plakát seriálu

Most

(Bron/Broen)

Názory uživatelů

A můj názor je ...

1. řada
Nemohu hodnotit jinak, než plným počtem. První řada měla vše, co jsem od Mostu očekával. Vlastně mě to ani jednou nepustilo, nebyl tam ani jeden okamžik, kdybych se nudil. Mé počáteční obavy se vypařily jak pára nad hrncem. Nejdřív jsem si myslel, že Sagu nebudu moc vystát a raději jsem se přikláněl k Martinovi, ale po několika dílech se mé sympatie otočili. Nechybí zde sériový vrah, mrazivá atmosféra, dobře napsané postavy a "pomalé" tempo. Dlouho jsem neviděl tak skvělý seriál.

2. řada
Měl jsem menší problém se zakoukat. Chyba rozhodně nebyla ve zpracování a ani v postavách - vše pokračuje v dokonale načrtnutých kolejích. Spíš jsem se zalekl příběhu, jelikož ve druhé řadě nemáme už klasického masového vraha, ale spíše teroristy bojující za "správnou" věc. Po několika dílech jsem se ale opět dostal na vlnu nepopsatelného vzrušení a sjížděl jsem každičký okamžik. Sagu mám čím dál tím raději, ta herečka ji hraje dokonale!

3. řada
A kvalita seriálu se opět zvedá. Nebojím se tvrdit, že třetí řada je rozhodně lepší než ta předcházející. Masový vrah, který ze svých obětí vytváří "umělecká" díla. Několik zajímavých dějových linek, které spolu na první pohled nemohou souviset, ale nakonec jako vždy je vše propojené. Sofia Helin opět posouvá svou postavu na další level a hraje ji opravdu dokonale. Po dvou řadách jsme se dočkali obměny jedné z hlavních postav a místo Kima Bodnia (Martin) tu máme Thurea Lindhardta, který hraje Henrika - skvělá náhrada. Asi lepší postava jak Martin, zajímavější. Těším se na čtvrtou řadu. Jen tak dál!

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Saga Norén, policie Malmö

Hned první minuty seriálu vyvolaly správně tajemnou atmosféru, korunovanou tklivou ústřední melodií. Tajemno a typický „severský chlad“ pak prolínal celým seriálem.
Hlavním pozitivem první série pro mě byla zajímavá konfrontace dvou naprosto odlišných povah – Martina a Sagy, přičemž celý seriál stojí především na výkonu Sofie Helin, která je naprosto vynikající a Saga Norén je pro mě jednou z mála sympatických ženských postav seriálové historie (nevím proč jsem k ženským postavám obvykle kritičtější, než k těm mužským). Námět první série mi navíc v určitém ohledu připomínal film Sedm, který patří k mým nejoblíbenějším vůbec.
V druhé sérii jsem se víc soustředila na vztah Martina a Sagy, než na samotné řešení případu. Mezi hrdiny fungovala už od začátku seriálu naprosto zvláštní chemie, která byla nejspíš zapříčiněná i tím, že oba dva mají k dokonalosti daleko. K velmi sympatickým postavám patřil taky vedoucí oddělení Hans Petterson, který byl jakýmsi „otcovským elementem“.
Třetí série jsem se obávala, protože postava Martina byla nahrazena novým policistou – Henrikem. Obavy byly ale naprosto zbytečné. I v tomto případě interakce se Sagou fungovala na výbornou, přesto, že charakter jejich vztahu byl jiný, než vztah Sagy a Martina. Ovšem i Henrik si řeší vlastní problémy a rozhodně to není klaďas v pravém slova smyslu. Ovšem to, co bylo v této sérii naloženo na Sagu, mi přišlo naprosto šílené a neuvěřitelné.
Čtvrtá série je, mimo jiné, sondou do duše Sagy a seriálu se touto sérií dostalo důstojného ukončení. Závěrečné představení hrdinky do telefonu bylo pro mě dostatečným zadostiučiněním a uspokojující tečkou za celým seriálem.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Sever to proste vie !

Tento seriál mi neskutočne prirástol k srdcu. Každý jeden diel mal niečo do seba. Ak aj rýchlo nešiel dej, vždy to Saga oživila jej osobnosťou, tým aká bola rozdielna.

Nie je to klasické krimi, je to jednoducho severské a tieto severské krimi, či už knihy, filmy alebo seriály sú vždy o laťku vyššie ako tie klasické americké, čím nehovorím, že sú všetky iné zahraničné zlé samozrejme :)

Čo sa týka sérii, všetky boli pre mňa na 100%, okrem poslednej tej by som dala tak 80%...ale ! celkový dojem určite 100%, hrozne mám radosť z tohto diela a baví ma to odporúčať ľudom okolo mňa !

Sofia to zahrala tak, že som jej uverila, a to sa často nestáva pri hercoch. Hrala to neskutočne presvedčivo !!!

Ak chcete poriadne krimi, tak toto musíte vidieť !

Milujem severskú temnotu.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Brilantní Sofia

Po ZLOČINU je to druhá skandinávská krimi, kterou jsem shlédla v kuse. Naprosto úchvatné herecké výkony, skvěle napsané dialogy, zápletky, dokreslené skvělou tajemnou až mrazivou muzikou a dokonalou kamerou. Sága (Sofia Helin) je jedinečná nejen jako kriminalistka, ale i jako osobnost. Zamilujete si jí jako my všichni. Její psychická porucha jí brání v interakci s okolím. Nemoc tam není řečena, ale je rozhodně asociální (i když se velmi snaží) a až neskutečným způsobem otevřená a za každou cenu upřímná, což bývá občas i vtipné, pokud se to netýká třeba rozhovoru s pozůstalými....je něco jako autistický asperger. V každé serii jde o vraždy, které se vždy týkají mostu a občas i někoho z týmu. Most spojuje Dánsko a Švédsko a tudíž se na vyšetřování vždy podílí obě strany. Pokaždé má "Sága Norénová, policie Malmo"...parťáka. V první serii Martina (je pro ní jako starší bratr), pak chvilku tuším, že Hane (ta jí nemůže vystát) a nakonec Henricka (ten jí rozhodně vystát může :-)). Každý z nich má se Ságou jiný vztah a jiné problémy, ale bavili mě všechny. Je to parádní podívaná a těším se na další seriál od seveřanů, víc prozrazovat nebudu, užijte si to jako já. Doporučuji všem shlédnout. Je to báječné, dávám sto.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Seveřané nezklamali

Ačkoliv nechci, tak srovnávám trochu s Wallanderem, kde bylo nesporně velkou výhodou, že v každém dílu šlo o jiný příběh, takže jsem se neztrácela. Ale když se oprostím od srovnávání, tak tady jsem měla krizi asi v polovině pro přílišnou překombinovanost a pár nelogičností, ale to se během tří dílů vysvětlilo a ve finální části napětí bezvadně vygradovalo.
Klobouk dolů před Sofiou Helin, která hrála skvěle policistku Sagu, navíc se syndromem pro mě neznámé nemoci a projevující se opravdu velmi zvláštním způsobem. Kim Bodnia za ní sice trochu pokulhával, ale alespoň jeden z nich byl v uvozovkách normální.
Jinak vizuálně je to nádhera a letecké pohledy na Malmö, nebo Kodaň se spojujícím mostem mezi Švédskem a Dánskem nemají chybu. A o titulkovém songu ani nemluvě.

Tak mám za sebou i druhou sérii a musím konstatovat, že jsem nadmíru spokojená, protože byla ještě o level parádnější než ta první.
Mimo jiné klady jsem si vysloveně vychutnávala Sagu (ta je k nakousnutí) s Martinem, kterému se tady také dostalo daleko víc prostoru pro svojí postavu. Jejich dialogy byly příjemným a někdy prima úsměvným kořením.
Zkrátka dokonalé, bezchybné, takže za sebe můžu napsat, že s otevřenou náručí přivítám třetí sérii, protože ten téměř provokativní závěr druhé série po ní přímo prahne.

100 %
86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
79 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 14 lidí

Saga a spol.

Počula som i čítala veľmi dobré hodnotenia tohto seriálu, tak som sa nakoniec do neho pustila a rozhodne neľutujem. Priznám sa, že prvé dva-tri diely som rozmýšľala, čo je na ňom takého úžasného a tiež som mala problém so Sagou (ona je kompletná?). Ale potom ma to riadne chytilo, pozerala som diel za dielom a pri scénach so Sagou som úplne zmenila rétoriku na „Ona je úžasná!“ „Ona je fantastická!“ „Ona je neskutočná!“ Som prekvapená, že je tu uvedených tak málo hlášok, lebo čo Saga vypustila z úst, tak to stálo za to.
Rovnako tak Martin je výbornou postavou, tie jeho chyby a činy... žiadny klaďas so svätožiarou. Páčilo sa mi tiež, že mal so Sagu trpezlivosť a ako časom vznikol medzi nimi vzťah dôvery a priateľstva (v rámci možností).
Dejovo bola prvá séria zaujímavá, koniec kvalitný. Zo seriálu sálala príťažlivá inakosť, postavy boli skutoční ľudia, žiadni manekýni, čo mi tiež veľmi imponovalo.
Púšťam sa do sledovania druhej série...

90 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Bron/Broen jako nitka

Severskou tvorbu si pouštím výjimečně. Né proto, že bych ji neměla ráda, ale proto, že jejich tvorba je propracovaná a nenechá člověka ani na chvilku vydechnout.

Na Bron/Broen jsem narazila tady na SZ nejspíše v nějakém článku a hned si ho připsala na seznam a nakonec to nevydržela a pustila si první epizodu.
Samozřejmě se stalo, co jsem čekala, během tří dní jsem shlédla první řadu a nabrala extrémní spánkový deficit. Ale rozhodně to stálo za to.

Seriál není typickou kriminálkou, kde každý díl řeší hlavní představitelé jiný případ. Je velkým a dlouhým proudem příběhů, proplétající se do finálového rozuzlení, které bylo přímo vrcholové.
Druhou řadu zrovna sleduji, tedy neznám ještě její konec, ale i tady se od začátku objevují informace a následky první série a to je jedna z věcí, které mě okouzlily. Žádný tupý řez jako by se nic nestalo. Každá jednotlivá událost vyústila v následky, které postavy provázejí i nadále.

K obsazení nemám vlastně žádnou výtku. Helin je ve své roli výborná, její myšlenky, názory a řešení situací naprosto brilantní. Bodnia ji pro mě skvěle doplňuje. Myslím, že je tu krásně vidět, že se oba od sebe i učí.

Z popularity seriálu se rozhodli vytěžit i jiné státy, tak vznikl americký seriál The Bridge a francouzko-britská koprodukce si název upravila dle vlastní spojky na The Tunnel. Ani od jednoho z těch remaků neočekávám nejmenší náznak potenciálu, který nabídl Bron/Broen.

Tady nezbývá než říci, že seveřané prostě umí a po první sérii udělené hodnocení 90% zvyšuji na 100%

100 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Most: Krutě drsná krimi z chladného severu

V detektivce Most spojí síly dva zcela odlišní hrdinové, jejichž úkolem je dopadnout nebezpečného zabijáka. Čeká je ale pár překvapení.

„Seriál Most se už stačil dočkat dvou remaků. V tom stejnojmenném americkém se pátrá po vrahovi, jenž zabíjí na pomezí USA a Mexika, a hlavní roli si v něm zahrála Diane Kruger z Hanebných panchartů a Tróji. Ten druhý se opět odehrává v Evropě a jmenuje se Tunel. První mrtvola je v něm nalezena pod kanálem La Manche a po vrahovi tu pátrají detektivové z Anglie a Francie.“

Severská krimi je pojem a čtenáři moc dobře vědí, že když sáhnou po díle nějakého autora ze Skandinávie, pravděpodobně knížku neodloží, dokud se nedostanou na poslední stránku. Seriálový fenomén Most ale ukazuje, že stejně kvalitní detektivku zvládnou i filmaři.

Děj začíná na Öresundském mostě spojujícím Dánsko se Švédskem. Přesně v jeho polovině byla nalezena mrtvola ženy, na které se vrah evidentně vyřádil a rozřízl ji na dvě části přesně tak, aby na každou zemi zbyla polovina. Na případu tedy začnou pracovat policisté z Kodaně i z Malmö. Dán Martin Rohde (Kim Bodnia) je čtyřicátník, jenž už se ani nesnaží zakrývat rostoucí bříško a pleš. V práci spoléhá na instinkt a empatii, a i když má v práci pověst zkušeného profesionála, v soukromí mu to povážlivě skřípe. Řeší rozvod a vztah s dospívajícím synem, s nímž si nemá co říct. Oproti kolegyni ze Švédska je to však úplný pohodář. Saga Norén (Sofia Helin) je totiž sice možná geniální kriminalistka, když ovšem dojde na spolupráci nebo komunikaci s jinými lidmi, působí jako slon v porcelánu. Prostě skoro jako Sheldon Cooper ze seriálu Teorie velkého třesku, jen s ní není taková legrace.

Ti dva si do oka zrovna nepadnou, ale protože nikoho lepšího jejich šéfové na skladě nemají, musí se naučit spolupracovat. A to zatraceně rychle! Zákeřný vrah totiž nehodlá po jedné mrtvole odejít do důchodu a chystá se udeřit znovu. Tvůrcům se podařilo spojit atraktivní příběh plný nečekaných zvratů s chladným a depresivním severským prostředím, a navíc se jim povedlo zlákat vynikající herce. V Hollywoodu jejich jména sice nejspíš neznají, ale Kim Bodnia v Praze natočil drama Serena s Bradley Cooperem a oscarovou Jennifer Lawrence. Jeho kolegyně Sofia Helin zase patří k nejrespekto­vanějším švédským herečkám. O kvalitách Mostu hovoří i fakt, že se dočkali loni již třetí řady. Most je zkrátka mezi detektivkami absolutní špička a byla by velká chyba ho minout.

30 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Výborně napsaná detektivka

se zajímavými a celkem sympatickými hlavními hrdiny. Velmi zajímavá byla pro mě hlavně Sofia Helin v roli Sagy - výborný herecký výkon. Líbila se mi i celková pochmurnost seriálu, nějak jsem na ní poslední dobou vysazená (Broadchurch, The Killing...) Vřele doporučuji shlédnout.
Jak jsem dříve opomíjela severskou tvorbu, tak to již určitě dělat nebudu.

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
92 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Most - Bron/Broen - Bridge - Tunnel...

Skvělá detektivka, napínavá od začátku do konce, navíc s perfektním finále a úžasnou Sofií Helin. Navíc to má vynikající titulní skladbu a dobře udělané titulky. V porovnání se Zločinem je to ale slabší a má to co dohánět. Most ale, jak už jste jistě pochopili, pro mě vůbec nebyl zklamáním, a když už, tak jen malým. Má to holt výborný spád a skvěle napsané postavy v dobrém mezinárodním prostředí. Na druhou stranu ale musím říct, že kdyby to mělo například o dva díly méně, nebránil bych se tomu. Jako celek ovšem skoro dokonalá záležitost. Už jsem tady mluvil o nezapomenutelném výkonu hlavní představitelky, ale i ostatní herci jsou perfektní, stejně tak jako režie, kamera a hudba. To všechno je tak skvěle sehrané, že to vytváří parádní zážitek. Na druhou sérii jsem velmi zvědav, ale za tu první nicméně "jen" 83%. Asi je chyba ve mně, nechápu, proč nejsem schopný dát tomu všechny procenta, ale to se prostě stává.

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
44 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Sever nezklamal - I. série

Když se ne Most chysáte, tak berete jako nejdůležitější informaci o hranici mezi Švédskem a Dánskem. Ale je i mnohem dál - mezi mírně autistickou švédskou vyšetřovatelkou a normálním vyšetřovacím medvědem z Dánska. Oba na mě tak vážně působily. Ovšem už na konci prvního dílu jim přijdete na chuť. Že se občas logika zvláštně zamotá, to se ukáže až ve finále. A zkušenej divák si oblíbí i vtipný konverzace v průběhu vyšetřování. ;-) Netuším, jestli to má knižní předlohu, ale autor by musel bejt víc než spokojenej. :-) Na druhou sérii se teprve chystám.

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
78 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

ze severu

Seriál mě "chytnul" od prvního dílu.
Skvěle napsané postavy, určitá syrovost seriálu
mě oslovila.
Dobrá detektivka.

90 %
56 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
88 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 16 lidí

Most do jiného světa

Poté, co jsem na ČT2 shlédla první sérii, jsem si stáhla druhou, kterou jsem zhltla za dva dny. Tohle byla parádní jízda. Seriál, který má myšlenku, který vás udrží celou dobu v napětí, protože netušíte, kdo může být vrah. Nejlepší je Saga a Martin a jejich dialogy díky odlišnému chápání světa a lidí.
Škoda, že se k nám nedostane více seriálů odjinud než z USA nebo VB. Evidentně i seveřané mají výborné nejen knihy.

90 %
56 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
78 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

MOST(Y)

V momentě, kdy jsem na ČT2 viděl první dva díly, jsem si stáhl obě série a během týdne shlédl všecky epizody :) tak mě to strhlo a já vždy na konci dílu se přemlouval, že si další nechám na potom, ale nešlo to. vynikající detektivní seriál, skvělá Saga a její hlášky. Jsem zvědav, jestli bude 3. série a jak to dopadne s Martinem.

edit: tak s Martinem (Kim Bodnia) to dopadne asi tak, ze ve 3. sérii hrát nebude viz.

http://www.radiotimes.com/news/2014-06-10/kim-bodnia-quits-the-bridge

100 %
43 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Palec hore

Nejlepší z nejlepších severských detektivních seriálů. Tleskám, nemám co více dodat.
Kdybych mohla dát 1000%, dám.
Pro náročnější diváky, ale zážitek po každém odvysílaném díle, nepopsatelný.

100 %
42 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

prostě dobrý......

Od prvního dílu jsem se těšil na další a další díl.Prostě severské krimi je bych řekl jednou z nejlepších.Saga mne svou zvláštností bavila,ale popravdě dělat s ní? No nevím,nevím. Parťáka udala a čert ví jak to je s ní....Ale zaávěr přesně jak život sám...když se to....,tak se to....Vubec bych se nezlobil za další řadu, nebo něco podobného.Takže mne nezbejvá než se jen těšit na něco nového a doufám že stějně, nebo i více kvalitního.

100 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Sofii Helin mám prostě rád - hlavní protagonistka je skvělá.

Tak předně.Tento typ seriálu mám rád. Pochmurné. Hodně pochmurné. Ale přesto se neubráním úsměvu v určitých momentech a chování hlavní představitelky. Ale to není vše. Martin skvěle konkuruje a dotváří opravdu zajímavou dvojici kriminalistů. Příběh se zajímavě rozjíždí a řekl bych,že díl od dílu mě bavil čím dál více.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé