plakát seriálu

Koruna

(The Crown)

Názory uživatelů

Koruna má přednost

Mým hlavním motivem ke sledování the Crown byl Matt Smith (můj nejoblíbenější Doktor). Očekávání jsem příliš vysoká neměla, od Netflixu nic nesleduji a historickým seriálům moc neholduji.
Možná proto mě to absolutně dostalo a pohltilo.
Herecké výkony jsou brilantní. Matt Smith v roli prince Philipa nezklamal, dokázal skvěle zahrát Philipův šarm, charisma, inteligenci, ale taky trochu pošramoceného ega a žárlivost, která dala jeho postavě ohromnou jiskru.
Král Jiří se tu objevuje jen chvíli, přesto jsem si ho zamilovala (k čemuž mi pomohl i můj oblíbený film- Králova řeč). Když umíral, tak mi to bylo líto, přestože jsem věděla už od začátku, že to tak dopadne- mělo to být o Alžbětě.
Churchill- nevím, kde mám začít. Geniálně natočený, zahraný. Je to muž, který je svým duchem ohromně silný a dravý, ale bohužel uzavřen do křehké skořápky, která jeho duchu nestačí. Tento paradox vystihl John Lithgow, který za tuto roli dostal Critics' Choice Television Award.
A v neposlední řadě, Claire Foy září ve své roli Alžběty II. Ze začátku je z ní plachá, zamilovaná dívka, která však rychle dospívá, stává se z ní královna a je velmi tvrdá- v první řadě sama na sebe. Ví, jaká je její úloha- a je jedna z mála, která to ví, přestože jsou na ní tlaky i z řad jí nejbližších, snaží se v každé situaci udělat to nejlepší, byť to znamená jít proti své rodině. Neustále jí všichni připomínají abdikaci jejího strýčka. Tato událost byla sice populární u prostého lidu, ale pro královskou rodinu to byla tragédie. Herecký výkon je vynikající, což potvrzuje i ocenění Zlatým glóbem.
Celkově se mi líbí, že se nezaměřují jen na královskou rodinu, ale vmíchávají do něj i geopolitickou situaci, proto je tam i vládní úroveň. Proto poslední ocenění, které tu zmíním je Zlatý Glób za nejlepší drama, který si tento seriál rozhodně zaslouží!
Dávám 90% jen abych mohla později zvedat hodnocení.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Kvalitní seriál

Nemůžeme samozřejmě čekat absolutní historickou věrnost. Tvůrci si leccos předělali, pokrátili nebo vynechali. Ale skvěle vystihli dobu a pohnutky hlavních představitelů. Královna Alžběta je plnokrevná postava, která stoicky zvládá nelehkou roli hlavy státu a církve. Zároveň se snaží být dobrou manželkou a matkou. Herci jsou pro role dobře vybraní. I když se vzhledem liší od svých předloh, hrají uvěřitelně a s britskou precizností. Je radost se na tak kvalitní dílo dívat. Nejde jen o skvělé drama, ale i o kvalitní historický seriál. Už se těším na druhou sérii.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Jeden z nejlepších seriálů roku

Solidní depkařská záležitost. Nářez. Netflix se zase vytáhl. Že to bude dobré, jsem samozřejmě předpokládal, ale takovou pecku jsem opravdu nečekal (a nebýt Stranger Things, tak je to TOP z Netflixu za 2016). Claire Foy je jako Alžběta úžasná, Matt Smith dává zapomenout, že někdy hrál nějakého Doctora a John Lithgow jako Churchill... ten je na cenu. Nebo na všechny. Úchvatná atmosféra, neskutečně silný scénář bez jakýchkoliv děr, solidní zvraty na závěr každého dílu, sem tam nějaký ten konflikt... drama, u kterého není zbytečná ani jediná minuta, ani jediná vteřina (a které ostatně má úžasnou hudbu od Hanse Zimmera) a které nepůsobí ani trochu natahovaně a naopak po další epizodě (a po celé sérii) chcete okamžitě přídavek i když vás to pravděpodobně pokaždé naprosto emocionálně rozloží jako skutečně máloco (nic tak silného nejspíš neexistuje). Famózní v naprosto všech ohledech. Nesmírně se těším na druhou sérii. A na ty další taky. Je o čem vyprávět a Koruně věřím. 100%.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Kráľovsky dobré spracovanie!

Tento seriál spĺňa niekoľko bodov, ktoré značia úspech:
Vždy je pre diváka zaujímavé nahliadnuť za závoj, kam bežný smrteľník nesmie - 1. Pútavá téma.
To však so sebou nesie obrovskú zodpovednosť - ako napísať pomerne známy príbeh tak, aby bol obsažný, ale súčasne pútavý. Ktoré udalosti budú príťažlivé, ktoré naopak nie...
V tom seriál ani náhodou nesklamal - 2. Bravúrne spracovanie. To ako sa hrali s dymanikou či už slovom, hudbou alebo obrazom dotvára ten glanc, ktorý povzniesol historický seriál na skutočnú drámu.
A v neposlednom rade - 3. Veľmi dobré obsadenie. Herecká zostava je tu naozaj výborná, Claire Foy ako kráľovná, Matt Smith ako Philip, Vanessa Kirby - Margaret, či John Lithgow ako Churchill, proste to sedí, nie je tam nič rušivé, ten prístup k postavám, ktoré žijú/žili tu bol naozaj veľmi zodpovedný a vydarený. Proste všetko to dokopy sadlo ako... No predsa ako koruna na hlavu ;)

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Pride and Joy

Remeselne 10/10, podobne kvalitnú drámu musí oceniť i ten, komu samotný námet nevonia. Herecky, režijne, skladateľsky, scenáristicky absolútne famózne. Emocionálne silné a pri tom režijne minimalistické, scenáristicky hutné a dokonale presné. Foy je výborná, a spolu s okruhom hercov okolo nej a výborne pointovaným scenárom každej epizódy na plných 10 dielov dokáže emocionálne zhltnúť diváka. Vnútorne silný a komplexný príbeh dopĺňa majstrovská hudba Gregson-Williamsa a unikátny režijný talent všetkých zúčastnených. Klaniam sa, The Crown je nepochybne na čele i tých najlepších seriálov roku 2016.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Královská koruna

A je to tady, letos podruhé se pustíme do britské historie. Tentokrát se o to však nepokusí britská televize jako v případě Victorie, ale jeden z největších hráčů na trhu – Netflix. A pokud Netflix prohlásí, že jde o jeden z nejambicióz­nějších projektů, na kterém pracuje, tak snad ani nejde netěšit. Samozřejmě to hodně svádí ke srovnání právě s Victorií, která se podařila na výbornou, ale právě tyto ambice by měly seriál přeci jen posouvat o krůček výš. A po dokoukání první série musí říct, že přeci jen posunuly.

Co se povedlo na výbornou je obsazení. Podařilo se ulovit žádaného „Doctora“ Smithe, který si roli sarkastického Philipa vysloveně užívá. Pak tady máme ostřílené a kvalitní herce jako Lithgow (Churchill) nebo Harris (král Jiří VI.), kteří splnili svou část v první sérii a odehráli své postavy na výbornou. A na závěr ta hlavní, tvář Alžběty si nyní budeme spojovat s Claire Foy. Ta možná zpočátku byla nenápadnou postavou ve stínu ostatních, ale postupem času si své místo na slunci našla. Navíc se zdá, že všem role sedí a dávají na své předchozí počiny snadno zapomenout, čehož jsem se trochu bál hlavně u Smithe.

Kromě obsazení se mi samozřejmě líbí téma, které je ze zajímavé části historie a ze země, kde mě to zajímá. A nejde nepochválit také zpracování, tady se nešetřilo, což je hned vidět na úvodních scénách jako je královská svatba. Ale nejen tam jsou vidět kostýmy jedna radost. Celkově to šlape a jen těžko se hledají mínusy. Pokud bych však měl přeci jen nějaký mínus najít, tak to bude gradace v závěru série. Devátý díl s odchodem Churchilla z vlády byl mnohem silnější a dramatičtější než ten poslední. Bavilo mě to hodně a příjemným bonusem je, že se okamžitě můžete pustit do celé série. Teď je čekat na ty další...

A ani druhá série nezklamala, i když pro mě osobně neměla takový drive jako řada první, kde se toho přeci jen dělo víc. Možná chyběla tak výrazná osobnost jako Churchill, i když místo něho se dostalo víc prostoru pro vývoj Philipa či Margaret. Ale herecké obsazení opět bezchybné a jsem docela zvědav na to, jak si to celé sedne až se po téhle sérii vymění všichni hlavní herci. Bude to jako sledovat úplně jiný seriál.

Třetí řada jen utvrdila v tom, o jak velký hit se pro Netflix jedná. Nejenže se muselo čekat dva roky na novou řadu, ale diváci se museli připravit i na kompletní výměnu hereckého obsazení. Jak jsem se této změny obával, tak jsem si ji v podstatě ani nevšiml. Olivia Colman je velké herecké jméno, které na sebe strhává většinu pozornosti, ale i ostatní bez problémů své předchůdce nahrazují a ujímají se královských rolí bez jakýchkoliv komplikací. V této sérii mi asi nejvíce rozšířily obzory welšské epizody a už se těším na řadu čtvrtou.

90 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Naprosté pohlcení ...

Tento seriál jsem zhltla i s navijákem :) Velice mne překvapilo zpracování, kvalitní herci, nadstandardní kostýmy a pracování s fakty. Tady si tvůrci opravdu vyhráli a já před nimi smekám. Velmi se mi líbí dynamický děj, který od začátku do konce nepolevuje a tak si nedovolím ani na chvilku upnout pozornost na něco jiného než je obrazovka. Chválím také, že je dostupná celá série a nemusím čekat na další díl, protože to bych se asi nedočkala. Jsem v očekávání toho, jak budou zpracovány další série a doufám, že laťka bude minimálně stejná jako u té první.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Historie

Miluju historické seriály a musím říct, že tento je jeden z nejlepších, které jsem viděla. Líbí se mi, že je zde dbán důraz jak na vztahy královské rodiny, ale také politiku. Není to takové sladké jako třeba Victoria a to se mi právě líbí. Je to takové opravdové.
A prosím, někdo dejte Claire Foy medaili! Já to nechápu, vždyť ona to hraje tak skvěle, věrně kopíruje královnu Alžbětu. Celkově byli herci vybrání opravdu skvěle, nejenže vidím velkou podobu obličejově, ale také všichni skvěle vystihují povahu královské rodiny, teda alespoň tak, jak je známe.
Někde jsem četla, že dokonce královna tento seriál s oblibou sleduje. Hrozně by mě zajímalo, co si o tom myslí, jestli se jí to líbí či ne. A zda seriál dodržuje fakta či ne. To nám ale asi nikdo nepoví :)

Celkově skvělá atmosféra, báječní herci, úžasné záběry a super hudba.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

God And My Right

Veľmi dlho som odkladal tento seriál a teraz ľutujem, že som si ho naozaj nepozrel skôr. Mám rád filmy, ktoré sa zakladajú na skutočných udalostiach a seriál The Crown je tomu veľmi podobný. Oceňujem, že film v sebe obsahuje rôzne doplnenia o historické fakty. Tím si ma fakt získali. Hlavná postava je presne vyšitá pre danú herečku. Vcítila sa do danej role a to je pre seriál super. Asi málokto z nás pozná ako to chodí v takej monarchii a tento seriál nám to môže aspoň trochu odkryť. Teším sa na nové časti a vrele odporúčam každému, aby si pozrel tento seriál.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Netflix opět nezklamal

Po skončení seriálu Victoria jsem byl zvědavý na seriál The Crown,protože téma anglické historie a hlavně královské rodiny mně vždy zajímalo.Po shlédnutí pilotního dílu musím říct,že i neanglický tvůrce jako Netflix opravdu umí a zaslouží velký dík za to,co vytvořili.

90 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Perfektný historický seriál

Úžasný seriál! Opäť po dlhšej dobe som našla kúsok, ktorého kvalita sa nedá spochybniť. Pobaví, donúti premýšľať a aj googliť historické udalosti. Dávno som nevidela niečo, čo by človeka takto nielen bavilo, ale z hladu po ďalších informáciách ho nútilo vzdelávať sa v histórii dvadsiateho storočia.

K tomu úžasná hudba, kostýmy, herci, svetlo... Krása.

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

"For better or worse, the crown has landed on my head."

História Anglicka a ich kráľovská rodina ma vždy zaujímala, takže hneď som vedel, že tento seriál je pre mňa ten pravý. Ponúka unikátny pohľad na rôzne historické udalosti, hoci nie všetko je podľa skutočností, no to vôbec nevadí – v prvom rade je to stále len seriál, ktorý má zabaviť. Rozpráva príbeh z tej druhej strany, ktorú normálne nikto nemôže vidieť a jednoducho to funguje. Uvidíme prerod z princeznej na kráľovnú, ktorá je dnes symbolom Anglicka a ktorú pozná celý svet. Príbeh je od začiatku do konca zaujímavý, niekedy napínavý či aj zábavný, no veľký podiel na úspechu má aj obsadenie, ktoré sa podarilo na jednotku. Vyčnieva hlavne Claire Foy ako Alžbeta II., Matt Smith, ktorého by som si v úlohe Philipa po Doctorovi Who asi ani nevedel predstaviť a samozrejme ostrieľaný Lithgow ako úžasný Churchill. Potom tá neuveriteľná výprava, kamera, réžia, hudba – všetko do seba tak nádherne zapadá a tvorí úžasný celok, ktorý bude baviť každého, kto sa o anglickú monarchiu aspoň minimálne zaujíma. Neviem sa dočkať tretej série, hoci to preobsadenie všetkých postáv ma trochu desí, nakoľko pôvodné obsadenie je naozaj bez chýb.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí