plakát seriálu

Čarodějky

(Charmed)

Epizoda 2×01 – Zkouška (Witch Trial)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Démon Abraxas ukradne knihu stínů a čtením kouzel pozpátku ruší jednotlivá kouzla, čímž oživuje ty, které ona kouzla již jednou zničila. Phoebe si uvědomí, že jakmile Abraxas přečte poslední kouzlo - to, které uvolnilo jejich moc - příjdou o své schopnosti a už nikdy nebudou čarodějky. Prue si ovšem myslí, že je to to nejlepší, co je mohlo potkat…

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Phoebe se večer vrací do domu a nachází Piper v poněkud kompromitující situaci s bankéřem Robem, u kterého si měla vyjednat půjčku na založení svého klubu. Domů se zrovna vrací i Prue. Rob odejde a Prue a Piper se chtějí rozejít do svých pokojů, Phoebe však protestuje, jelikož je právě předvečer toho dne, kdy se před rokem staly čarodějkami a trvá na tom, že musí výročí oslavit a zároveň obě upozorňuje, že druhý den je zároveň podzimní rovnodennost, významný čarodějnický svátek.
Prue je to však jedno, je to skoro měsíc od jejich posledního démona a od Andyho smrti a ona si přeje tento poklidný život bez kouzel i nadále. Druhý den ráno sestry přiběhnou na půdu, protože Kniha stínů začne sama od sebe obracet strany. Zastaví se na straně s obřadem přerodu, ale než si stačí přečíst o co jde, objeví se okno do jiné dimenze a démon, který ho otevřel knihu ukradne. Sestry pak na půdě rozebírají, co se stalo, když tu je vyruší zvonek u dveří. Phoebe otevře a do domu vtrhne rozrušená holčička Jenny a chce si zavolat. Hned za ní přichází nový soused Dan, její strýc. Sestrám vysvětluje proč je Jenny tak rozrušená, její rodiče jsou totiž na nějaké expedici a on ji má na starosti, než se vrátí. Oba noví sousedé odejdou a než se Phoebe stačí vrátit k problému, který je právě trápí, rozčílená Prue odchází do práce.
Piper a Phoebe si uvědomí, že je to první démon od Andyho smrti, a že Prue si stále dává za vinu jeho úmrtí. Pak obě odchází do lesa na oslavu svátku rovnodennosti, kam je pozvala Steve, nová kamarádka Phoebe, kterou nedávno potkala. Při průběhu oslavy Phoebe uslyší hlas babičky, jak pronáší slova „moc tří“.
Později je Piper s Robem v budoucím klubu. Najednou se objeví Jeremy, Roba omráčí a chce zabít Piper. Ta ho na chvíli zmrazí a telefonicky se spojí se sestrami a zaříkáním se Jeremyho opět zbaví. Po tomto incidentu se Rob rozhodne, že půjčku Piper neposkytne, protože si myslí, že oblast s klubem je plná násilníků.
Mezitím je Phoebe doma a v nových knihách o magii, které koupila, hledá nějaký odkaz na démona, který je právě sužuje. Z okna uvidí malou Jenny jak si hraje s jejich kočkou. Jde za ní a při rozhovoru si prohlíží triquetru na obojku Kit. Společně s Piper, která právě přijela, chtějí triquetru využít k dopadení démona. Vezmou spiritistickou tabulku a hledají odpověď na otázku, kde je teď jejich kniha. Ručička jim ukáže slovo Abraxas.
Phoebe v nových knihách najde, že Abraxas je démon z astrálních sfér, který ničí čarodějky tím, že démonizuje jejich síly. Piper pochopí, že Knihu stínů ukradl, protože z ní pochází jejich síly a chce zvrátit všechna kouzla, která kdy učinily tím, že knihu čte pozpátku. V tu chvíli se objeví další démon, kterého již zničily - bubák (Woogyman). Naštěstí si společně vzpomenou na zaříkadlo a i tentokrát ho zničí. V té době se Prue nachází v aukční síni, kde ji napadne Nicholas. Pomocí zaříkadla ho zažene.
Všechny tři pak doma na půdě, v místě, kde se objevilo okno, nakreslí triquetru a vytvoří uzavřený kruh. Okno se skutečně otevře. Prue má za úkol pomocí své moci knihu dostat zpět, ale nedokáže se přemoci a svou moc nepoužije.
Po malé hádce se opět sestry usmíří a Prue se tak trochu vyrovná se smrtí Andyho. V tu chvíli všechny opět uslyší hlas babičky. A dojde jim, co mají dělat. Vydají se na místo, kde před tím Phoeba a Piper oslavovaly rovnodennost. Tam spojí ruce a utvoří tak jednotu. Začnou pronášet kouzlo, kterým kdysi Phoebe vyvolala jejich schopnosti, a tím dostanou svou knihu nazpátek a zničí Abraxase.
Když už jsou všechny opět doma, Prue a Phoebe předají Piper šek na šedesát tisíc (ručily domem), které potřebuje na založení svého vlastního klubu.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Ladyfingers (Luscious Jackson)

Scéna po úvodní znělce.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Piper: Nechci to zkoušet.
Phoebe: Musíme to zkusit. Co můžeme ztratit, ne?
Piper: Přinejmenším svoje šaty, vidíš?
Phoebe: Piper, nemusíš se omlouvat. Jsi svobodná, plnoletá a sex už potřebuješ jako prase drbání.
Piper: Tak moc ho nepotřebuju... no, dobře, možná trochu, ale o to tu nejde.
Phoebe: (o démonovi, který je v astrální sféře) A pak mu Prue konečně nakope ten jeho astrální zadek.
Hlavní postavy
Piper Halliwell
Phoebe Halliwell
Prue Halliwell
Vedlejší postavy
Dan Gordon
Penny Halliwellová - bábi
Jenny Gordonová
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevZkouška
Původní názevWitch Trial
Rok natočení1999
Premiéra30. září 1999
Česká premiéra23. srpna 2002
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody