plakát seriálu

Akta X

(The X-Files)

Epizoda 7×01 – Šestý zánik I. (2) (Sixth Extinction, The)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Agent Mulder je hospitalizován v nemocnici. Agentka Scullyová mezitím nalézá mimozemskou loď a snaží se zjistit způsob jak pomoci Mulderovi.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Scullyová na Pobřeží slonoviny v Africe zkoumá ve svém stanu otisk povrchu mimozemského artefaktu, který je popsaný tajemnými symboly. Ví, že venku nedaleko moře se nachází pískem zasypaná mimozemská loď, jejíž povrch pokrývají podobné symboly. Zdá se, že našla něco, v existenci čehož nikdy nevěřila. Navzdory tomu se rozhodla zůstat, protože je jí jasné, že v odhalení tajemství mimozemské lodě leží i odpověď na to, jak pomoci Mulderovi. Ten je ve Washingtonu hospitalizován v nemocnici.

Scullyová si musí přiznat, že neví jak dát do souvislostí to, co už ví, s tím, co nedávno viděla. Ví, že souvislost existuje, a i když se domnívá, že toto odhalení nebylo určené jí, ale Mulderovi, je odhodlaná pokračovat, protože právě v původě každé choroby leží i lék na ni. Pracuje dlouho do noci, když náhle uvidí v odrazu na svítilně postavu afrického muže v domorodém oděvu, stojícího ve vchodu do stanu. Když se však otočí, muž je pryč.

Scullyová vezme velkou mačetu, jedinou zbraň, kterou tu má, a opustí stan, aby se porozhlédla po okolí. Už nevidí, že ve stanu se začne hromadit stále víc hmyzu. Venku muže nenajde, a proto se vrací do stanu. Je překvapená spoustou kobylek, které tam uvidí. Jde ke svítilně, jejíž světlo hmyz očividně do stanu přilákalo, ale kobylky se nečekaně vyrojí a napadnou ji...

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Mytologická epizoda.
Hlavní postavy
Dana Scullyová
Fox Mulder
Walter Skinner
Hostující hvězdy
agentka Diana Fowleyová
Vedlejší postavy
Dr. Barnes
Dr. Harriman
Michael Kritschgau
Dr. Amina Ngebeová
Barnesův řidič
domorodý africký muž
zdravotní sestra
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevŠestý zánik I. (2)
Původní názevSixth Extinction, The
Rok natočení1999
Premiéra7. listopadu 1999
Česká premiéra2. ledna 2008
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry17 830 000 diváků
Autoři profilu epizody