plakát seriálu

Dr. House

(House M.D.)

Zajímavosti ze seriálu
Dr. Gregory House byl inspirován postavou Sherlocka Holmese... Ale ani Sherlock Holmes nebyl zcela originální, sir Arthur Conan Doyle se nechal inspirovat doktorem, kterého poznal za svých studií medicíny - doktorem Bellem, jehož specializace byla diagnostika.
Dr. Wilson má ve své kanceláři plakáty ke klasickým filmům - Hitchcockovo Vertigo (1958) a Wellesův Dotek zla (1958).
Nemocniční scény se ve skutečnosti natáčí na Princetonské Universitě.
Otec Hugha Laurieho byl doktor.
Gregova motorka je 2005 Honda CBR1000RR Repsol Replica.
První obsazený herec byl Robert Sean Leonard (Dr. James Wilson).
Během konkurzu prý podle Davida Shorea jeden z výkonných producentů Bryan Singer řekl o Hughu Lauriem: "Vidíš, tohle je přesně, to co chci, typický Američan." Singer si vůbec nebyl vědom toho, že Hugh Laurie je Brit.
Hugh Laurie natočil video na konkurz v hotelové koupelně v Namibii, protože v Namibii právě natáčel film Flight of the Phoenix. Herec později tvrdil: "To bylo jediné místo s dostatečným osvětlením."
Tři ze šesti původních hlavních hrdinů jsou leváci - Cuddy, Foreman a Wilson.
Seriál byl inspirován diagnostickým sloupkem v New York Times Magazine, který se vždycky snažil osvětlit neobvyklé případy. Výkonný producent Paul Attanasio přišel se základním konceptem, který zasadil do nemocničního prostředí. Tvůrce seriálu David Shore poupravil seriál na drama, kde lékařské případy budou nástrojem k vyprávěním příběhu, nikoliv že budou jedinou součástí příběhu.
Jesse Spencer a Jennifer Morrison se zasnoubili v prosinci 2006 (nyní už ale spolu nejsou). Což bylo v době, kdy točili první pizodu, kde si jejich postavy, Dr. Chase a Dr. Cameron, začnou románek.
Když se Hugh Laurie dostavil na první kamerovou zkoušku, na sako si připíchl placku s nápisem "SEXY" a místo hole používal deštník.

V TV FOX nejprve trvali na tom, aby Dr. Housovi bylo mezi 30 a 40 lety. Když vešel Hugh, už se nediskutovalo o věku. Nakonec bylo Housovi dokonce přiděleno Hughovo datum narození.
O stravování na natáčení House se starali dva postarší manželé, Susan a Brian Bourgerovi.
Cit. Susan: "Jednoho dne jsem chtěla pronést popelnici dveřmi a najednou se tam objeví Hugh a nedá se zastavit. Říkám mu: 'Jak to, že pokaždé, když jdu s popelnicemi, jste tady?', a on na to: 'Už tu na vás čekám půl hodiny, kde jste byla?'".
A Susan dodává: "Je to skvělý chlap!"
Když Hugh Laurie dorazil na natáčení 1. série, přivezl si vlastní hůl z Londýna (typ 'starožitná Opera' - v seriálu je používána od 1. do 18. epizody). Hrozně se divil, že štáb okamžitě začal shánět dalších 10 stejných holí. Brzy pochopil, neboť hůl, kterou si přivezl, vzala za své hned v prvním týdnu natáčení. Zapomněl ji totiž stát pod rolo dveřmi, které se spustily a hůl rozdrtily na třísky.
Hugh Laurie si plánoval, že po skončení natáčení si odnese dveře od Housovy pracovny jako suvenýr a použije je jako dveře ke sprše. Bohužel na to nedošlo, protože vyprávěl, že po poslední klapce se štáb a všichni ostatní změnili v Saddámovy teroristy a brali všechno šmahem. A jemu prý připadalo, jako by rozebírali kus jeho života, takže si nakonec nevzal vůbec nic.
(To vše bylo řečeno s jeho klasickou nadsázkou, ale i tak mu to pravděpodobně bylo trochu líto.)
Celkem bylo natočeno 6 559 kilometrů filmu.
Představitel Kutnera, Kal Penn, odešel ze seriálu dobrovolně kvůli práci pro prezidenta Obamu.
V seriálu se občas objevila narážka či určitá provázanost House s Hughovým životem. Např. hraní na klavír, zájem o box apod. Jedním takovým příkladem je scéna v epizodě 7x02 (Sobectví), kdy Cuddyová Houseovi vyčítá, že postavil rodiče pacientky před nemožnou volbu a připomene mu část Hippokratovy přísahy slovy: "Nikdy's neslyšel nepoškodíš?!" a on jí na to odpovídá: "To bylo v druháku, ne? Tak to jsem měl mononukleózu." a paradoxem je, že Hugh ve skutečném životě na studiích doopravdy onemocněl infekční mononukleózou.
V roce 2008 se Dr. Gregory House umístil na druhém místě v anketě Nejvíce sexy doktor televizní obrazovky. Předstihl ho pouze Dr. Doug Ross (George Clooney) ze seriálu Pohotovost.
Dustin Hoffman o Hugh Lauriem: Hlas doktora House má ten nejameričtější přízvuk, jaký jsem slyšel. Smekám před Hugh Lauriem a musí to udělat každý, kdo zná jeho skutečný čistý britský akcent.
To, že doktor House bude nosit tenisky, byl Hughův nápad. Ze strany autorů mu bylo vyhověno a Greg tak začal nosit sportovní boty značky Nike. Ve druhé sérii je na několik epizod vyměnil za značku Converse. Během osmi sezón pro Hugha Laurieho TV Fox nafasovala zdarma od firmy Nike celkem 37 párů tenisek ve velikosti 12,5 (evropské číslování - 46).
Nejsledovanější epizodou seriálu v České republice (TV Nova) byla 2x13 - Modelka. Dívalo se více než 1,3 mil. lidí. Nejsledovanější sérií jako celek byla série třetí. Na každý díl se dívalo více než 1 mil. lidí. To se žádné další sérii nepodařilo.
Jak všichni víme, David Shore použil jako předlohu pro postavu doktora House postavu slavného detektiva Sherlocka Holmese. Vypůjčil si od sira Doyla pro House některé z Holmesových vlastností, závislostí a také adresu jeho bytu.
Chtěl také nějak použít podobné jméno a tak vznikl určitý anagram: Když ze jména Holmes vypustil L, zůstalo mu Homes (což znamená Domy a navíc se takto vyslovuje Holmes v Británii) - a pak už stačilo hodit to do jednotného čísla, aby vznikl House.
HOLMES → HOMES → HOUSE
Nejsledovanější epizodou v premiéře na TV FOX byla 4x11 Frozen (Někdo mrzne, někdo taje).
Epizoda se vysílala 3. února 2008 a koukalo se více než 29 miliónů diváků.
1/2
12