plakát seriálu

České století

(České století)

Názory uživatelů

Zajímavý pohled na dějiny

Po prvním nepříliš přesvědčivém dílu nastal výrazný posun vpřed a zbylé doposud odvysílané díly byly velmi zajímavé. Zajímavé především z toho pohledu, pokud máte rádi dlouhé rozhovory mezi postavami a máte alespoň částečnou představu o dějinách. Rozhovory Moravec-Beneš, ale především Gottwald-Slánský mi z paměti jen tak nezmizí. Palec nahoru pro autory i pro ČT. Rozhodně doporučuji zájemcům o české moderní dějiny. Nebál bych se některé díly pustit jako zajímavý doplněk ke středoškolskému dějepisu.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Divák si může udělat názor sám

Tento seriál mě uchvátil tím, jak se nám snaží přiblížit, co bylo- udělat si lepší obrázek a konstruktivně kritizovat, přijmout svoji minulost a smířit se s ní.
Mně osobně se nejvíc líbil 1938 a Emanuel Moravec- mistrně ztvárněn Danielem Landou. Závěrečná debata mezi Moravcem a Benešem znázorňuje dva myšlenkové proudy- nenadržuje jednomu nebo druhému, jen je reflektuje- a divák si může sám vytvořit daný názor. Což se neděje jen u tohoto dílu, ale u celého seriálu! Nesmím opomenout ani brilantní výstup Ivana Trojana v roli Františka Moravce- šéfa české rozvědky.
Tento seriál mě velice zaujal- je plný výborných hereckých výkonů a dialogů, při kterých mě mrazí po zádech! Je to jeden z nejlepších seriálů České televize a proto zvyšuji své hodnocení na 100%

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Tento seriál není pro oddech

Musím říct, že po prvním díle jsem byl velice zklamaný, především kvůli tomu, že jsem sám historii vystudoval - všechno začalo jako nudná konverzačka z (dle mého nevhodně vybraných) epizod národně-osvobozeneckého boje TGM. Jenže pak se karta obrátila.
Další díly předčily všechna má očekávání, a to nejen režií, kamerou a hereckými výkony, ale především scénářem! Člověk by čekal 150. zabíjení Heydricha nebo vztekání se v parlamentu či na ulicích, ale autoři seriálu se rozhodli pracovat s diváky zcela odlišně. Naservírovali nám surové drama ze zákulisí československých dějin, a to nikoli jako historickou fikci, ale téměř jako dokumentární rekonstrukci událostí. Skvěle vystihnuté postoje, názory, atmosféra a především motivace jednotlivých významných postav českých dějin se snoubí s jakýmsi citem pro minimalismus, který pracuje jedině ve prospěch tohoto díla. Těším se na rok 2014, ve kterém dostaneme šanci zakončit skvěle započatou sérii a modlím se, aby její kvalita neklesla ani o píď. Do rukou se nám totiž dostal nejlepší český seriál za poslední dekádu.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

První díl mě příliš nepřesvědčil

Díl z nového cyklu České století, který je bezesporu velmi ambiciózní, bohužel ve svém prvním díle Velké bourání své snahy nenaplnil. Z hlediska zpracování tématu byl velmi zmatený. Autoři jakoby nám chtěli sdělit nějaké zásadní poselství, ovšem to jsem jako divák nebyl schopen rozklíčovat. Vůbec nebyly respektovány ty nejdůležitější momenty Masarykova exilu, jeho pobyt a kontakt s prezidentem USA Wilsonem, bez jehož intervence by patrně stát Čechů a Slováků v roce 1918 patrně nevznikl.
Navíc i zpracování bylo mírně řečeno diskutabilní -dlouhé záběry ze Švýcarska, jímavé dlouhé pohledy. Škoda promarněné šance. Masaryk mi tu vychází jako náboženský pomatenec věřící pouze v prozřetelnost, ale na svůj věk čiperný pán, který se za celou dobu neposeděl na místě, byl tu v USA, tu v u Légií na Rusi, ti v Paříži. Z filmového hlediska byl celý díl poněkud pod pokličkou, taková selanka, klídek veslování na jezeře...doufejme, že další části budou snad lepší.
Abych nebyl jen kritický, představitel hlavní role pan Martin Huba byl vybrán bezesporu výborně, své odvedli jistě i Maskéři, jen škoda, že nebylo tolik co hrát...
Petr Matoušek

50 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí
Ajam
29. listopadu 2013

Velký potenciál...

... ovšem absolutně zahozený. Tento seriál by mohl mít neuvěřitelný potenciál. Bohužel se příliš hluboce věnuje událostem o osudům které v důsledku sice byli klíčové nebo spíše k těm klíčovým vedli. Bohužel ty dopady co jsou zmíněnu jen hodně povrchně. V konečném důsledku je se ve událostech jednotlivých dílů může orientovat jen člověk co co novodobé dějiny velmi dobře zná a dokáže je správně zařadit vedle událostí ke kterým vedou. Bohužel mám zkušenost že takových lidí není zas tak moc. Je proto velká škoda že poměrně hodně dobré herecké výkony a velký dramatický potenciál, jsou úplně utopeny v projektu sice ambiciozním ale v konečném důsledku nedotaženým. Těch 60% dávám za herecké výkony a proto že jsem patriot a mám rád historii.

60 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Palec nahoru

Na české poměry zajímavé pojaté dílo, které shrnuje naše dějiny. Jsou tu opravdu dlouhé dialogy, které se táhnou celými díly. Pokud tedy tohle někomu nevadí, tak se může s klidnou hlavou do sledování pustit. Rozhovory mezi postavami jsou zde velice bouřlivé a emotivní. Možná zjistíte nové souvislosti, jak a co se mohlo stát a uděláte si na některé věci jiný názor.

Good Job ČT

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí