plakát seriálu

Agentura Jasno

(Psych)

Epizoda 6×15 – Opravdoví padouši (True Grits)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Thane je předčasně propuštěn z vězení a má v plánu očistit své jméno. Najme si proto ty nejlepší, Shawna s Gusem, aby tak získal vysoké odškodné. Ti si jdou pro pomoc za Jules a vylíčí jí Thanův srdceryvný příběh, jak díky omylu spravedlnosti o vše přišel. K jejich nemilému překvapení jim Jules poví, že to ona poslala Thanea do vězení.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Jdou vyslechnout Mercera, kuchaře, co svědčil proti Thanovi. Ten jim odvykládá, jak našel jednoho ze svých pracovníků spoutaného v plastových poutech odříkávajícího abecedu pozpátku. To klukům připomene případ, který se stal nedávno. Také byl při přepadení spoután kluk a odříkaval abecedu. Vypraví se tam a kluk jim řekne, že lupič utekl zadem, ale alarm tam nefungoval. Shawn si všimne změn v obchodě a kluk mu potvrdí, že si nedávno nechali obchod předělat. Pak je přepadeno zlatnictví a jsou ukradeny diamanty. Opět zloděj utekl, protože alarm nefungoval a i zde si nechávali dělat úpravy. Thane nehodlá dopustit, aby Shawn s Gusem spolupracovali s Jules a pohrozí jim, že je propustí a oni nedostanou podíl z jeho odškodného. Deset tisíc dolarů je přesvědčí, aby se tedy rozdělili. Shawn Jules požádá, aby jednali jako dospělí a nyní se kvůli případu nebavili, což znamená i zrušení večeře. Oba obchody si najaly stavitele Derricka, a tak se za ním vydají. Na místě je už ale Jules a odvádí ho k výslechu a kluci k němu nemají přístup. Naštěstí jim Buzz prozradí, kde si Derrick najímá dělníky. Na místě si ně hrají a od jednoho se dozví, že jistý Carl byl na obou akcích. U něho doma je pouze jeho otec Fred, kterému Thane řekne, že přišli usvědčit jeho syna zlodějíčka a Fred je kupodivu pozve dál. Poví jim, jaké má se synem problémy a že nikdy nebyl schopen využít svůj potenciál. Gus si vyfotí Carlův obrázek a Shawn se pochlubí na oddělení, že přišel na to, kdo je opravdovým viníkem. Jules ale na to přišla dřív a vyfoukne mu tak vítr z plachet. Shawn s Gusem jdou do restaurace a najdou tam mrtvého Mercera. Na videozáznamu je zachycen Thane, a je proto uvězněn. Následně je propuštěn a kluci se mu omlouvají, aby je najal zpátky. Thane to ale nemá v úmyslu a poděkuje Jules, že našla důkazy zprošťujícího ho viny. Shawn fňuká u oHenryho, jak to celé pokazil a ten ho při zmíňce o 10 000, a navíc nezdaněných, pošle za Thanem, aby si vylepšil reputaci. To se mu s pomocí Guse, který ví něco o diamantech, povede. Od zastavárny se dozví jméno ženy, která tam nechala diamanty, co v sobě měly unikátní značku, a tak se daly vystopovat. Jules s Lassiem jdou za ní do bytu, Jules naznačí Lassiemu, že žena lže, když tvrdí, že je tu sama. Lassie odpoutá její pozornost a Jules stačí chytit utíkajícího Carla. Při cestě ana stanici ale do nich vrazí muž s autem a následně odvede Carla pryč. V policejní databázi se potvrdí shoda krve z klenotnictví s Carlovou, ale zároveň odhalí 30 let starý, nevyřešený případ. Krev patří příbuznému a Shawnovi dojde, že se jedná o Freda. Vše do sebe zapadne, proč byl tak nápomocný a nechal se vyslechnout, věděl, že když chytí syna, usvědčí i jeho. Pak zabil Mercera, kterého před lety podplatil, aby svědčil proti Thaneovi. Pátrání začnou v docích, kde se ona stará vražda stala a kde Fred pracoval. Freda s Carlem tam najdou a zatknou.

Promo k epizodě
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Na broži majitelky klenotnictví.
Narážky na další seriályvložit další narážku

Zákon a pořádek

Shawn zmiňuje Law & Order při výslechu svědka. ("What do you think this is? Law & Order?")

The Voice

Juliet říká Shawnovi, aby nezapomněl nahrát The Voice. ("Don´t forget to TiVO The Voice.")

Zákon a pořádek

Shawn pronese ke kuchařovi během výslechu: "Jsme v Zákonu a pořádku?"
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Thane: Víte, co je k politování? Vězeňský státní systém, ve kterým jsem strávil poslední tři roky.
Gus: Já myslel, že to byly dva roky a osm měsíců.
Thane: Zaokrouhluju to, jasný? A co jsi zač? Matematická policie?
Thane: Jsem znechucený a unavený z lidí jako vy, co prohašujou, že odpovídám
popisu kriminálníka.
kluk z obchodu: Promiňte. Možná byste měl, nevím, asi vypadat jinak.
(Jules s Lassiem měli nehodu v autě a Shawn se strachuje jen o Jules.)
Lassie: Taky jsem v pořádku, Spencere. Díky za zájem.
Shawn: (na Jules s Gusem) Hele, slyšeli jste to, lidi? Skoro jako by si Lassieho duch myslel, že tady sedí s náma a neuvědomoval si, že umřel při tý havárce.
Gus: Páni. Jeho duch se nedočká klidu, dokud mu to nepomůžeme uzavřít.
(Shawn naříká u Henryho doma.)
Shawn: Vůbec nevím, co se stalo. Nejdřív jsem namíchl Jules. Pak mi Thane přestal věřit, což nás připravilo o odměnu, což rozbrečelo Guse, což není nic neobvyklýho.
Lassie: A Spencere, pamatuj, že všichni trestanci tvrdí, že jsou nevinní nebo že to na ně narafičili nebo že mě přestanou škrtit.
Hlavní postavy
Shawn Spencer
Burton 'Gus' Guster
Carlton 'Lassie' Lassiter
Juliet 'Jules' O'Hara
Karen Vick
Henry Spencer
Vedlejší postavy
pracovník
majitelka klenotnictví
reportér
kluk z obchodu
Derrick Poole
Fred Dozier
laboratorní technik
Carl Dozier
pracovník 2
Mandlebaum
muž v pick upu
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevOpravdoví padouši
Původní názevTrue Grits
Rok natočení2012
Premiéra4. dubna 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry2 641 000 diváků
Autoři profilu epizody