Plakát

Batman

Kultovní seriál z Gotham City. V roce 1966 se ABC rozhodla vytvořit první seriál o Batmanovi, který vznikl podle komiksu Boba Kanea The Batman and Detective Comics Magazine z roku 1939. Seriál se okamžitě stal hitem. V hlavních rolích se představili Adam West v roli Batmana,... [více]

1966–1968 | USA | 25 minut | ABC | Akční / Dobrodružný / Komedie | 120 epizod | status: ukončeno v roce 1968
Poslední odvysílaná

3×26 – Minerva, Mayhem and Millionaires

(premiéra Kdysi dávno)
závěr seriálu

Batman – O čem to je

Kultovní seriál z Gotham City.

V roce 1966 se ABC rozhodla vytvořit první seriál o Batmanovi, který vznikl podle komiksu Boba Kanea The Batman and Detective Comics Magazine z roku 1939. Seriál se okamžitě stal hitem. V hlavních rolích se představili Adam West v roli Batmana, Burt Ward coby Robin a v roli Alfréda Alan Napier.

Seriál převzal komiksovou zápletku - Bruce Wayne v pubertě osiřel, když byli jeho rodiče zavražděni. Zdědil obrovský majetek a rozhodl se bojovat s padouchy sužujícími Gotham City.

K boji se zločinem si Batman v jeskyni pod svým sídlem zřídil laboratoř. Dick Grayson, jeho mladý svěřenec a taktéž sirotek, se stal jeho pomocníkem Robinem. Společně chránili město proti zločincům skrývajícím se v podsvětí.

Jediný, kdo znal jejich pravé identity, byl Alfréd Pennyworth, Wayneův sluha, který se o něj po smrti rodičů staral. Jeskyně a laboratoř byly vybaveny nejpokročilejšími technologiemi, které jim pomáhaly porážet nepřátele.

Policejní komisař James Gordon přivolával Batmana světelným signálem nebo přímou telefonní linku. K boji proti nepřátelům užívali Batman a Robin také Batmobil, víceúčelový opasek a další vynálezy.

V roli padouchů se objevovali známí hollywoodští herci a herečky. Nejznámějšími padouchy jsou Tučňák, Joker, Kočičí žena, Hádankář či král Tut.

Batman se začal vysílat na jaře 1966, ale už od podzimu sledovanost začala klesat. Aby tomu tvůrci zabránili, objevila se na scéně Batgirl, jež měla také zabránit spekulacím ohledně sexuální orientace Batmana a Robina. Záměr tvůrců okořenit zápletku novou sexy hrdinkou ale nebyl dostatečně úspěšný a seriál se na jaře 1968 přestal vysílat. Nicméně i dodnes si udržuje status kultu.

Bob Kane, tvůrce komiksového Batmana, poznamenal, že seriál zachránil komiks od zrušení. I přesto většina komiksových fanoušků pohrdá tímto seriálem kvůli stereotypizaci superhrdinů a zesměšnění předlohy. Brzy po ukončení seriálu se tak komiks vrátil k temnému a vážnému tónu, který připomínal původní komiks pozdních třicátých let.

Batman / Bruce Wayne
Robin / Dick Grayson
policejní komisař James Gordon
policejní prezident O'Hara
Alfred Pennyworth
vypravěč
teta Harriet Cooper
Články k seriáludalší články
Info box
Stanice

ABC

Délka

25 minut

Žánr

Akční
Dobrodružný
Komedie
Krimi
Fantasy
Mysteriózní
SciFi
Superhrdinský

Země původu

USA

Roky vysílání

1966–1968

První vysílání

12. ledna 1966

Ukončení seriálu

14. března 1968

Tagy

DC Comics, superhrdina, jméno postavy v názvu

Odkazy

IMDb.com
Wikipedia (anglická)

Související