemi poprvé (epizoda 1×01) někdy mezi červnem 2017 a květnem 2018 včetně. Opět zde můžete nominovat také minisérie nebo antologie.

Nejlepší komedie:
Už jsme si určili, co jsou dramata, takže je jasné, jak hlasovat pro komedie. Jde o seriály, jejichž epizody trvají zpravidla 20–30 minut. Nerozlišuje se země původu ani to, jestli seriál běží na kabelovce, nebo na komerční stanici.

Nejlepší nová komedie:
Zde lze nominovat seriály s 20–30 minut dlouhými epizodami, které se poprvé představily (epizoda 1×01) ve své zemi na své stanici v období od června 2017 do května 2018.

Nejlepší český/slovenský seriál:
U této kategorie by si měli dávat pozor především ti, kteří sledují seriály výhradně v televizi s českým (nebo slovenským) dabingem. Nejedná se o seriály, které naše televize převzaly ze zahraničí. Jde výhradně o českou a slovenskou vlastní tvorbu. Tato kategorie není omezená žánrem, můžete nominovat jak dramata (kriminálky, soap opery), tak i komedie (sitcomy). Podmínkou stále zůstává, že se v uplynulých 12 měsících musely v televizi objevit nové epizody, reprízy se nepočítají.
Tip: Pokud si nejste jistí, které české seriály běžely v zadaném období, máme pro vás speciální filtr, který napoví :-)

Nejlepší úvodní znělka (intro):
Úvodní znělky jsou pro naši redakci jednou z nejlepších částí seriálů. U některých seriálů je opravdu zřetelně vidět, že si audiovizuální oddělení dalo opravdu práci s tvorbou intra. Líbivé melodie doprovázené přesně padnoucími obrázky, což v nás zkombinované navozuje přesně ty pocity a atmosféru, která se pro daný seriál hodí. V této kategorii vynikají především dramata na amerických kabelovkách, ale žánr i zemi původu můžete volit dle libosti. Od loňského ročníku můžete u znělek volit jakýkoliv seriál bez ohledu na aktuálnost. Poté, co jednou jeho znělka vyhraje, už v dalších letech nebude moct být nominován, stejně jako je to u vítězů Síně slávy. – Na základě nového pravidla není možné hlasovat pro loňského vítěze, tedy Game of Thrones.

Nejlepší webseriál:
U kategorie webseriálů se opět dostáváme do šedé zóny. Netflix není stanice, ale streamovací služba, takže technicky jsou seriály House of Cards, Orange Is the New Black, Daredevil a další v podstatě webseriály. V tomto hlasování je ale bereme jako klasické seriály, tedy dramata (nová dramata), potažmo (nové) komedie. Pod pojmem webseriál zde chápeme krátká videa z YouTube, Streamu atd. v délce maximálně do 15–30 minut. Na žánru ani streamovací službě opět nezáleží, aktuálnost platí.

Nejlepší neskriptový seriál/show:
Reality shows patří spíše ke guilty pleasures, kterými se většina z nás příliš nechlubí. Ale třeba noční talkshows jsou populární v našich končinách skoro stejně jako v zahraničí. Opět tedy můžete hlasovat v kombinované kategorii neskriptových seriálů / shows, kde můžete dávat hlas právě těmto pořadům, které se nedají zařadit do výše zmíněných kategorií. Kromě realitek nebo talkshow můžete dát hlas různým soutěžím či dokumentům, ale opět dodržujte pravidlo aktuálnosti.

Nejlepší neamerický seriál:
Asi nemá smysl argumentovat proti názoru, že v současnosti většina z nás ujíždí hlavně na amerických (USA) seriálech, což ostatně vyplývá i z výsledků minulých ročníků. Aby dostaly šanci i britské, australské, severské a další seriály, o kterých se tu až zase tolik nemluví, vznikla kategorie neamerických seriálů. Zde můžete opět bez ohledu na žánr nebo zemi původu (vyjma USA) hlasovat pro své favority. Opět ale dodržujte podmínku, že nové epizody musely být odvysílány v uplynulých 12 měsících!

Nejlepší animovaný seriál:
V roce 2017 jsme představili novou kategorii, v níž můžete nominovat své oblíbené animáky. Opět nezáleží na délce ani zemi původu, jste omezeni pouze podmínkou aktuálnosti, tedy nové epizody se musely vysílat od června 2017 do května 2018.

Síň slávy:
Pravděpodobně nejpestřejší kategorie. Zde vám zůstává pole dokořán otevřené, nejsou zde žádná pravidla. V kategorii Síň slávy nominujte svůj nejoblíbenější seriál vůbec. Může být již ukončený, může být aktuálně běžící. Nezáleží na žánru, zemi původu, délce epizod ani ničem jiném. Jedinou podmínkou je, že musí jít o seriál či pořad, který máme v databázi. Tato kategorie se bude v následujících ročnících jako jediná odlišovat od ostatních. Aby nevyhrával pořád dokola Game of Thrones nebo The Big Bang Theory, může tuto kategorii seriál vyhrát pouze jednou! V následujících ročnících bude vítěz z nominací vyřazen.

Síň slávy prozatím vyhrály tři seriály, a to legendární komedie Friends (Přátelé) , neméně slavné sci-fi Stargate SG1 (Hvězdná brána) a v loňském roce oceňované fantasy Game of Thrones (Hra o trůny), proto prosím berte na vědomí, že veškeré hlasy, které byste opět Přátelům, Bráně nebo GoT posílali, budou anulovány! Rozhodněte se proto raději pro svůj jiný oblíbený seriál, aby váš hlas zbytečně nepřišel vniveč.

Hodnocení na SerialZone.cz
Hodnocení na SerialZone.cz
Hodnocení na SerialZone.cz

Pokud jste se prokousali tím pralesem pravidel až sem, gratulujeme! Víc pouček a pravidel už na skladě nemáme, takže nyní nezbývá nic jiného, než začít nominovat své favority! Hodně štěstí všem! Kdybyste čemukoliv nerozuměli nebo si nebyli jistí, pak neváhejte a palte na nás dotazy, pokusíme se zodpovědět, jak nejlépe dovedeme.


V kolika kategoriích a pro koho budete hlasovat? Které seriály tipujete na vítěze? Diskutujte, sdílejte vaše pocity a myšlenky a především… šiřte odkaz dál do světa, ať se seriály v boji za vítězství pořádně zapotí! Čím více hlasujících, tím relevantnější výsledky! :-)

Další díly seriálu

SerialZone Awards 2015 (6. 5. 2015)
SerialZone Awards 2015: Drama (28. 6. 2015)
SerialZone Awards 2015: Komedie (5. 7. 2015)

... odkryj další díly seriálu

SerialZone Awards 2015: Nové drama (12. 7. 2015)
SerialZone Awards 2015: Nová komedie (19. 7. 2015)
SerialZone Awards 2015: Úvodní intro (26. 7. 2015)
SerialZone Awards 2015: České a slovenské seriály (2. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Webseriál (9. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Neskriptový seriál (16. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Neamerický seriál (23. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Síň slávy (30. 8. 2015)
SerialZone Awards 2015: Známe vítěze! (6. 10. 2015)
SerialZone Awards 2016 (2. 6. 2016)

SerialZone Awards 2016: Finalisté (30. 6. 2016)
SerialZone Awards 2016: Známe vítěze! (22. 9. 2016)
SerialZone Awards 2017 (11. 5. 2017)
SerialZone Awards 2017: Finalisté (29. 6. 2017)
SerialZone Awards 2017: Vítězové (21. 9. 2017)
SerialZone Awards 2018 (právě čteš)
SerialZone Awards 2018: Finalisté (10. 7. 2018)

Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Blázen z Jericha
před 67 týdny
Máme se bát, že zas všechno vyžere GOT a BBT?
phoboska
před 67 týdny
Dúfam, že nie.
Forest
před 21 týdny
Bude letos také SZ Awards nebo se čeká, až GoT a BBT přestanou konečně...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY