plakát seriálu

Mamon

(Mamon)

Názory uživatelů

REMAKE SE SVOU "KVALITOU" NEZAPŘE

Možná zapůsobí na zahraniční diváky kolorit východoevropského slovanského a k tomu relativně starobylého města (stejně, jako na nás Evropany umí působit až mysteriozní atmosféra asijských měst), ale to na Čechy (pokud se nejedná o zatvrzelé nacionalisty) fungovat nemůže. Neokoukané tváře z východu také diváky ze světa jistě potěší...

Z původní atmosféry a stylu norské miniserie Mammon ale nezbylo prakticky nic, jen snad to zavádějící sousloví "adaptace severského seriálu", které může nezkušeného diváka zmást.

Samotný příběh, který popisuje velkou fiktivní privatizační kauzu (resp. tunel) a její následky do současnosti, je do značné míry nelogický, zmatečný a nepravděpodobný, navíc jej ničí občasná predikovatelnost děje, nudné pasáže a nepříliš povedené herecké výkony. Minitriáda počesku ve formě Bratrstva kočičí pracky, vzájemné vazby jejích členů, motivy a nelogičnost (nepragmatičnost) velkých zločineckých mozků je jen smutným důsledkem nezvládnuté práce scénáristů.

Pokud bychom se měli na tento seriál HBO dívat jako na český, tak ano, je bohužel nadprůměrný, ale to nevypovídá nic dobrého o kvalitě Mamonu, nýbrž o nekvalitě toho, co české televize produkují. Dívat se na to dá, pokud nebudete očekávat obvyklou kvalitu HBO.

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

HBO zkouší znovu resuscitovat tuzemskou seriálovou tvorbu

HBO zkouší po Terapii znovu resuscitovat tuzemskou seriálovou tvorbu. Nečeskost je ale téhle pseudoseverské krimi na škodu.

S českým seriálem se to v současnosti má snad ještě hůř než s českým filmem. Ty tam jsou časy, kdy tuzemské seriály skrývaly – pravda, často angažovaně – minisérie televizních filmů na vysoké řemeslné úrovni, plné schopných herců a se smysluplným scénářem.

Jakkoliv se najdou výjimky (Okresní přebor, internetové projekty, částečně První republika). Momentálně český seriál stojí především na levných produkcích nekonečných seriálů, anebo – což může být ve svých důsledcích ještě horší – na ambiciózních adaptacích zahraniční tvorby.

Zachraňovat českou seriálovou scénu penězi a nápady zvenčí se jala zejména kabelová televize HBO. Napoprvé to nedopadlo vůbec špatně a Terapie, formát s izraelskými kořeny, zafungoval díky Karlu Rodenovi a Petru Zelenkovi výborně. Pro druhý takový pokus (Hořící keř mezi seriály nepočítejme) si HBO vyhlédla norskou kriminálku, snad v naději, že tím bude moci konkurovat mysteriózním detektivkám České televize typu Vražd v kruhu. Český Mamon je ovšem,inu, málo český.

Těžko říct, nakolik jsou za to odpovědní tvůrci a nakolik limitace licencí, nicméně zápletka v odkrývání spiknutí jedné ryze kapitalistické sekty převoz do Prahy téměř nepřežila. Scénář motající se v kruhu a vnucující svým postavám nepřirozené dialogy je tragický, většina rádoby dramatických zvratů v něm zase komická. Někteří herci včetně Matěje Hádka v roli ústředního novináře i méně okoukaných tváří se sice s mizerně napsanými postavami zvládají poprat velmi obstojně, ale pro obsazení čítající Vyorálka nebo Malého je vesměs podobného scénáře škoda. Stejně tak režisér Vladimír Michálek (O rodičích a dětech, 2007).

S podporou hudby Karla Havlíčka balí příběh do napínavě stísněné atmosféry spíše navzdory okolnostem. Největší ránu ale Mamonu zasazuje zobrazení Prahy coby neživého města pečlivě designovaných lidí i budov. Podobně jako se Terapie zamkla v ordinaci jednoho psychiatra, uvěznil kdosi Mamon na stránkách katalogu Ikea, v nelidsky chladném bezčasí, do něhož jen občas probleskne opravdová Praha. Což je vzhledem ke snaze rozšířit severské mysteriózno i o trochu té kritiky porevoluční ekonomiky velmi výrazný zápor.

Ano, Mamon působí světověji než ostatní české seriály, ale jde o světovost povrchní a papundeklovou. Prozrazující vysokou investici do něčeho, co při jednom nasvícení může být severská krimi, při dalším moderní český seriál, ale na denním světle zůstává pouze snobským polotovarem seriálového formátu.

Tohle určitě není cesta, jakou by se tuzemská tvorba měla ubírat.

30 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Ukradená privatizace

Mamon je na české poměry velice dobrá investigativní minisérie. Co si budeme povídat, HBO umí a platí to i v českém kontextu.

Dost tomu pomáhá fakt, že se jedná o adaptací norské minisérie (neviděla jsem), a tudíž dříve někdo jiný přišel s kvalitní látkou ke zpracování. Tento vliv norského originálu jde poznat neboť rozhodně z minisérie cítíme atmosféru severského krimi. Samotná zápletka je v našem prostředí netradiční a v českém kontextu i dost zajímavá. (Aspoň pro mě) Filmové složky fungují jak mají ať už kamera, hudba, střih či režie. Herci mají co hrát a myslím si, že se svých rolí ujali dobře. Samozřejmě nejvíce si divák povšimne Matěje Hádka, protože je hlavním hrdinou, tím pádem je mu věnovaný největší prostor v minisérii.

To, že se nám nenabízí "pohledy" na Prahu je úplně irelevantní, protože místo děje není pointou minisérie, kdyby bylo místo důležité pro děj, nemohly by vzniknout tři verze příběhu. Původně norský Mammon, český Mamon a polský Pakt.

Nejsou špinavý nebo čistý peníze, jsou jenom peníze. -> 70%

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Mamon

V poslední době to nebylo obvyklé, ale Češi letos dokázali přijít hned se dvěma povedenými seriály. Po výborném Labyrintu tu máme neméně povedený Mamon. Tahle thrillerová kriminálka se HBO opravdu povedla. Děj je dobře vyvážený. Po slušně našlápnutém prvním díle sice dojde v dalších dílech k určitému zvolnění, ale to napravuje opravdu skvělé finále, po které si člověk nemůže snad myslet nic jiného než, že Mamon je jeden z nejlepších českých seriálů. Kvituji i skvělý výběr herců pro hlavní role, z nichž kromě Hádka není nikdo až tak profláknutý, ale svou práci zde odvedli na výbornou.

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Zatim...

solidni prace, vcera jsem videl s Hadkovejma Kobry a uzovky (radsi bez komentare).
Mohla by to byt jednicka v zaplave Modrav, Plzni, Atentatu a 1.oddeleni.
Nejsem si 100% jisty, ale podle tech par zaberu by se mohlo natacet v jedny z nejdrazsich prazskych vil v Troji.

Tak uvidime...zatim 70%, mam radost kdyz se neco ceskyho povede.

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Na ČR dobrý :)

Jen krátce: na české poměry to není špatné ale občas je to trošku ucourané a navíc mi nějak nesedí to "záhadné" téma (Abrahám) do malého českého rybníčku.

60 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé