plakát seriálu

V síti CIA

(The Company)

Názory uživatelů

27. 12. Velká párty u mě doma. Jste zvaní!

Když se na to podívám s odstupem času, je fakt že je seriál možná trochu nadhodnocen. První díl je slabší, táhne se to, navíc se člověk ztrácí v množství postav. V druhém díle se už člověk začíná trochu orientovat. Navíc přibude akce. A závěrečná šachová partie mezi KGB a CIA? Ta už si to mírné nadhodnocení určitě zaslouží. Výborné obsazení a herecké výkony, skvělá kamera...

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

We won, didn't we?

Tak nějak nevím, proč je tenhle seriál všude tak vynášen do nebes. Nepřišlo mi to nějak zvlášť záživné. Vyzdvihl bych však řemeslnou stránku a také herecké výkony Alfreda Moliny a Michaela Keatona.

70 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Poslední intrika

Vyšetřování, skrývání, podezírání, intriky, ale i nefalšovaná krvavá akce, která bere dech. Company nabízí všechno. Všechno, co si od války můžete slibovat. Bitvy, které uchvátí, zrady, které zklamou a plány, ze kterých občas zamrazí. To vše ve scénáři, který je tak chytrý, že vám po celou stopáž (a v gradujícím finálním díle obzvlášť) budou šrotovat závity, aby vše zapadlo kam má.

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Výlet do říše divů

Tento seriál mě nadchl hned ze začátku a ani (opravdu hodněkrát) opakované sledování moje hodnocení nesnížilo. Vyhovovalo mi tempo vyprávění, tíživá atmosféra zachycující období studené války, ať už to byla poválečná léta v USA, Berlíně, revoluce v Maďarsku nebo rozpad SSSR.
Možná bych měl dodat, že jsem studovaný historik - a ačkoli mě špionážní thrillery nikdy nějak zvlášť neoslovovaly, tento mě zaujal poměrně solidním vykreslením dobové reality. Samozřejmě vedle režie, kamery a především vynikajících herců! Ale jak jsem psal, historie nebyla (nijak zvlášť) křivena, posouvána, byl na ni prostě dán jeden další pohled, jak to vlastně možná i bylo. A proč ne?
Všechny postavy měly svou jasnou motivaci, nebyl tam žádný naprosto jasný padouch - snad kromě Žilova, který ale podle mě taky nebyl úplným archetypem záporáka. Nebyla tam nuda. Nebylo tam nic zbytečného. Každá minuta každého dílu dávala smysl, a to si strašně cením. Zdaleka ne všechny seriály (a minisérie) to tak totiž mají.
Ale... to je všechno samozřejmě subjektivní pohled. Chtěl jsem sem dodat tento názor a vyrovnat tak balanc mezi těmi, kdo preferují The Company a těmi, kterým se víc líbilo The Good Shepherd.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

The Company

The Company je výborná špionážní minisérie z dob Studené války. Seriál je tmavý, depresivní, studený, pro někoho možná příliš pomalý a nezáživný. Od The Company nečekejte příliš akčních scén na bojišti (výjimkou je Maďarsko), je to spíš seriál o bojích v zákulisí, který probíhá formou dlouhých debat. Seriál si udržuje solidní rytmus, ale nikam nespěchá, sází spíš na vnitřní sílu hlavních postav.

Líbí se mi úvodní titulky seriálu s textem z Alenky v říši divů. První díl seriálu se věnuje situaci v poválečném Berlíně, druhý maďarskému povstání a invazi v Zátoce sviní, třetí potom pomalému rozpadu SSSR. Druhý díl, ačkoliv akcí předčí zbývající dva díly, mi přišel nejslabší.

Divák sleduje vývoj fiktivních hrdinů na pozadí skutečných událostí po dobu přibližně 40 let od jejich mladických ideálů až po poznání marnosti jejich jednání ve stáří. Agenti CIA ani agenti KGB nejsou prezentováni jednorozměrně jenom jako ti dobří nebo jako ti špatní, obě strany mají svoje ideály a pravdy, za které bojují až do hořkého konce.

The Company má ohromné množství postav, které se rychlostí blesku objeví, aby zase stejně rychle i zmizely. V seriálu se to tak hemží samými informátory, dezinformátory, dvojitými i trojitými agenty, špioni jsou snad na každém rohu. Kdo je přítel, kdo je nepřítel, komu lze věřit a za jakých podmínek, paranoia je v seriálu všudypřítomná.

Sympaticky nesympatický Michael Keaton jako cynik James Angleton zahalený v oblacích cigaretového kouře a Alfred Molina jako realistický Harvey Torriti s drinkem vždy po ruce předvádějí skvělé výkony. Mě ale pozitivně překvapil především Rory Cochrane, kterého jsem dosud znala jenom ze CSI Miami.

Určitě bych k seriálu měla i několik kritických připomínek. SSSR v 50. letech vypadá jak země zaslíbená. Všichni se všude mezi sebou v pohodě vybavují anglicky. Proč museli tvůrci vykreslit Zhilova jako úchyla? Pravděpodobně odkaz na Alenku?

The Company je výborná špionážní minisérie, která rozhodně stojí za zhlédnutí.

"Musíš si pamatovat, o čem to celé bylo. Vždycky to bylo černé a bílé, chlapče, dobro proti zlu. Byli dobří a byli špatní." "A my jsme byli kteří, Harvey?"

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí