plakát seriálu

Kdo přežije

(Survivor)

Zajímavosti ze seriálu
Šestá řada - Amazonie , byla první řada, kde byly kmeny rozděleny podle pohlaví. Druhou se pak byla devátá řada - Vanuatu.
První řadou, která začínala s lichým počtem soutěžících (19), byla čtrnáctá řada - Fidži. Dvacátá soutěžící, Melissa McNulty, měla noc před začátkem natáčení silné úzkostné stavy a tím pádem nebyl čas jí nahradit.
Richard Hatch, vítěz první řady, byl po skončení soutěže opakovaně ve vězení.
Moderátor Jeff Probst si po skončení každé řady jako suvenýr ponechává nástroj, kterým soutěžícím zhasíná pochodeň, když na kmenové řadě vypadnou ze soutěže.
Tato Show byla inspirována filmem Pán much (Lord of the Flies) z roku 1990.
Jako moderátor tohoto pořadu byl zvažován Phil Keoghan známý z show The Amazing race
První soutěžící pocházející z Asie se stala Shii Ann Huang, a bylo to v páté řadě, tedy Thajsku.
Po sloučení kmenů se soutěžící obvykle stěhují do lepšího ze dvou táborů původních kmenů, ale v Austrálii (2. řada) a Amazonii (6. řada) byly sloučené kmeny nuceny z ničeho založit úplně nový tábor.
Všechna "poprvé" sedmé řady: 1. Žádné luxusní předměty. 2. Soutěžící dobrovolně opustil hru (Osten Taylor). 3. Dvě kmenové rady a dva vyřazení lidé v jedné epizodě. 4. Epizoda se zakončením "pokračování příště". 5. Soutěž zahrnující tři soutěžní kmeny (Drake, Morgan a Odpadlíky). 6. Kmenová rada s navracením vyřazených lidí do hry.
V osmé řadě, All-Stars, soutěžilo 18 soutěžících místo 16, a byli rozděleni do třech kmenů. Během soutěží o imunitu se o bůžka imunity dělily dva první kmeny.
Tématické pojetí jednotlivých sezón obvykle souvisí s domorodou kulturou místa konání. Jsou od ní odvozeny jména kmenů, významy soutěží atd. Nicméně sedmá řada, Pearl Islands, byla založená na pirátském folklóru.
Jedna řada obvykle trvá 39 dní. Zatím jedinou výjimkou je řada druhá, Austrálie, která trvala 42 dní.
Při každé první kmenové radě tvůrci jednotlivě natáčejí se všemi soutěžícími uhašení pochodně, bez ohledu na to, zda byli z kmene vyloučeni, či nikoliv. Důvodem je, aby mohli utajit, kdo je vítězem.
Rekord v individuálních výhrách drží dodnes soutěžící Colby Donaldson, který ve svojí řadě, Austrálii, vyhrál 9 soutěží.
Čtvrtá řada, Markézy, byla první řadou, kde soutěžící nedostali do začátku žádné jídlo, pití ani zápalky, a byli nuceni obstarat si všechno sami.
Earl Cole (Fidži) se stal prvním výhercem soutěže, který získal od poroty všechny hlasy
Peníze nedostane jen výherce celé řady, každý ze soutěžících obdrží určitou finanční částku podle toho, jak dlouho byl ve hře. Jedná se ovšem o částky značně nižší než za první (milión dolarů) a druhé (sto tisíc dolarů) místo.
Cook Islands, 13. řada, se stala první řadou, kde byli tři soutěžící na poslední kmenové radě a porota byla devítičlenná.
Tina Scheer měla původně soutěžit v jedenácté řadě, v Guatemale, ale těsně před začátkem natáčení jí tragicky zemřel syn, a tak se namísto toho účastnila až dvanácté řady, Exile Islandu.
Tina Wesson, vítězka Austrálie, neměla soutěžit, ale nastoupila jako náhradnice, když jedna z původních soutěžících odstoupila.
Keith Famie dělal konkurz do první řady, ale protože byla všechna místa obsazená, účastnil se nakonec druhé.
S výjimkou Richarda Hatche, výherce první řady, nikdy ten, kdo vyhrál soutěž o auto, pak nevyhrál hlavní výhru. V pořadu díky tomu vznikla pověst o "prokletí auta".
Dodnes celkově nejmladším vítězem je Jenna Morasca, vítězka Amazonie. Té bylo v době natáčení teprve 21 let. Nejmladším mužským vítězem je Todd Herzog, vítěz Číny. V době natáčení mu bylo 22 let. Zároveň se stal už druhým gayem (po Richardu Hatchovi), který soutěž vyhrál.
Hodně rekordů má i Amanda Kimmel, která soutěžila v řadě 15. (Čína) a 16. (Mikronésie). Mezi ně patří nejvíce dní v soutěži (78), taky se stala prvním hráčem co hrál dvakrát, aniž by obdržel při vyřazování na kmenové radě jediný platný hlas, zároveň byla první ženskou hráčkou, která našla tajnou imunitu, a zatím je jedinou soutěžící, která se dostala dvakrát až na závěrečnou kmenovou radu.
První řada je jediná, ve které došlo k přečtení výherních hlasů na poslední kmenové radě ihned po ní. Ve všech dalších řadách probíhalo čtení až v přímém přenosu zpět v USA. Přitom díl se závěrečnou kmenovou radou z první řady je dodnes ten s nejvyšší sledovaností.
1/3
123