plakát seriálu

Agentura Jasno

(Psych)

Epizoda 1×01 – Pilot
97 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Shawn Spencer spolu se svým kamarádem Burtonem "Gus" Gusterem zakládají soukromou detektivní agenturu. Jejich prvním případem je únos jediného syna majitele velké textilní továrny...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Když byl Shawn Spencer malý, jeho otec ho nutil rozvíjet schopnosti, které chlapec měl - soustředění, cit pro detaily a dokonalou paměť. Nyní je Shawn dospělý...

Při sledování televizních zpráv Shawn odhalí lupiče krádeží v obchodě s elektronikou - je jím sám vedoucí. Shawn to pozná jen na základě chování tohoto muže v krátkém televizním šotu. Zavolá tedy na policii, druhý den tam jde učinit výpověď a chce odměnu, která byla za dopadení lupiče vypsána. Místo toho ale Shawna začnou policisté vyslýchat a podezírají ho, že s vedoucím na krádežích spolupracoval.

Shawn už dal policii spoustu tipů, díky kterým vyřešili různé případy, ale detektiv mu nevěří, že je schopen odhalit pachatele pouhým sledováním televizních zpráv. Shawn řekne, že je médium, a díky drobnostem, které na stanici vypozoroval, většinu o svých schopnostech přesvědčí.

Pak Shawna kontaktuje Karin Vicková, šéfová policejního oddělení, která znala jeho otce, výborného policistu. Řekne mu o muži jménem McCallum, boháči, u kterého došlo k únosu. Policie nemá stopy a Vicková mu nabídne, aby na případu spolupracoval. Pokud dokáže případ vyřešit, uvěří v jeho schopnosti a podezření ze spoluúčasti na loupežích, které mu teď hrozí, nechá stáhnout.

Shawn navrhne svému kamarádovi Gusovi, aby si spolu otevřeli soukromou detektivní agenturu. Nejdřív do toho Gus jít nechce, ale když mu Shawn řekne o únosu, začne ho to zajímat. Jediného syna majitele velké textilní továrny, Camdena McCalluma, někdo unesl, když venčil svého psa. Shawn zjistí, že Camden byl dříve každý den v novinách, protože neustále něco prováděl, ale před nějakou dobou vše utichlo. Shawn nevěří, že by se Kenden polepšil.

V McCallumově domě se seznámí s Camdenovou sestrou Katrinou. Vyšetřování podle Guse nikam nevede. Později mu Shawn řekne, že podle něj Camdena nikdo neunesl, ale on sám svůj únos nafingoval. S únosem mu pomohl jeho kamarád Malcolm, se kterým se už naoko nestýkal. Shawn zjistí, že Malcolm má malou chatu u jezera, a tak se tam s Gusem zajedou podívat. Zahlédnou tam Camdenova psa, který zmizel spolu s ním. Gus chce hned zavolat šéfce Vickové, ale Shawn se chce vrátit na policejní stanici, kde bude mít "jako" vizi a policisty pak chce k chatě dovést.

Tak to také udělá, ale v chatě najde policie jen dvě mrtvá těla. Vše nasvědčuje tomu, že Malcolm Camdena zabil a pak se zastřelil. Shawn se snaží policii vysvětlit, že tak to není, ale nikdo ho neposlouchá...
Shawn zjistí, že pan McCullum omylem strčil do svého syna, když vystopoval, kde ukrývá, po předání výkupného, jenže rána byla smrtelná. Poté zastřelil jeho kamaráda a vše naaranžoval, aby to vypadalo jako sebevražda.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Things Can Only Get Better (Howard Jones)

Stacy's Mom (Fountains of Wayne)

Camel Walk (Southern Culture on the Skids)

Middle Of Nowhere (Hot Hot Heat)

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Ve 2. epizodě 2. série přijde naše dvojice k poli, které je samá díra. Shawn (James Roday) řekne, že mu to připomíná snímek se Sigourney Weaver, nato Gus (Dulé Hill) vyjmenuje celou řadu špatných filmů. Shawn ale myslí právě film Díry (2003), ve kterém hrál sám Dulé Hill.
Když Shawn vysvětluje u Guse v kuchyni, jak to je ve skutečnosti s únosem, tak se Gus otočí a odchází. Shawn hledá jeho klíčky od auta a najde při tom i ananas...

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Juliet O'Hara: Vy víte všecko?
Shawn Spencer: Jo, je to děsivý, co?
Shawn Spencer: Je moc brzo, abych měl teorii?
Burton Guster: Mohl bys aspoň počkat, než uvidíme nějaké důkazy?
Shawn Spencer: Můžu... když pak budeš spokojenější.
Shawn Spencer: Ok, těžko se to vysvětluje, ale zkusím to. Ty a já... Otevíráme vlastní soukromou detektivní agenturu.
Burton Guster: Ou. Vidíš? Žádné vysvětlení není třeba! Nech mě vzít si kabát.
(Burton si sedne zpátky k PC.)
Shawn Spencer: Ale ty si nebereš kabát!
Burton Guster: Ehm, ne. Ne, Shawne, neberu.
Burton 'Gus' Guster
Carlton 'Lassie' Lassiter
Karen Vick
Henry Spencer
Vedlejší postavy
Lucinda
Mr. McCallum
Katrina McCallum
malý Shawn
číšnice
Mrs. McCallum
Camden McCallum
Malcolm Orso
Lobster Shack Blonde
reportérka
Desk Sergeant
Police Artist
Billy Camp
Officer Koontz
Bodyguard
smějící se doktor
Office Manager
zdravotní sestra
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevPilot (neoficiální název)
Původní názevPilot
Rok natočení2006
Premiéra7. července 2006
Česká premiéra7. května 2008
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka75 minut
Autoři profilu epizody