plakát seriálu

Království

(Reign)

Zajímavosti ze seriálu
Seriál se natáčí v Irsku na zámku Charleville Forest Castle, Tullamore, County Offaly.
Catherine de'Medici, královna Catherine, a král Henry II. měli ve skutečnosti 10 dětí.
Diane de Poitiers byla milenkou krále Henryho II. a po 25 let byla považována za nejmocnější ženu Francie.
Mary ve skutečnosti žila ve Francii od 5 let a do Skotska se vrátila v osmnácti.
Mary, královna Skotska, se narodila 8. srpna 1542 a zemřela 8. února 1587.
Francisova sestra Elizabeth se doopravdy vdala za španělského krále Phillipa, ale bylo to až rok po svatbě Francise a Mary.
Francisův otec Henry ve skutečnosti zemřel na svatbě své dcery Elizabeth při rytířském turnaji.
Matka Mary byla francouzského původu, proto tolik usilovala o to, aby si její dcera vzala Francise a upevnila tím spojenectví mezi Skotskem a Francií.
Francie ve skutečnosti vůbec nepochybovala o spojenectví se Skotskem.
Nostradamus předpověděl smrt Jindřichu II. (otci Francise) a také předpověděl Jindřichu III. (bratr Francise), že bude mít Francouzskou korunu a jeho matka údajně dělala vše proto, aby se to vyplnilo - byl to její miláček.
Ačkoli hraje Anna Walton matku Torrance Commbse, ve skutečnosti je jen o 3 roky starší než on.
Mariiným dvorním dámám se říkávalo 4 Marie, protože se všechny jmenovaly stejně. Všechny se vrátily se svou královnou zpátky do Skotska a to jako svobodné. Marie de Guise vybrala čtyři dívky, aby se staly dvorními dámami její dcery a doprovázely ji do Francie, kde měla být vychována na francouzském dvoře. Dívky měly být stejného věku jako jejich královna a preferovaly se dcery ze skotsko-francouzských sňatků. Nakonec byly vybrány Marie Beatonová, Marie Setonová, Marie Flemingová a Marie Livingstonová.
Marie Flemingová byla mezi dívkami výjimkou. Její matka Janet totiž byla nelegitimní dcerou Jakuba IV., dědečka královny Marie, Marie Flemingová byla tedy královninou sestřenicí. Janet byla jedinou z rodičů všech dívek, která s nimi cestovala do Francie, byla totiž královninou gubernantkou, kde se už jako vdova stala milenkou krále Jindřicha. Porodila mu syna Jindřicha, který dosáhl vysokých funkcí ve francouzské armádě během hugenotských válek.
Král Henry měl 3 levobočky, byli jimi Diana d´Angoulême (1538-1619), Henri d´Angoulême (1551-1586) a Henri de Saint-Rémy (1557-1621). Žádný z nich nebyl potomkem Diany de Poitiers. Postava Sebastiana je smyšlená.
Králova milenka Diana de Poitiers byla dvorní dáma jeho matky. Jeho milenkou se stala až poté, co ovdověla. V té době jí bylo 37 let a Henrymu 17.
Diana de Poitiers byla v příbuzenském poměru s královnou Catherine. Dianina babička Jeanne de La Tour byla sestrou královnina dědečka Jeana de La Tour. Byly tedy sestřenicemi z druhého kolena.
Král Henry daroval Dianě renesanční zámek Chenonceau a v roce 1547 jí udělil titul vévodkyně z Valentinois. Vévodský titul náležel jen členům královské rodiny, a jedinou dosavadní výjimkou byla Anna de Pisseleu, milenka jeho otce krále Francise I.
Francis II. zemřel bezdětný již v 16 letech, králem byl pouze 1,5 roku. Umíral ve velkých bolestech, neboť se mu v uchu vytvořila hlíza, která se rozšířila až do mozku. Nástupcem se stal jeho bratr Charles IX., v té době mu bylo 10 let.
Skotskou královnou se Marie stala už jako šestidenní dítě poté, co její otec zemřel na choleru.
Mary byla vdaná celkem třikrát. Jejími manželi byli Francis II., Henry Stuart, s nímž měla syna Jamese, který se stal skotským králem jako James VI. a později i králem Anglie jako James I. Jejím posledním manželem byl James Hepburn, který pravděpodobně zavraždil jejího předchozího manžela.
Anglická královna Elizabeth I. nechala Mary po útěku ze Skotska uvěznit a roku 1587 popravit pro podporu katolické opozice a usilování o život anglické královny. Dle zápisů z popravy ji kat sťal až na třetí pokus.
Papež Klement VII. byl strýc královny Catherine a po brzké smrti jejích rodičů se ujal její výchovy. Catherine se pak stala jeho prostředkem pro upevnění vztahů s francouzským králem a roku 1533 se provdala za druhorozeného syna francouzského krále.
Bourboni, Antoine a Louis jsou často zmíněni jako Francisovi vzdálení bratranci. Už je ale opomenuto, že to byli také bratranci Maryiny matky a tedy i její příbuzní. Pravděpodobně kvůli romantické linii, která by mezi příbuznými asi nebyla tak romantická.
Hlavní herečka hrající Marii, Adelaide Kane, získala roli také pro svůj původ, je totiž součástí pokrevní linie opravdové královny Marie Stuartovny, z matčiny strany.